Cestování

Valencie: Španělské město okouzlí minulostí i současností

obrazek

Valencie vás okouzlí skvostnou architekturou i zlatavými plážemi.

FOTO: Shutterstock

24.4.2017 12:00 Máte rádi skvostnou architekturu, nádherné parky, exotická zvířata, nevšední gastronomii a široké pláže? To vše najdete ve Valencii, třetím největším městě Španělska, tedy alespoň co se počtu obyvatel týče. Během návštěvy spatříte mnoho zajímavého a ochutnáte řadu místních specialit včetně výtečného vína.

Katedrála La Seu je směsí několika slohů

Co se architektury týče, Valencie je plná historicky významných objektů, ale také moderních budov, které jí tiše i nahlas závidí celý svět. Začněme však dávnou minulostí, kterou lze obdivovat i v současnosti. V centru vás ohromí katedrála Panny Marie (známá i jako La Seu) ze 13. století, jež vyrostla na místě, kde kdysi stála mešita a ještě předtím vizigótská katedrála. Má tři brány, jeden z hlavních vstupů je z náměstí Plaza de la Reina, druhý z Plaza de la Virgen (dříve Plaza de la Seu). Jedná se o nádherný mix stylů – od gotiky přes baroko až po klasicismus.

Na náměstíčku Plaza de la Virgen v centru Valencie spatříte nejen fontánu Fuente del Turia, ale i jeden z vchodů do katedrály Panny Marie (vpravo) a také baziliku ze 17. století

FOTO: Shutterstock

Dalším lákadlem je 400 metrů vzdálené Centrální tržiště (Mercado Central de Valencia). Tuto modernistickou budovu z počátku 20. století nelze přehlédnout, na více než 8000 m2 se nacházejí čtyři stovky obchodů. Ty jsou rozděleny do dvou částí. V menší z nich sídlí rybí trh, v druhé trhovci nabízejí lokální potraviny. Najdete tu i několik restaurací, tapas barů a stánků se suvenýry. Jedinečná atmosféra zde panuje hlavně v ranních hodinách, ale rozhodně nebudete litovat ani v případě, že se sem dostanete až odpoledne. A mimochodem – naproti stojí jediná valencijská památka zapsaná na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, gotická budova tzv. Hedvábné burzy (La Llotja de la Seda).

Bioparc se liší od většiny ostatních zoo

Milujete-li zeleň, citlivě zasazenou do městské zástavby, uchvátí vás zahrady Turia (Jardín del Turia), respektive devět kilometrů dlouhý a 200 metrů široký park, jeden z největších v Evropě. Je plný zelených ploch a vodních zrcadel. Nechybějí v něm ani veřejné prostory, sportovní areály a botanická zahrada. Nemůžete ho minout, protíná celé historické centrum, takže jím během procházky po Valencii projdete, i kdybyste nechtěli. Rozprostírá se v někdejším korytě řeky Turia, která byla zhruba před šedesáti lety odkloněna kvůli ničivé povodni.

Specifické zoo s názvem Bioparc nadchne všechny věkové kategorie. Budete mít pocit, že jste se ocitli v Africe

FOTO: Shutterstock

Na jeho západní konec navazuje park Cabecera a především Bioparc, unikátní zoologická zahrada, v níž zvířata nežijí v klecích, ale na volném prostranství připomínajícím jejich domácí prostředí. Uvidíte tady žirafy, lvy, gorily, nosorožce, hrochy, pštrosy, slony, leopardy a celou řadu dalších více i méně exotických tvorů. Bát se jich nemusíte – rozhodně netrpí hlady…

Neměli byste si nechat ujít ani vlastivědné muzeum Fallero (nebo také Fallas), plné velkých figurín a sousoší. Tyto exponáty, z nichž některé pocházejí dokonce z roku 1934, byly v minulosti prezentovány v rámci věhlasných slavností Las Fallas, které se v centru Valencie konají vždy v polovině března. V muzeu na Plaza Monteolivete najdete jen nejlepší umělecké výtvory, vyrobené převážně z kartónové masy nebo polyuretanu, ostatní pokaždé nekompromisně skončí v plamenech. Vyrazíte-li do Valencie v rámci poznávacího zájezdu, česky mluvící průvodce vás většinou zavede i na fotbalový stadión Mestalla, což ocení především pánové, k býčí aréně, do přístavu a také na prostornou pláž Las Arenas.

Písčitá pláž Las Arenas je dlouhá zhruba 1200 metrů a široká 135 metrů. Nechybějí zde restaurace, stánky ani dětská hřiště

FOTO: Shutterstock

Bývalé říční koryto se proměnilo v novodobý zázrak

A jak je to se zmíněnou moderní architekturou? Patříte-li mezi její znalce, není třeba nic vysvětlovat. Každopádně – ať už jste v obraze zcela, anebo jen trochu – Město umění a vědy (Ciudad de las Artes y las Ciencias) zkrátka musíte vidět! Tento reprezentativní komplex, vybudovaný v letech 1991 až 2005, je dílem světoznámého architekta Santiaga Calatravy a nalézá se ve východní části Jardín del Turia. Novodobou dominantou nejen tohoto místa, ale v podstatě celé Valencie jsou právě Calatravovy stavby – Palác umění, netradiční zimní zahrada Umbraculo, velký sál s pohyblivou konstrukcí L’Àgora, prostorové kino L’Hemisfèric a Vědecké muzeum prince Filipa. Ty doplňuje Palác hudby José Marie de Paredes a oceánografické muzeum, jehož vyčnívající střecha je dílem jiného architekta – Felixe Candely.

Fascinující Město umění a věd navrhl Santiago Calatrava. Vlevo je L’Àgora, vpravo Vědecké muzeum prince Filipa

FOTO: Shutterstock

Inzertní sdělení:

Vybírejte z milionů zájezdů do celého světa. Vaši vysněnou dovolenou najdete na www.travelportal.cz

TravelPortal.cz, celý svět na jedné adrese

TravelPortal.cz

nahoru

Cestování:

Pražské letiště směřuje k dalšímu rekordu

-

včera 15:38 Letištěm Václava Havla Praha prošlo v prvním pololetí...

Hluboká nad Vltavou chce vybudovat turistickou trasu pro vozíčkáře

-

včera 12:51 Hluboká nad Vltavou na Českobudějovicku chce vybudovat...

Toužíte se projet autem v pěti kilometrech nad mořem? V Indii máte možnost

-

včera 10:42 Horský průsmyk Kardung La, nacházející se v indickém...

Z dřevěné rozhledny Bohdanka můžete dohlédnout až k Orlickým horám

-

včera 08:41 Video: Dvaapadesátimetrová rozhledna je podle starosty...

Bohumín má novou interaktivní naučnou stezku po červených cihlách

-

17.7. 20:34 Dvanáct novogotických objektů si mohou prohlédnout...

Opočno v zrcadle času představuje nová muzejní expozice

-

17.7. 17:50 Dům čp. 55 v Opočně, který pamatuje polovinu života...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů