Zahraniční

Kauza Tlustého Leonarda má další oběť, kontradmirála odsoudili za korupci

obrazek

Americký kontradmirál Robert Gilbeau byl odsouzen na rok a půl do vězení za korupční jednání. Přijímal dary od malajsijského podnikatele Leonarda Francise, přezdívaného Tlustý Leonard.

FOTO: US Navy, Reuters

18.5.2017 07:16 Americký soud poslal ve středu na rok a půl do vězení bývalého kontradmirála amerického námořnictva Roberta Gilbeaua za korupční jednání. Toho se dopustil tím, že přijímal dary od malajsijského podnikatele Leonarda Francise, který si jimi zajišťoval, aby americké lodě zastavovaly v přístavech, kde jim jeho firma poskytovala předražené služby.

Šestapadesátiletý kontradmirál Robert Gilbeau je nejvýše postaveným odsouzeným důstojníkem v rozsáhlejším skandálu zasahujícím do špiček amerického vojenského námořnictva.

„Porušil jste zákon a zneuctil své druhy na palubě, námořnictvo a Spojené státy,” řekl podle agentury AFP Gilbeauovi kalifornský soudce Janis Sammartino. Podle obvinění si Gilbeau užíval placených prostitutek a pobytu v luxusních hotelech. Gilbeau ve své obhajobě zdůvodnil své chování posttraumatickým syndromem, který si přinesl z bojů v Iráku v roce 2007.

Podle obvinění lhal vyšetřovatelům, aby zakryl 20 let trvající kontakty s malajsijským majitelem subdodavatelské firmy pro americké námořnictvo Leonardem Francisem, zvaným kvůli své váze skoro 200 kg Tlustý Leonard.

Rozsáhlý skandál

Francisova singapurská firma Glenn Defence Marine Asia Ltd. po 25 let zajišťovala pro americká plavidla v asijských přístavech řadu služeb od odtažení remorkéry přes palivo, pitnou vodu a potraviny až po odvoz odpadků. Potřeboval ale vědět, kdy které lodě kam připlují. Když kontrakt získal, uměle navyšoval náklady, někdy dokonce s vědomím důstojníků, které uplácel drahým zbožím.

Obézní podnikatel s přezdívkou Tlustý Leonard, jenž žil v Singapuru, po svém zadržení v roce 2013 přiznal, že vojákům obstarával peníze, alkohol, prostitutky a další věcné dary. A to proto, aby zajistili, že lodě námořnictva kotvily v přístavech, kde jeho společnost působí.[celá zpráva]

Uplacení kapitáni i vyšetřovatel 

Do skandálu byli zapleteni kapitáni Michael Vannak, Khem Misiewicz a Jose Luis Sanchez, který pracoval jako zástupce pro logistiku 7. flotily a Francisovi poskytoval utajené podrobnosti o přesunech plavidel a jejich zastávkách v přístavech. Za to dostal v letech 2009 až 2013 od Tlustého Leonarda sto tisíc dolarů. Leonard mu také mu platil prostitutky a posílal jejich fotografie.

Návštěvy amerických lodí v přístavech, kde působila Francisova firma, pomáhal plánovat zástupce operačního důstojníka 7. flotily Misiewicz. Za to mu Leonard platil cesty, luxusní hotely, lístky na koncert Lady Gaga v Thajsku a na muzikál Lví král v Tokiu a prostitutky.

Torpédoborec USS Mason u Ománu (ilustrační foto)

FOTO: US Navy, Reuters

Sanchez v roce 2013 přiznal vinu stejně jako kapitán Daniel Dusek. Ten používal svůj vliv, aby lodě U. S. Navy zakotvily v přístavech, které Francis vlastní nebo kde jeho firma poskytuje služby. [celá zpráva]

Zvláštní agent námořnictva dohlížející na vyšetřování John Bertrand Beliveau II. poskytoval Francisovi informace o tom, jak postupuje prošetřování tlusťochových smluv s námořnictvem. Ten mu za to platil cesty, hotely a služby prostitutek.

Spadla klec

O bezpečnostní prověrku kvůli aféře přišli dva admirálové Ted Branch a Bruce Loveless, z nichž jeden velel námořní rozvědce. Ti však nejsou stíháni.

Námořní vyšetřovací služba (NCIS) po celé roky chovala proti Francisi Leonardovi podezření, ale nedokázala proti němu shromáždit dostatek důkazů. Pak se ho ale podařilo vylákat při falešné operaci do USA a v září 2013 byl zadržen v San Diegu.

Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Američané vlastní téměř polovinu zbraní v soukromém držení

-

dnes 06:35 Američané tvoří zhruba čtyři procenta světové populace,...

Prokuratura USA obvinila bývalého agenta CIA z úniku tajných informací

-

dnes 06:25 Americká prokuratura v pondělí oficiálně obvinila...

Kim jedná v Číně

-

dnes 06:20 aktualizováno Severokorejský vůdce Kim Čong-un dnes...

V Itálii po 12 letech vyšetřování zatkli 104 lidí podezřelých z napojení na mafii

-

včera 22:02 aktualizováno Italská policie v pondělí zatkla 104...

Říkat mi můžeš pane prezidente, napomenul Macron mladíka

-

včera 21:10 Francouzský prezident Emmanuel Macron napomenul v...

Střelec v centru švédského Malmö zranil pět lidí

-

včera 21:10 aktualizováno Nejméně pět lidí, z toho tři vážně,...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů