Bydlení

Norští architekti navrhli chatu, která zapadne do jakéhokoli prostředí

obrazek

Chata je navržena jako dřevostavba.

FOTO: MIR (3x)

19.5. 06:17 Obrazem: Přední norský výrobce rekreačních domů si u architektů ze studia Snøhetta objednal návrh jednoduché, co nejvíce univerzálně použitelné prefabrikované chaty. Zadání bylo jednoznačné - vymyslet domek, nebo spíše chatu, kterou by bylo možné začlenit do jakéhokoli typu krajiny. V norských podmínkách to především znamená mořské pobřeží, hory a lesy. A přesně takovou stavbu architekti vymysleli.

Název chaty zní v norštině Gapahuk, což je slovo, jež označuje velice prosté přístřeší s dřevěnou kostrou, dvěma až třemi stěnami a střechou. Slouží obvykle jako útočiště před nepříznivým počasím.

Kromě toho, že chata navržená architekty má samozřejmě také ochránit své obyvatele před nepříznivým počasím, je navržena tak, aby nabídla především velké množství společných prostor.

Může se proto pochlubit velkým obývacím pokojem propojeným s kuchyní, stejně jako velkorysými terasami v exteriéru. Vizuálnímu propojení interiéru a teras napomáhají velkoformátová okna sahající v obýváku od země ke stropu.

Chata je navržena tak, aby hezky zapadla do jakéhokoli typu krajiny.

Kromě toho lze v chatě objevit hned trojici samostatných pokojů, samozřejmě také koupelnu a místnost sloužící jako komora, nebo prostě sklad. Pokoje mají střední velikost, slouží především k přespávání.

Architekti akcentovali v návrhu společenský život obyvatel chaty. Zároveň se jim tím podařilo udržet velikost chaty na nezbytném minimu, konkrétně 35 m2, protože i velikost byla jedním z aspektů, které museli ctít při návrhu. Jednak proto, aby stavbu bylo možné postavit skutečně takřka kdekoli, a jednak aby co nejméně zatěžovala okolní životní prostředí. V neposlední řadě pak i proto, že menší dům lze snáze vytopit.

Chata má záměrně téměř diagonálně vedený hřeben střechy, aby na ní vzniklo dostatečně velké místo pro eventuální instalaci solárních panelů.

Jednou ze zajímavostí návrhu chaty, která je nakreslena na obdélníkovém půdorysu, je směrování hřebene střechy. Ten totiž nevede středem a není rovnoběžný s jejími okraji, ale vede téměř diagonálně. Je to proto, aby na jedné straně vznikla větší šikmá plocha, ideální pro umístění solárních panelů.

Interiér podporuje společenský život obyvatel.

FOTO: Snøhetta (3x)

V obývacím pokoji jsou velká okna sahající od země až ke stropu. Díky tomu se z místnosti nabízejí nádherné výhledy do okolí.

Projekt chaty, která je od dubna na trhu, výrazně hleděl na ekologické aspekty. Není proto divu, že kostra stavby, fasády, podlahy, vnitřní obložení a spousta dalších prvků jsou primárně ze dřeva.

Firma a architekti se snažili vždy volit takové materiály, které budou vysoce kvalitní, budou vyžadovat minimum údržby a bude je možné získávat lokálně, obecně tedy budou ekologicky přátelské.

Půdorys chaty

Napište nám

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?

Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

 

nes, Novinky

nahoru

Bydlení:

Sošky ananasů vnesou do interiéru prázdninovou atmosféru

-

dnes 12:56 Obrazem: Doplňky s motivem exotického ovoce bezpochyby...

Úpravou dispozice získal malý byt více prostoru

-

dnes 09:16 Úkolem bytové designérky bylo navrhnout rekonstrukci...

Rekreační dům zaujme živou fasádou připomínající sruby

-

dnes 06:01 Obrazem: Pětici prázdninových bytů na úpatí tyrolských...

Pracovní stolky, které nepřekážejí

-

včera 16:48 Ať už máte skvěle vybavenou dílnu nebo jen skromný...

Jak z půdní vestavby vytvořit plnohodnotný domov

-

včera 08:24 Obrazem: Půdní vestavba je elegantní způsob, jak...

Majitelka si u pražského domu vybudovala bezúdržbovou skalku

-

včera 06:28 Obrazem: Skalkou si před pěti lety udělala radost naše...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby