Krimi

Sládek bude obžalován kvůli dluhům

9.11.2004 14:45 Čeští republikáni Miroslav Sládek a Martin Smetana půjdou zřejmě před soud, protože uzavřeli nejméně 50 smluv pracovněprávního charakteru, ačkoliv věděli, že nemají peníze. Vznikl dluh přes 7 miliónů korun.

Státní zástupce zřejmě brzy obžaluje bývalého šéfa republikánů Miroslava Sládka a dalšího funkcionáře strany Martina Smetanu.

Policie Sládka a Smetanu stíhá od dubna letošního roku. Sládek, který v současné době šéfuje straně Republikáni Miroslava Sládka, jež kandidovala ve volbách do Evropského parlamentu, ke stíhání tehdy řekl: "Stává se již trapnou tradicí, že vždy před volbami jsem očerňován a kriminalizován, aby lidé věděli, nebo si vzpomněli, koho nevolit."

Dluhy rostou už od devadesátých let

Dlouhodobé finanční potíže SPR-RSČ vyvrcholily rozhodnutím Městského soudu v Praze, který na tuto stranu 21. února 2001 uvalil konkurz. Návrh na konkurz podali sami zaměstnanci bývalé strany vedené Miroslavem Sládkem, kteří dva roky nepobírali plat. Soudu se poté přihlásilo asi 70 dalších věřitelů.

Republikáni přišli o značnou část příjmů poté, co neuspěli ve volbách v roce 1998 a museli opustit Poslaneckou sněmovnu. Získali jen necelá čtyři procenta hlasů, a nepřekročili tak pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do parlamentu. Za odevzdané hlasy měli přesto obdržet téměř 21 miliónů korun.

Sdružení však dlužilo státu peníze na dani. Dluh měl být podle pracovníků finančního úřadu zaplacen právě z příspěvku za volební hlasy. Po zaplacení asi 17,5 miliónu tak SPR-RSČ mohlo dostat kolem 3,5 miliónu korun.

Republikáni na hraně zákona

Působení republikánů na české politické scéně je spojeno především se jménem zakladatele a předsedy strany Miroslava Sládka. SPR-RSČ vznikla v listopadu 1989 a od voleb v roce 1992 se na šest let stala nepřehlédnutelnou součástí sněmovny.

Pozornost na sebe republikáni poutali především extremistickou rétorikou a obstrukcemi. Jejich mítinky provázely i fyzické konflikty. Sládek třikrát neúspěšně kandidoval v prezidentských volbách. Od roku 2002 je předsedou Republikánů Miroslava Sládka.

Sládek a Smetana nejsou jediní republikáni, kteří mají v současné době potíže s policií. Shodou okolností ve středu stane před soudem jeden z bývalých republikánských poslanců Pavel Maixner, který je obžalován z nedovoleného ozbrojování.

Novinky

nahoru

Krimi:

Muž havaroval s traktorem, pod převráceným strojem zemřel

-

dnes 18:10 Na louce nedaleko Chudenína na Klatovsku se v úterý...

Řidič na Lounsku narazil s autem do stromu, na místě zemřel

-

dnes 16:52 Při dopravní nehodě mezi obcemi Velemyšleves a Havraň...

V Praze nezůstala za poslední půlrok žádná vražda neobjasněná, přibylo nehod tramvají

-

dnes 16:47 Pražské policii se podařilo objasnit všech sedm vražd,...

Při zřícení dvou pater domu v centru Prahy bylo na místě 45 lidí

-

dnes 16:01 Video: V době nehody, kdy se v úterý v Mikulandské...

Příbuzného v nemocnici odpojil od přístrojů, za pokus o vraždu dostal podmínku

-

dnes 15:55 Za to, že loni v dubnu odpojil vážně zraněného...

Policie hledá svědky vraždy v Prostějově. Zveřejnila kamerové záběry

-

dnes 13:15 Video: Policisté vyšetřují vraždu 55letého muže z...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů