Věda a školy

Stavařská soutěž není o boření

obrazek

Vítězný tým studentů ČVUT

FOTO: ČVUT

23.4.2017 16:51 Vyrobit vlastní model stavební konstrukce, podrobit ho náročné zatěžkávací zkoušce a zkoušet, kolik vydrží. To se nejlépe povedlo studentům Heleně Cuřínové z Fakulty architektury ČVUT a Janu Mládkovi z Fakulty stavební ČVUT v Praze, kteří vyhráli čtvrteční soutěž Hala roku Akademik 2017. Pro studenty vysokých škol se stavebním zaměřením v ČR i zahraničí ji uspořádala zmíněná Fakulta stavební.

Studenti měli za úkol vytvořit podle vlastních představ model stavební konstrukce haly nebo například mostu. Použít mohli přitom jen dřevo, papír, lepicí pásku, lepidlo nebo přírodní provázky. Musel překlenout prostor o délce 1200 mm a výšce 200 mm a vážit maximálně 300 gramů.

Cílem bylo podrobit ho zatěžovací zkoušce. Vítězný model vydržel unést zatížení 42,454 kilogramu, přičemž vážil pouze 139 gramů. Studenti ho lepili osm hodin.

„Model musel snést rovnoměrné zatížení ocelovými destičkami, a pak zatížení vprostředku. Soutěžilo se v tom, komu se podaří udělat model, který má nejlepší poměr mezi vlastní váhou a tím celkovým zatížení, při kterém se zřítí,“ popsal Právu docent Vladimír Žďára, který na akci dohlížel.

Lehký model musel unést co největší zátěž.

FOTO: ČVUT

Studenti se podle něj naučí získat cit pro konstrukci, protože na fyzických modelech vidí spoustu chyb, které se mohou vyskytnout v praxi. „Ale tady to na nikoho nespadne,“ poznamenal.

Soutěž vznikla v 90. letech jako doplněk výuky. Často se do ní hlásí ti studenti, kteří mají za sebou podobnou středoškolskou soutěž. Letos na Halu roku přijeli zástupci z pěti fakult i tým z Technické univerzity Košice, celkem 96 studentů.

Soutěž Hala roku Akademik 2017

FOTO: ČVUT

„Soutěže se hlavně účastní ti studenti, kteří mají zájem o studium, mají talent a nadání. To je vidět i na modelech. Hodně často se tu potkávají i se svými budoucími zaměstnavateli. Řada lidí se pak chytí a dělá krásné věci,“ dodal Žďára.

Šárka Mrázová, Právo

nahoru

Věda a školy:

Vědci radí, jak nejefektivněji hubnout. Budete překvapeni

-

dnes 20:16 Zhubnout – to je asi to nejčastější novoroční...

Přijímací zkoušky se blíží, žáci vítají možnost vyzkoušet si je nanečisto

-

dnes 14:48 O padesát procent víc žáků základních škol, kteří mají...

Iniciativa bojuje proti plýtvání potravinami ve školních jídelnách

-

dnes 12:47 Iniciativa Skutečně zdravá škola vyzývá základní a...

NASA zve na výlet skrz mlhovinu v souhvězdí Orion

-

včera 18:34 Video: Americký Národní úřad pro letectví a...

Česká expedice dorazila na antarktickou základnu

-

včera 16:09 Výprava rekordního počtu 19 odborníků přistála v...

Absolventi FSV UK budou poprvé přísahat na vlastní žezlo

-

včera 13:25 Ve čtvrtek 18. ledna se v budově Karolina v Praze...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby