Cestování

Kapitán si při letu dopřál šlofíka, letadlo odřídil pilot v zácviku

obrazek

Ilustrační foto

Profimedia.cz

10.5.2017 14:06 Skandály u aerolinek se to v poslední době jen hemží. Svou troškou do mlýna nyní přispěl kapitán národního pákistánského přepravce Pakistan International Airlines, který se ve vzduchu rozhodl přenechat řízení stroje pouhému pilotovi v zácviku a sám si mezitím dopřál šlofíka. Společnost je nyní prošetřována kvůli ohrožení 305 pasažérů na životě, píše britský Telegraph.

Při letu z hlavního města Pákistánu Islámábádu do Londýna se kapitán Amir Akhtar Hašmí rozhodl, že část nechá odřídit prvního důstojníka Ali Hassana Yazdaniho, který byl ovšem pouze v zácviku, a tudíž neměl přebírat odpovědnost za tolik cestujících. Sám Hašmí se mezitím odporoučel do business třídy, usadil se na sedadle, přikryl se dekou a usnul.

Kapitán ovšem toto tvrzení popřel. „Prý jsem si během letu dopřál dvě a půl hodiny spánku. Je to lež, nespal jsem,“ cituje Telegraph Hašmího. Vzápětí ovšem dodal, že praxe, kdy si pilot jde lehnout a řízení přenechá svému kopilotovi, je zcela běžná.

Lives of over 305 passengers put at risk; investigation underway https://t.co/BVymkefnx5 pic.twitter.com/yR4WuXal37

— Dawn.com (@dawn_com) 7. května 2017

Incident by se zřejmě obešel bez větší pozornosti, nebýt jednoho z pasažérů, který si povšiml, jak Hašmí dříme v sedadle oblečený v kapitánské uniformě. Poté, co si uvědomil, o koho se jedná, stěžoval si jedné z letušek, která byla podle Telegraphu nucena incident zaznamenat do letového protokolu.

„Pasažér na sedadle 1D si stěžoval, že se necítí bezpečně, když kapitán letadla spí v business třídě. Nedbal vysvětlení, že se v kokpitu nacházejí další dva členové posádky a rozhodl se, že napíše stížnost,“ uvedla letuška ve zprávě.

Není to první přečin

Samotní dva první důstojníci, kteří byli tou dobou v kokpitu, z čehož jeden v zácviku pilotoval, incident nenahlásili. Kapitán Hašmí byl ovšem suspendován a bude podroben vyšetřování. Zatím není jasné, zda budou vyšetřováni i další dva piloti.

Podle Telegraphu se nejedná o první přečin, jehož se Hašmí dopustil. V minulosti měl ohrozit pasažéry tím, že odřídil dlouhý transatlantický let, aniž by si před cestou odpočinul po přesně vymezenou dobu, kterou nařizují předpisy.

mšv, Novinky

nahoru

Cestování:

Čechům už nestačí válení se u moře nebo doma. Touží po zážitcích

-

dnes 08:34 Trendy v dovolených se u Čechů proměňují. Základem už...

Zdevastovaný zámek v Uherčicích se pozvolna probouzí do bývalé krásy

-

včera 18:44 Národní památkový ústav má nelehkou práci, musí se...

Kam o víkendu s dětmi: Vyrazte na slet čarodějnic a oslavte konec zimy

-

včera 15:48 Konec dubna tradičně přináší pálení čarodějnic a další...

Konec otravných prodejců u památek. V Egyptě je budou pokutovat

-

včera 13:33 V Egyptě se rozhodli zakročit proti prodejcům suvenýrů...

V Olomouci rozkvetla Flora, slaví jubileum

-

včera 11:50 Video: Šedesát let od první zahradnické expozice na...

Na švýcarskou stezku odvahy se akrofobici jen tak nepodívají

-

včera 10:55 Video: Představte si tu nejpohlednější alpskou...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby