Věda a školy

Stavařská soutěž není o boření

obrazek

Vítězný tým studentů ČVUT

FOTO: ČVUT

23.4. 16:51 Vyrobit vlastní model stavební konstrukce, podrobit ho náročné zatěžkávací zkoušce a zkoušet, kolik vydrží. To se nejlépe povedlo studentům Heleně Cuřínové z Fakulty architektury ČVUT a Janu Mládkovi z Fakulty stavební ČVUT v Praze, kteří vyhráli čtvrteční soutěž Hala roku Akademik 2017. Pro studenty vysokých škol se stavebním zaměřením v ČR i zahraničí ji uspořádala zmíněná Fakulta stavební.

Studenti měli za úkol vytvořit podle vlastních představ model stavební konstrukce haly nebo například mostu. Použít mohli přitom jen dřevo, papír, lepicí pásku, lepidlo nebo přírodní provázky. Musel překlenout prostor o délce 1200 mm a výšce 200 mm a vážit maximálně 300 gramů.

Cílem bylo podrobit ho zatěžovací zkoušce. Vítězný model vydržel unést zatížení 42,454 kilogramu, přičemž vážil pouze 139 gramů. Studenti ho lepili osm hodin.

„Model musel snést rovnoměrné zatížení ocelovými destičkami, a pak zatížení vprostředku. Soutěžilo se v tom, komu se podaří udělat model, který má nejlepší poměr mezi vlastní váhou a tím celkovým zatížení, při kterém se zřítí,“ popsal Právu docent Vladimír Žďára, který na akci dohlížel.

Lehký model musel unést co největší zátěž.

FOTO: ČVUT

Studenti se podle něj naučí získat cit pro konstrukci, protože na fyzických modelech vidí spoustu chyb, které se mohou vyskytnout v praxi. „Ale tady to na nikoho nespadne,“ poznamenal.

Soutěž vznikla v 90. letech jako doplněk výuky. Často se do ní hlásí ti studenti, kteří mají za sebou podobnou středoškolskou soutěž. Letos na Halu roku přijeli zástupci z pěti fakult i tým z Technické univerzity Košice, celkem 96 studentů.

Soutěž Hala roku Akademik 2017

FOTO: ČVUT

„Soutěže se hlavně účastní ti studenti, kteří mají zájem o studium, mají talent a nadání. To je vidět i na modelech. Hodně často se tu potkávají i se svými budoucími zaměstnavateli. Řada lidí se pak chytí a dělá krásné věci,“ dodal Žďára.

Šárka Mrázová, Právo

nahoru

Věda a školy:

Cenu Akademie věd za výzkum obdrželi fyzik, informatik a ekolog

-

dnes 14:22 Předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová udělila v úterý...

Vědci z Hradce Králové představili potravinové doplňky z lupiny

-

dnes 12:57 Vědci z Univerzity Hradec Králové (UHK) představili dva...

Osm měsíců izolace. Tým vyzkoušel let na Mars

-

dnes 11:06 Video: V neděli 17. září skončil na Havaji osmiměsíční...

Airbus poprvé v letecké sériové výrobě použil součástku vytištěnou ve 3D

-

dnes 10:18 Společnost Airbus poprvé v sériové výrobě použila...

Čeští badatelé popsali ojedinělý způsob lovu pavouka, který neumí tvořit sítě

-

včera 20:32 Vědci z Výzkumného ústavu rostlinné výroby v...

Financování vlastního studia není vždy snadné

-

včera 08:51 Vzdělávání často něco stojí. A nemusí jít jen o...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby