Ekonomika

Typický pozemek ve městě stojí 1,5 miliónu. V Praze čtyřikrát víc

obrazek

Ilustrační foto

FOTO: Slavomír Kubeš, ČTK

21.4.2017 12:16 Typický pozemek pro stavbu domu v českém městě je velký 1200 metrů čtverečních a vyjde na zhruba 1,5 miliónu korun. Dramaticky vyšší ceny pozemků jsou v hlavním městě, naopak nejlevnější z krajských měst jsou v Ústí nad Labem a Ostravě. Vyplývá to z dat inzertního serveru Sreality.cz.

V posledních letech se obrací trend, kdy si Češi stavěli nové domy v satelitních městečkách a vesnicích kolem měst. Bydlení ve městě je přitažlivou variantou pro stále více lidí – výhodou je dobrá infrastruktura, dostupné školy a kroužky pro děti, často i lepší nabídka zaměstnání a další klady.

„Nejčastěji se hovoří o bydlení v bytech, na nejnavštěvovanějším serveru českých realit jsme se ale podívali, jestli je vůbec možné koupit si v okresních nebo krajských městech pozemek pro stavbu domu. Parcely ve městech jsou stále k dispozici, ale počítejte s tím, že hledání té pravé si vyžádá více peněz, a buďte otevření ke kompromisům,“ řekl manažer serveru Sreality.cz Michal Zadák.

Srovnání cen pozemků v Česku. Pro zvětšení klikněte na obrázek.

FOTO: Sreality.cz

Nabídka parcel s kompletním přivedením sítí a těch bez jakýchkoli přípojek je napříč českými městy až na výjimky podobná. Třetina pozemků je zasíťovaných, čtvrtina je částečně zasíťovaných a nejvíce (41 procent) nabízených pozemků je zcela bez sítí.

„Zajímavé je, že zasíťované pozemky jsou sice dražší než nezasíťované, ale nijak výrazně. V některých krajích jsou sice dražší o více než třetinu (Jihočeský, Karlovarský, Olomoucký, Středočeský), ale jinde se dá pořídit metr čtvereční za takřka stejnou cenu jako nezasíťované, nebo jsou dokonce paradoxně levnější (Pardubický, Vysočina). Nejlevněji vyjdou částečně zasíťované pozemky,“ komentoval Zadák.

Praha se srovnání vymyká

Ceny pozemků obvykle korelují s cenami bytů v lokalitě. Většinou platí pravidlo: „Čím větší město, tím dražší pozemky.“ Výjimku tvoří jen Ústí nad Labem a Ostrava, kde jsou pozemky levnější než v ostatních městech v kraji. Jinak bývají vždy nejdražší pozemky v krajských městech.

Hlavní město se každému srovnání naprosto vymyká. V Praze, respektive v jejím širším okolí, je relativně velká nabídka pozemků, avšak jejich ceny jsou takřka čtyřikrát vyšší než ve zbytku ČR. Proto nebyly do celorepublikového průměru započítány.

Ve kterých městech jsou pozemky nejlevnější a v kterých nejdražší?
- Nejdražší pozemky v krajských městech jsou:
• Praha (6400 Kč)
• Brno (3500 Kč)
• Hradec Králové (2500 Kč)
• České Budějovice (2100 Kč)
• Olomouc (2000 Kč)
- Kromě krajských měst jsou pak drahé pozemky ve středních a západních Čechách:
• Beroun (1800 Kč)
• Rokycany (1775 Kč)
• Kladno (1761 Kč)
• Domažlice (1721 Kč)
- Naopak nejlevnější pozemky v okresních městech najdete v lokalitách:
• Semily (382 Kč)
• Svitavy (457 Kč)
• Jindřichův Hradec (472 Kč)
• Česká Lípa (475 Kč)
• Strakonice (478 Kč)
- Z krajských měst je nejlevněji v městech:
• Ústí nad Labem (749 Kč)
• Ostrava (912 Kč)
• Jihlava (980 Kč)
• Pardubice (1 100 Kč)
Pozn.: všechny ceny jsou uvedeny za jeden metr čtvereční

V okresních městech je nabídka pozemků menší, protože výběr je omezený. Většinou bude zájemce vybírat z několika desítek kusů. Pro základní orientaci je možné říci, že ve městech zájemci najdou kolem 45 pozemků. Více jich najdeme v krajských městech.

„Výjimkou je pouze Vysočina, kde je větší nabídka v Havlíčkově Brodě než v Jihlavě, a také ve Zlínském kraji, kde je nejvíce volných pozemků v Kroměříži,“ upřesňuje Zadák. Jsou města, v nichž je nabídka velice nízká: „Například ve Žďáru nad Sázavou, Nymburce, Tachově, Pelhřimově, Bruntále nebo Hodoníně se u nás inzeruje méně než pět volných pozemků. Naopak v Brně, Kroměříži, Plzni, Liberci, Karviné či Frýdku-Místku je více než sto volných pozemků.“

Suverénním rekordmanem je město Ostrava, kde je na serveru Sreality.cz více než 450 volných pozemků ke koupi.

tov, Novinky

nahoru

Ekonomika:

Česko si v konkurenceschopnosti pohoršilo, žebříček vedou USA

-

dnes 10:45 Letošní žebříček ekonomické konkurenceschopnosti...

Benzín a nafta zdražují nejvýrazněji za tři roky

-

dnes 09:54 Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu zdražily v...

Trump zvažuje nová cla na dovoz aut do USA

-

dnes 06:56 Americký prezident Donald Trump zvažuje zavedení nových...

Vláda jasná není, ale už se rodí rozpočet

-

dnes 04:45 Ačkoliv o budoucí vládě stále ještě není rozhodnuto, na...

Ministerstvo dopravy podalo rozklad kvůli mýtnému tendru

-

včera 20:30 aktualizováno Ministerstvo dopravy podalo rozklad...

Erdogan potápí tureckou liru

-

včera 17:25 Turecká lira se tento týden vůči dolaru propadla na...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby