Kultura

Smutná vzpomínka na Amy Winehouseovou

obrazek

Portrét zpěvačky vytvořil streetartový umělec Pegasus.

FOTO: Jan Šída, Právo

19.5. 08:23 V londýnském Jewish Museu, které se nachází v turisty oblíbené čtvrti Camden Town, lze do 24. září navštívit výstavu věnovanou zpěvačce Amy Winehouseové (1983–2011). Expozice nazvaná A Family Portrait ukazuje vokalistku coby člověka zakotveného v určitém prostředí, které posléze výrazně ovlivnilo její osud.

Pocházela totiž ze židovské rodiny, a právě v ní získala svůj celoživotní obdiv k jazzu. Poslední písničku, která symbolicky zakončila její kariéru, natočila s jazzovým zpěvákem Tonym Bennettem.

V prvním sále je čtveřice modernistických portrétů od streetartového výtvarníka vystupujícího pod jménem Pegasus. Umělec, který sice pochází z Chicaga, ale působí v severním Londýně, na nich zpěvačku spíše zidealizoval. Pojal její tvář ve stylu religiózních renesančních či barokních obrazů.

Portrét vytvořil strret artový umělec Pegasus ve čtvrti Camden Town, kde zpěvačka žila a zemřela.

FOTO: Jan Šída, Právo

Tragický zpěvaččin úděl symbolizuje krvavé srdce, které má za zády. To koresponduje s nápisem Love Is a Losing Game. Právě Pegasus je autorem tributního díla Fallen Angel, jenž vzniklo těsně po její smrti.

Ve druhém sále kurátor poskládal vedle sebe různé artefakty spojené s osobním i tvůrčím životem zpěvačky a na stěny nechal napsat její výroky. Vytvořil tak trochu chaotickou mozaiku, která však do jisté míry vyjadřuje to, čím byla.

Oblíbená kytara Amy Winehouseové.

FOTO: Jan Šída, Právo

Vedle modrých šatů, ve kterých vystoupila na slavném festivalu Glastonbury roku 2008, jsou k vidění školní uniforma, kytara, mnoho rodinných fotografií a na jedné stěně i celý rodový strom.

V tomto kostýmu vystoupila zpěvačka na festivalu v Glastonbury 2008.

FOTO: Jan Šída, Právo

U východu je z růžových papírků vytvořena zeď nářků s emotivními vzkazy od fanoušků z celého světa, která posouvá vyznění expozice až do hájemství kýče.

Celkový dojem tak osciluje mezi lacinou barvotiskovou romantikou a tragickým fatalismem.

Jan Šída, Právo

nahoru

Kultura:

Muzikál Popelka vjede již brzy na led

-

dnes 17:57 Putovní muzikál na ledě Popelka 2017-2018 nabízející s...

ŽEBŘÍČEK: Česká kina ovládla Liga spravedlnosti

-

dnes 17:42 Českým kinům vládnou filmy na motivy komiksů. Na prvním...

Ukradené deníky Johna Lennona našli v Berlíně

-

dnes 16:00 Policii v Berlíně se podařilo nalézt ukradené deníky a...

Maryša i sto deset let pražského Divadla na Vinohradech

-

dnes 15:27 Dva velké pražské činoherní soubory naplánovaly na...

Praha si připomene 25 let od zápisu na seznam UNESCO

-

dnes 13:28 Praha si připomene 25 let od zápisu historického centra...

GLOSA: Chinaski mění vítěznou sestavu

-

dnes 12:36 Stará pravda říká, že vítězná sestava se nemění. Nyní...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby