Věda a školy

Olomoučtí odborníci vyšlechtili nové odrůdy ostropestřce, pomohou játrům

obrazek

Ostropestřec mariánský

FOTO: Univerzita Palackého - Radoslav Koprna

12.4. 11:45 Tři nové odrůdy ostropestřce mariánského, který často vyhledávají lidé s nemocemi jater, vyšlechtili vědci z Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum v Olomouci. Nové odrůdy s různým složením aktivních látek vznikly na zakázku farmaceutické společnosti.

„Odrůdy slouží pro extrakt, který je součástí přípravků určených pro regeneraci jaterních buněk. Ty se využívají jako podpůrná léčba pro pacienty s onemocněním jater, například cirhózou. Odrůdy vznikly ve spolupráci s komerčním partnerem, u jedné máme čtvrtinový autorský podíl, u dvou poloviční,“ vysvětlil vedoucí výzkumu Radoslav Koprna.

Šlechtění nových odrůd trvá obvykle deset let. Tentokrát ale při šlechtění této byliny z čeledi hvězdnicovitých výzkumníci nemuseli celý proces absolvovat od začátku, od firmy získali již rozpracovaný materiál. I tak jim práce zabrala šest let, rukama jim prošly tisíce rostlin.

„Loni jsme registrovali odrůdu Tevasil, letos se přidaly další dvě – Albus a odrůda s návrhem názvu Tevadian. Každá z nich je specifická, mají trochu jiná složení komplexu účinných látek a odlišují se i vegetační dobou,“ uvedl Koprna.

Šlechtění nových odrůd není pro tohoto vědce novinkou, problematiku přednáší i studentům Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Ve výzkumném ústavu v Opavě navíc v minulosti vyšlechtil například tři odrůdy řepky olejné.

Rostlina se pěstuje hlavně pro farmaceutické účely

Dalším výstupem je vypracování technologie pěstování ostropestřce, včetně rozšíření povolení pro užívání konkrétních pesticidů v této plodině.

Jak doplnila mluvčí olomoucké přírodovědecké fakulty Martina Šaradínová, ostropestřec mariánský pochází původně ze Středozemí, severozápadní Afriky a Malé a Přední Asie. Jeho lidové názvy jsou Kristova koruna či Mariánský bodlák. Pěstuje se výhradně pro farmaceutické účely.

fš, Novinky

nahoru

Věda a školy:

Nový učební obor má zajistit dostatek odborníků pro údržbu historických zahrad

-

dnes 14:54 Správně ošetřit strom starý 500 let nebo rozeznat, že...

Na ČVUT proběhne soustředění před Turnajem mladých fyziků, kde Češi sbírají úspěchy

-

dnes 13:04 Ukázka fyzikálního souboje, přednášky k úkolům pro...

Britský vědec údajně rozluštil záhadný Voynichův rukopis

-

dnes 10:27 Již sto let se vědci snaží rozluštit tajemství...

Složité uznávání diplomů přispívá k odlivu mozků z ČR, tvrdí Telička. České VŠ nesouhlasí

-

včera 16:16 Česko se potýká s přílišnou byrokracií při uznávání...

Do vznikající Pedagogické komory se přihlásilo 850 učitelů

-

včera 11:47 Část učitelů si přeje mít zákonem zřízenou komoru,...

Vědci poprvé zachytili srážku neutronových hvězd, která produkuje zlato či uran

-

16.10. 16:07 Video: aktualizováno Detektor gravitačních vln LIGO...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby