Internet a PC

Svět není připraven na nové kybernetické hrozby, varoval bezpečnostní expert

obrazek

Izraelský odborník na kybernetickou bezpečnost Lior Tabansky

FOTO: Michal Kamaryt, ČTK

3.4.2017 07:25 Způsob vedení válek se změnil a země světa se zatím neumí vypořádat s novými metodami útoků, které jsou vedeny po internetu. Nejnebezpečnější útoky přitom nevedou jednotlivci, ale přímo státy, často ve spolupráci se zločineckými organizacemi. Řekl to izraelský odborník na kybernetickou bezpečnost Lior Tabansky, který se v Praze minulý týden zúčastnil konference o mezinárodní bezpečnosti.

"Vznikly nové způsoby, jak vést válku," řekl specialista, který působí v úřadu pro kybernetickou bezpečnost spadajícím pod izraelskou vládu. Hackerské útoky, jako bylo nedávno odhalené napadení e-mailů českého ministerstva zahraničí, přitom podle něj nejsou tím hlavním rizikem. "To je tradiční špionáž, je to běžné a jsou i způsoby, jak omezit rizika. Mnohem větší obavu mám z destruktivních útoků, které kybernetické technologie umožňují," řekl.

Podle Tabanského je už nyní možné přes internet napadnout a fyzicky ochromit základní průmyslovou infrastrukturu států.

"Víme, jak se bránit proti konvenčním zbraním, máme prostředky, jak útočníky odstrašit. Ale na kybernetické útoky zatím nejsme připraveni. Tento způsob útoku obchází naši obranu, což je nezdravá situace a znamená, že stojíme proti velmi vážné hrozbě," řekl Tabansky.

Útoky, za kterými stojí státy

Nejvážnějším rizikem jsou podle Tabanského útoky organizované jednotlivými státy. "Často ale spolupracují s organizovaným zločinem pro vzájemný prospěch, takže je těžší než v minulosti rozlišovat mezi nimi," upozornil.

O tom, z jakého regionu hrozby nejčastěji přichází, přímo nemluvil, naznačil však, kdo pravděpodobně zájem na vedení kybernetického konfliktu nemá. "Zkušenost nám ukazuje, že země, které jsou nyní silné a kontrolují světový řád, nejsou ty, které by vyvíjely nástroje pro jeho rozbíjení. Zájem na tom mají spíš země, kterým současné uspořádání nevyhovuje," řekl.

Země světa se podle Tabanského musí zaměřit na vývoj nových obranných konceptů, které budou schopny na kybernetické hrozby reagovat. Upozornil ale, že se tím vytváří dilema mezi právem na ochranu a právem na soukromí. "Pokud chceme chránit kybernetické systémy, musíme je sledovat, vědět, co se v nich děje. A to samozřejmě vytváří konflikt se základními lidskými svobodami," řekl.

Mezinárodní spolupráce v obraně proti kybernetickým hrozbám je podle Tabanského jen omezená, a to i když jsou země součástí obranných aliancí. "Jsou tu jisté limity v tom, co chce jedna strana sdílet s tou druhou. I když jste členem mezinárodní aliance, většina odpovědnosti za národní bezpečnost zůstává na národních úřadech," řekl.

Jak se bránit proti hackerům a virům

Řada lidí našla pod vánočním stromkem nový počítač, chytrý telefon nebo tablet. Jak ale tyto stroje chránit proti hackerům a virům? Poslouží speciální programy.

Dávno jsou pryč doby, kdy se počítačoví piráti zaměřovali pouze na klasické počítače. V jejich hledáčku jsou stále častěji také smartphony a tablety.

Do mobilních zařízení se přitom kyberzločinci snaží dostat prakticky stejným způsobem jako do klasických počítačů. Hledají chyby v nejrůznějších aplikacích a operačních systémech, které by jim dovolily propašovat záškodníka do cizího přístroje.

Hackeři také spoléhají na to, že uživatelé rizika podceňují. Na klasických počítačích provozuje antivirový program prakticky každý, u mobilů a tabletů tomu tak ale není. Počítačovým pirátům tak nic nestojí v cestě. [celá zpráva]

Novinky, ČTK

nahoru

Internet a PC:

NÚKIB loni řešil méně hlášení o kybernetických incidentech

-

včera 07:44 Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost...

Zájem o smartphony vadne. Trhu kraluje Samsung

-

23.2. 15:13 Celosvětový prodej chytrých telefonů zaznamenal v...

Akcionáři Snapchatu přišli o 27 miliard. Kvůli jedinému tweetu

-

23.2. 14:34 Video: Nečekanou sílu mikroblogovací sítě Twitter...

Proti zločincům nasadili policisté v Číně chytré brýle

-

23.2. 13:26 Čína už zkouší technologie, které jsme zatím viděli...

Zaměstnavatel může prohledat i soukromá data ve služebním PC, rozhodl soud

-

23.2. 12:06 Zaměstnavatel může prohledat i soukromá data ve...

Angry Birds táhnou i po letech, tvůrci hlásí zisk 1,5 miliardy

-

23.2. 10:04 Herní studio Rovio, které se proslavilo především...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby