Ekonomika

Stavebnictví meziročně spadlo o 7 procent. Hlavně kvůli infrastrukturním stavbám

obrazek

Stavební výroba

FOTO: David Ryneš, Novinky

6.4.2017 09:10 (aktualizováno: 6.4.2017 09:59) České stavebnictví v únoru zrychlilo meziroční pokles na 7 procent, zatímco v lednu pokleslo o 1,4 procenta. Vyplynulo to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Stavebnictví se potýká především s dlouhodobým útlumem v oblasti staveb infrastruktury. Ten ho táhne dolů navzdory tomu, že stoupá objem zakázek.

Stavební úřady vydaly meziročně o 3,8 procenta stavebních povolení více a orientační hodnota těchto povolení vzrostla o 13,6 procenta. Staveb bytů bylo meziročně zahájeno o 23,7 procenta více. Dokončeno pak bylo o 11,3 procenta bytů více.

Únorový propad není plně vysvětlitelný ani počasím, ani kalendářními vlivyPavel Sobíšek, ekonom

„Únor zchladil naděje na rychlý obrat stavební produkce k růstu. Po lednových výsledcích, které v meziročním srovnání nevypadaly úplně špatně s ohledem na mrazivé počasí, přinesl únor opětné prohloubení meziročního propadu produkce,” uvedl pro Novinky hlavní ekonom UniCredit Research Pavel Sobíšek.

„Únorový propad přitom není plně vysvětlitelný ani počasím, ani kalendářními vlivy. Stojí za ním dlouhodobý útlum v infrastrukturních stavbách, který nechal sezónně očištěný objem inženýrské produkce o 13,1 procenta pod úrovní stejného loňského měsíce,” zdůraznil Sobíšek.

Stavebnictví lze označit za jedno z nejproblémovějších odvětví české ekonomikyPavel Sobíšek, ekonom

Došlo i poklesu zaměstnanosti

Situaci podle Sobíška dokresluje i únorový pokles zaměstnanosti v podnicích nad dvacet zaměstnanců o 3,6 procenta a podprůměrný meziroční růst mezd o procento.

„Stavebnictví lze kvůli nízké poptávce označit za jedno z nejproblémovějších odvětví české ekonomiky. Světélkem na konci tunelu se zdá být postupně rostoucí objem zakázek, zejména ve výstavbě bytů,” uvedl Sobíšek.

„Předpokládáme, že se plnější zakázkové knihy začnou promítat do vyšší produkce se začátkem letošní stavební sezóny. Celkově za letošní rok počítáme s meziročním růstem produkce o tři až čtyři procenta, což ale nevyrovná ani celý loňský propad,” řekl ekonom.

bož, Novinky

nahoru

Ekonomika:

Trump cupoval měnovou politiku EU a Číny

-

včera 22:56 Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s...

Klidnou letní dovolenou většina podnikatelů nezná

-

včera 21:58 Klidnou letní dovolenou většina z malých a středních...

Kapsch kvůli mýtu podal trestní oznámení na člena komise ÚOHS

-

včera 16:45 Společnost Kapsch podala trestní oznámení na advokáta...

Analytik zpochybnil, že má Tesla na odkup svých akcií. Ty pokračují v pádu

-

včera 16:13 Akcie Tesly, americké automobilky zaměřené na...

Jste v protisměru! Varovné značky vyrostou i v Česku

-

včera 13:40 Video: Česko bude používat pro varování řidičů...

Bezprecedentní suma. Státy eurozóny nalily za osm let do Řecka 6,6 biliónu korun

-

včera 11:56 Dlouhodobě předluženému Řecku v roce 2010 hrozil...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů