Zahraniční

Trump slíbil jordánskému králi zničení IS a pomoc s běženci

obrazek

Prezident USA Donald Trump s jordánský král Abdalláhem II. při setkání v Bílém domě

FOTO: Yuri Gripas, Reuters

5.4.2017 21:15 O nutnosti co nejdříve zajistit mír na Blízkém východě a umožnit návrat domů uprchlíkům zaplavujícím Jordánsko a další země jednal ve středu americký prezident Donald Trump s jordánským králem Abdalláhem II. Tradičnímu americkému spojenci Trump slíbil, že Spojené státy dovedou mezinárodní koalici ke konečnému zničení teroristické organizace Islámský stát (IS), která „ohrožuje civilizaci“.

„Zničíme ISIS (jedna z používaných zkratek pro Islámský stát) a ochráníme civilizaci. Nemáme na výběr,“ řekl Trump na společné tiskové konferenci s jordánským panovníkem, který během návštěvy v Bílém domě ocenil vůdčí roli USA v koalici potýkající se s islámskými radikály.

Americký prezident prohlásil, že současnou chaotickou situaci na Blízkém východě zdědil po svém předchůdci Baracku Obamovi, jehož málo důrazný přístup k IS často kritizuje. Na dotazy novinářů, jak dosavadní strategii bojů proti islamistům v Sýrii či Iráku změní, však konkrétní nebyl.

Bez bližších podrobností prohlásil, že hodlá konečně přiblížit mírové řešení na Blízkém východě a zajistit cestu domů několika milionům uprchlíků zvláště ze Sýrie, kteří se uchýlili do Jordánska, Libanonu či Turecka.

Jordánskému králi rovněž slíbil, že USA poskytnou jeho zemi další finanční zdroje, které mají pomoci pokrýt náklady s péčí o běžence.

Izrael a Palestina

Oba lídři hovořili rovněž o mírových rozhovorech mezi Izraelem a Palestinou, které by Trump stejně jako jeho několik předchůdců v úřadě rád dovedl k úspěšnému konci.

„Prezidentova rychlá snaha přivést Palestince a Izraelce k jednání je pro nás všechny velmi povzbudivá,“ komentoval jordánský král Trumpovy dřívější rozhovory s vůdci Izraele a Palestiny.

Trump po svém zvolení nešetřil proizraelskou rétorikou, když se vstřícně vyjadřoval k otázce budování dalších izraelských osad na okupovaných územích či mluvil o přesunutí americké ambasády v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. Později však od prohlášení popuzujících Palestince upustil a řekl, že mu jde o mírové řešení, které by vyhovovalo oběma národům.

Na novinářský dotaz, zda je Trump blíže mírovému řešení než jeho předchůdce Barack Obama a další bývalí američtí prezidenti, však dnes Abdalláh II. neodpověděl.

ČTK

nahoru

Zahraniční:

Britský instruktor zachránil parašutistu při nácviku seskoku, sám se zabil

-

dnes 22:01 Smrtelná zranění utrpěl anglický instruktor Carl Marsh...

Dvanáctiletý mexický školák naboural s autem plným dětí. Pět mrtvých, tři zranění

-

dnes 21:13 Dvanáctiletý mexický chlapec nezvládl řízení auta...

Na Slovensku se šíří nová droga, užívají ji i děti

-

dnes 20:12 Na jihu Slovenska se rozšířila nová droga, kterou užívá...

Polská církev chce posunout hranici pro prodej tvrdého alkoholu na 21 let

-

dnes 18:01 Polská katolická církev přišla s plánem, který má...

Evropany kosí chřipka. Německo hlásí přes stovku mrtvých a plné nemocnice

-

dnes 16:18 Letošní chřipková epidemie si v Německu vyžádala už 102...

V Rakousku zadrželi český autobus s migranty a se šesti kily konopí

-

dnes 15:45 aktualizováno Rakouská policie v pondělí objevila v...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby