Věda a školy

Olomoučtí odborníci vyšlechtili nové odrůdy ostropestřce, pomohou játrům

obrazek

Ostropestřec mariánský

FOTO: Univerzita Palackého - Radoslav Koprna

12.4. 11:45 Tři nové odrůdy ostropestřce mariánského, který často vyhledávají lidé s nemocemi jater, vyšlechtili vědci z Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum v Olomouci. Nové odrůdy s různým složením aktivních látek vznikly na zakázku farmaceutické společnosti.

„Odrůdy slouží pro extrakt, který je součástí přípravků určených pro regeneraci jaterních buněk. Ty se využívají jako podpůrná léčba pro pacienty s onemocněním jater, například cirhózou. Odrůdy vznikly ve spolupráci s komerčním partnerem, u jedné máme čtvrtinový autorský podíl, u dvou poloviční,“ vysvětlil vedoucí výzkumu Radoslav Koprna.

Šlechtění nových odrůd trvá obvykle deset let. Tentokrát ale při šlechtění této byliny z čeledi hvězdnicovitých výzkumníci nemuseli celý proces absolvovat od začátku, od firmy získali již rozpracovaný materiál. I tak jim práce zabrala šest let, rukama jim prošly tisíce rostlin.

„Loni jsme registrovali odrůdu Tevasil, letos se přidaly další dvě – Albus a odrůda s návrhem názvu Tevadian. Každá z nich je specifická, mají trochu jiná složení komplexu účinných látek a odlišují se i vegetační dobou,“ uvedl Koprna.

Šlechtění nových odrůd není pro tohoto vědce novinkou, problematiku přednáší i studentům Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Ve výzkumném ústavu v Opavě navíc v minulosti vyšlechtil například tři odrůdy řepky olejné.

Rostlina se pěstuje hlavně pro farmaceutické účely

Dalším výstupem je vypracování technologie pěstování ostropestřce, včetně rozšíření povolení pro užívání konkrétních pesticidů v této plodině.

Jak doplnila mluvčí olomoucké přírodovědecké fakulty Martina Šaradínová, ostropestřec mariánský pochází původně ze Středozemí, severozápadní Afriky a Malé a Přední Asie. Jeho lidové názvy jsou Kristova koruna či Mariánský bodlák. Pěstuje se výhradně pro farmaceutické účely.

fš, Novinky

nahoru

Věda a školy:

Vědci se poprvé provrtají do zemského pláště, v nitru planety budou hledat život

-

včera 22:04 Video: Vědci na japonské lodi Čikjú se chystají...

Obří balón už zkoumá kosmické částice

-

včera 13:09 Video: Americký Národní úřad pro letectví a vesmír...

Ve školství se stále více prosazuje projektová výuka či genetická metoda čtení

-

včera 12:52 Klasické výukové metody v českém školství převládají,...

V Beskydech proběhne Jarní astronomický den

-

25.4. 16:29 Beskydská oblast tmavé oblohy (BOTO) pořádá v neděli...

Ostravští vědci vyrobili nejpevnější biokompatibilní slitinu titanu. Využije se v medicíně

-

25.4. 14:10 Lenka Kunčická a Radim Kocich z Fakulty metalurgie a...

Pardubická univerzita pořádá Noc mladých výzkumníků

-

25.4. 12:52 V úterý 25. dubna se od 16 hodin v Pardubicích...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby