Cestování

V kráteru indonéské sopky vznikla tři jezera. Každé je jinak barevné

obrazek

Jezera na vrcholu sopky nesou tajemná jména.

Profimedia.cz

28.3.2017 11:43 Narazit v Indonésii na sopku není nic neobvyklého. Zatímco Bali nebo sousední Lombok jsou už turisticky poměrně dobře probádané, o ostrovu Flores mnozí uslyší možná zcela prvně. Ve zdejším národním parku se přitom nachází skutečně pozoruhodný přírodní úkaz. Ve třech kráterech vulkánu Kelimutu totiž vznikla jezera a každé z nich má zcela odlišnou barvu.

Pozoruhodná podívaná přitahuje na vrchol sopky zvídavé turisty, kteří se chtějí o barvě jezer přesvědčit na vlastní oči. Záleží ovšem na tom, kdy návštěvníci na Kelimutu dorazí. Voda totiž v průběhu roku svou barvu mění v závislosti na chemických procesech, které se uvnitř stále aktivního vulkánu odehrávají. Zatímco někdy se jezera mohou zdát spíše azurově modrá, jindy je jedno zelené, druhé hnědé s odstíny do červena a třetí až prázdně černé.

#Kelimutu, el volcán con tres lagos que cambian de color #indonesia #volcan #TOC https://t.co/VtGTXFY4pZ mas info https://t.co/MLrb9uOvXD pic.twitter.com/3cpDZShw0Z

— TOC (@GeopToc) 17. března 2017

Dávní obyvatelé ostrova měli svojí verzi. Legenda tvrdí, že barva vody se mění v závislosti na tom, jak jsou duše, které dlí pod hladinou, rozrušené či naopak klidné. Podle toho je také tajemně pojmenovali Jezero duší předků, Začarované jezero nebo Jezero zlých duchů a pak Jezero mladých mužů a panen.

Vědci se nicméně shodují, že jde o chemické procesy nebo také úhel světla. Jednou z možností, kdy se na vrchol Kelimutu vypravit je proto hned před východem slunce.

cuaca ok "@aMrazing: #KELIMUTU BAGUS PARAH ASELIK. (Plus bersih dan infrastrukturnya mayan oke w senang melihatnya) pic.twitter.com/zlESyHgRup"

— Vonny S (@vonnysu) 23. října 2016

Kolem sopky se rozkládá stejnojmenný národní park, kde turisté naleznou arboretum a malou džungli. V ní mohou objevit faunu i flóru typickou pro ostrov Flores.

Samotná sopka Kelimutu se nachází zhruba 14,5 kilometru od osady Moni, která bývá často výchozím bodem při cestě na vrchol vulkánu. Na mapě byste ji ovšem hledali marně, jelikož se jedná o skutečně malou vesničku, která se téměř ztratila v čase. Lze v ní ovšem najít i velmi základní a prosté ubytovaní, které přijde vhod právě těm, kdo se chystají k barevným jezerům dorazit za svítání.

nahoru

Cestování:

Zámek Lešná: Sídlo hrabat Kinských

-

dnes 12:14 Obrazem: Hned na úvod je dobré zmínit, že na Zlínsku...

Loket na Sokolovsku není jen hrad

-

dnes 09:23 Obrazem: Jedete-li na výlet do Karlových Varů, rozhodně...

Jekatěrinburg, muzeum architektury pod širým nebem

-

včera 12:41 Video: Často se mu přezdívá muzeum architektury pod...

Skotská odpověď na Route 66? Scénická cesta North Coast 500

-

16.6. 11:47 Obrazem: Lákalo vás někdy vyrazit na roadtrip po...

V Tatrách začíná letní sezóna, jedna trasa se neotevře

-

15.6. 16:21 Ve Vysokých Tatrách, které jsou častým cílem českých...

Vandalové v Anglii zničili geologickou památku, která se formovala stovky miliónů let

-

15.6. 14:10 Pískovcové skály Brimham Rocks, nacházející se v...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů