Zahraniční

Autobus fotbalistů Dortmundu zasáhly cestou na stadión tři exploze

obrazek

Autobus fotbalistů Borussie Dortmund po výbuchu

FOTO: Martin Meissner, ČTK/AP

11.4.2017 20:16 (aktualizováno: 12.4.2017 00:15) Autobus fotbalistů německého klubu Borussia Dortmund v úterý krátce po 19. hodině cestou na čtvrtfinále Ligy mistrů s Monakem poškodily tři exploze. Výbuchy měly podle prvních informací nastat na ulici Wittbräucker, asi 10 kilometrů od stadiónu v Dortmundu. Jeden hráč byl zraněn.

Výbušnina se měla nacházet na silnici a explodovala těsně před autobusem. Policie vyšetřuje, zda se jedná o cílený útok.

Podle informací serveru týdeníku Focus se výbušniny nacházely vně autobusu v křoví na pravé straně silnice. Výbuch poničil vozidlo na dvou místech krátce po odjezdu z hotelu, při explozi se vysypalo několik oken.

"Musíme vyčkat, kam nás vyšetřování zavede," uvedla policejní mluvčí Nina Vogtová. Explozi podle jejích slov ale způsobila výbušnina „jejíž charakter lze brát vážně“. O jakou výbušninu šlo, experti teprve zjišťují.

Policejní prezident Dortmundu Gregor Lange na večerní tiskové konferenci uvedl, že policie zatím pracuje s verzí, že šlo o útok na fotbalový klub. Zatím není jasné, co stojí v jeho pozadí, ale nevylučuje se žádná možnost.

Státní zástupkyně Sandra Lückeová uvedla, že útok vyšetřuje jako pokus o zabití. Současně uvedla, že se poblíž místa exploze našel dopis, který vyšetřovatelé nyní prověřují. Jeho obsah nesdělila, omezila se na konstatování, že v něm někdo převzal za akci zodpovědnost.

Policie večer oznámila, že objevila podezřelý předmět u hotelu Borussie. Výbušnina to ale není. O jaký předmět šlo, nesdělila.

Poškozené okno autobusu německého fotbalového týmu Borussia Dortmund po explozi výbušniny zřejmě nastražené u cesty na stadion

FOTO: Carsten Linhoff, ČTK/AP

„Celý tým je v šoku. Takovéhle obrázky z hlavy nedostanete. Doufám, že se mužstvo sebere natolik, aby mohlo zítra hrát,” uvedl ředitel Borussie Hans-Joachim Watzke v rozhovoru pro televizní stanici Sky.

Zranění utrpěl jeden hráč Borussie, Španěl Marc Bartra (26), který byl převezen do nemocnice a podstoupil operaci. Má zlomené zápěstí a v paži střepy.

Hráč Marc Bartra

FOTO: Profimedia.cz

„Hráči jsou v bezpečí. Na stadiónu a kolem něj nehrozí žádné nebezpečí,” uvedla Borussia na svém twitterovém účtu. Utkání bylo podle sdělení klubu zrušeno a odloženo na středu.

Odpovědět na otázky, kdo stojí za útokem a zda to byl teroristický čin, je podle expertů přílíš brzo. „V dnešní době už podvědomě počítáme s tím, že se jedná o teroristický čin, ale vzpomeňme si na loňské léto a střelbu v Mnichově. V první chvíli se mluvilo o terorismu, a nakonec to byl čin psychicky narušeného člověka,” řekl deníku Bild Davis Lewin, odborník na terorismu.

Spojení fotbalového klubu a teroristického útoku ovšem není podle něj až tak nepředstavitelné. „Fotbal je v Německu oblíbený a hráči jsou velmi známí. Útok vedený tímto směrem by měl pro radikály velký význam. Měl by nejen velký dopad na veřejnost, ale zaručil by jim velkou pozornost,” uzavřel Lewin.

Thanks for your patience and understanding and the "Dortmund! Dortmund" chants, dear supporters of @AS_Monaco_EN! pic.twitter.com/Gcz9XGQY0J

— Borussia Dortmund (@BVB) 11. dubna 2017

Vestfálský tým na Twitteru poděkoval fanouškům FC Monaco za trpělivost, pochopení a solidární skandování „Dortmund, Dortmund”.

Na liduprázdném stadiónu si od 21:30 ještě fotbalisté Monaka zatrénovali.

Autobus fotbalistů Borussie Dortmund po explozi

FOTO: Kai Pfaffenbach, Reuters

nahoru

Zahraniční:

V Mekce začínají obřady spojené s muslimskou poutí

-

dnes 07:20 V Saúdské Arábii v neděli začínají pětidenní obřady...

U Fidži zaznamenali zemětřesení o síle 8,2 stupně

-

dnes 06:23 Neobvykle silné zemětřesení zaznamenala americká...

Útočníka, který najel do lidí u parlamentu v Londýně, obvinili z pokusů o vraždu

-

dnes 00:52 Z pokusů o vraždu obvinila londýnská policie 29letého...

Merkelová se sešla s Putinem

-

včera 20:20 Německá kancléřka Angela Merkelová se v sobotu sešla s...

Útoky dronů schvalují za Trumpa velitelé

-

včera 19:17 Za vlády Donalda Trumpa se zvýšil počet amerických...

Omluva za zřícený most? Správce dálnice v Janově počká až na závěry vyšetřování

-

včera 18:50 Před novináři v sobotu odpoledne poprvé od úterního...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů