Finance

Finanční poradna: Co si ohlídat při reklamaci

obrazek

Ilustrační snímek

Profimedia.cz

31.3. 07:05 Někteří obchodníci sázejí na neznalosti zákazníků a při vyřizování reklamací se občas dopouštějí různých nešvarů, které nepoučený člověk nemusí odhalit. Abyste mezi ně nepatřili ani vy, přinášíme ve spolupráci se spotřebitelskou organizací dTest několik rad a tipů, které vám pomohou s reklamací uspět.

Přijetí zboží k reklamaci je povinností prodávajícího a nemůže jej odmítnout, ani pokud se domnívá, že reklamace není oprávněná.

Předložení účtenky není povinné

„Při uplatnění reklamace nemusíte dodat příslušenství, pokud je zjevné, že s ním vytýkaná vada zboží vůbec nesouvisí,” upozornil Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu. Pokud například reklamujete vadu na nabíječce k mobilnímu telefonu, není nutné odevzdat prodejci i mobil.

„Pokud jste ztratili účtenku, nezoufejte. I když mnozí obchodníci tvrdí opak, není vaší povinností s sebou doklad o koupi přinést,“ uvedl Zelený a dodal, že vaší povinností je pouze prokázat, že jste zboží u daného obchodníka zakoupili. Ovšem to můžete učinit například předložením výpisu z bankovního účtu či starších reklamačních protokolů.

Nenechte si v žádném případě namluvit, že reklamační lhůta běží až od chvíle, kdy se zboží dostane na reklamační oddělení. Důležitý je okamžik uplatnění reklamace.Lukáš Zelený, dTest

Požadujte reklamační protokol

Uplatníte-li reklamaci, musí vám prodávající vždy vystavit reklamační protokol. Trvejte zejména na tom, aby v něm bylo uvedeno přesné datum zahájení reklamačního řízení a způsob vyřízení reklamace, který požadujete.

V reklamačním protokolu by měl být také popsán stav zboží v době uplatnění reklamace. To je důležité pro případ, že by se vám zboží vrátilo poškozené.

„Máte-li sjednáno pojištění poškození či krádeže zboží, pohlídejte si také, aby se prodávající nezbavil své odpovědnosti za vady nahlášením pojistné události. Jestliže dosud neuplynula záruční doba, není potřeba čerpat pojistné plnění, čímž byste přišli o svá práva ze záruky,“ doplnil Zelený.

Na vyřízení reklamace je 30 dnů

Pokud reklamujete zboží jako spotřebitel, musí prodávající reklamaci vyřídit do 30 dnů od jejího uplatnění. V rámci této lhůty musí stihnout vadu posoudit, rozhodnout o reklamaci, provést případnou nápravu a ještě vás o vyřízení reklamace informovat.

Reklamační lhůtu lze dohodou stran prodloužit, je k tomu ale nutný výslovný souhlas spotřebitele. „Rozhodně nelze považovat za dohodu, pokud máte na reklamačním protokolu předtištěnou informaci o tom, že reklamace bude vyřízena do 60 dnů. A nenechte si v žádném případě namluvit, že reklamační lhůta běží až od chvíle, kdy se zboží dostane na reklamační oddělení. Důležitý je okamžik uplatnění reklamace,“ upozornil Zelený.

Pozor na mimozáruční opravy

Prodávající se při vyřizování reklamace vždy musí zabývat právě tou vadou, kterou vytýkáte. Nemůže tedy zamítnout například reklamaci nefunkčního softwaru z důvodu, že jste přinesli telefon s prasklým displejem.

Pokud vám prodávající reklamaci zamítne, nesmí bez vašeho výslovného přání provádět mimozáruční opravu, a to ani bezplatnou. Fakticky by vám tím totiž bránil v možnosti rozporovat jeho rozhodnutí o reklamaci.

Náklady za vyřízení reklamace jsou na obchodníkovi

Náklady reklamace nese vždy prodávající a nemůže po vás požadovat jejich proplacení ani v případě, že je vaše reklamace neoprávněná.

„Někdy se obchodník pokusí zajistit si náhradu vynaložených nákladů tím, že spotřebiteli zboží ze zamítnuté reklamace zašle na dobírku. Takové jednání si už ale skutečně koleduje o podnět České obchodní inspekci,“ dodal Zelený.

bab, Novinky

nahoru

Finance:

Dětské kroužky pořádně provětrávají peněženky rodičů

-

dnes 06:43 Mimoškolním aktivitám se v Česku věnuje naprostá...

České řidiče dohánějí přestupky z ciziny, házet pokuty do koše se nevyplatí

-

včera 20:36 Českým motoristům začaly podle zjištění Práva mnohem...

Průměrná úroková sazba hypoték v srpnu mírně klesla, lidé si půjčili 18 miliard

-

včera 00:02 O prázdninách lidé už tradičně jeví o úvěry na bydlení...

Češi stále častěji vybírají a nakupují nábytek on-line

-

19.9. 07:24 Nábytek si Češi do domácností pořizují na delší dobu,...

Dnešní třicátníci se mají dobře, bohatnou a žijí naplno

-

18.9. 09:10 Současná generace třicátníků chce od života mnohem...

Češi se naučili investovat do bydlení

-

17.9. 22:45 Investovat do bydlení se pro Čechy stalo téměř...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby