Věda a školy

Olomoučtí odborníci vyšlechtili nové odrůdy ostropestřce, pomohou játrům

obrazek

Ostropestřec mariánský

FOTO: Univerzita Palackého - Radoslav Koprna

12.4. 11:45 Tři nové odrůdy ostropestřce mariánského, který často vyhledávají lidé s nemocemi jater, vyšlechtili vědci z Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum v Olomouci. Nové odrůdy s různým složením aktivních látek vznikly na zakázku farmaceutické společnosti.

„Odrůdy slouží pro extrakt, který je součástí přípravků určených pro regeneraci jaterních buněk. Ty se využívají jako podpůrná léčba pro pacienty s onemocněním jater, například cirhózou. Odrůdy vznikly ve spolupráci s komerčním partnerem, u jedné máme čtvrtinový autorský podíl, u dvou poloviční,“ vysvětlil vedoucí výzkumu Radoslav Koprna.

Šlechtění nových odrůd trvá obvykle deset let. Tentokrát ale při šlechtění této byliny z čeledi hvězdnicovitých výzkumníci nemuseli celý proces absolvovat od začátku, od firmy získali již rozpracovaný materiál. I tak jim práce zabrala šest let, rukama jim prošly tisíce rostlin.

„Loni jsme registrovali odrůdu Tevasil, letos se přidaly další dvě – Albus a odrůda s návrhem názvu Tevadian. Každá z nich je specifická, mají trochu jiná složení komplexu účinných látek a odlišují se i vegetační dobou,“ uvedl Koprna.

Šlechtění nových odrůd není pro tohoto vědce novinkou, problematiku přednáší i studentům Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Ve výzkumném ústavu v Opavě navíc v minulosti vyšlechtil například tři odrůdy řepky olejné.

Rostlina se pěstuje hlavně pro farmaceutické účely

Dalším výstupem je vypracování technologie pěstování ostropestřce, včetně rozšíření povolení pro užívání konkrétních pesticidů v této plodině.

Jak doplnila mluvčí olomoucké přírodovědecké fakulty Martina Šaradínová, ostropestřec mariánský pochází původně ze Středozemí, severozápadní Afriky a Malé a Přední Asie. Jeho lidové názvy jsou Kristova koruna či Mariánský bodlák. Pěstuje se výhradně pro farmaceutické účely.

fš, Novinky

nahoru

Věda a školy:

V Praze odstartoval celosvětový kongres Montessori škol

-

dnes 12:22 V úterý 25. července začala série setkání v rámci...

Vědci nalezli dosud nejmenší hvězdu, menší prý už být nemůže

-

včera 20:27 Mezinárodní tým vědců z britské univerzity v Cambridgi...

Jihoafrické dítě se zřejmě zcela zbavilo viru HIV

-

včera 16:23 Devítileté dítě z Jihoafrické republiky, které jeho...

Brno hostí největší studentskou konferenci v Evropě

-

včera 14:56 Hostitelským městem 85. Mezinárodního zasedání...

Vesmírný výzkum může pomoci s bojem proti rakovině

-

včera 11:21 Mikrogravitační výzkum na Mezinárodní vesmírné stanici...

Šelmám se tenčí prostor, těm velkým hrozí vyhynutí

-

22.7. 19:20 Vlček etiopský, vlk rudohnědý, tygr, lev, pes...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby