Ekonomika

Trumpova vláda dala souhlas se stavbou sporného ropovodu Keystone XL

obrazek

Prezident Donald Trump s ministrem obchodu Wilburem Rossem (vlevo) a ministrem energetiky Rickem Perrym oznamuje povolení stavět ropovod Keystone XL

FOTO: Evan Vucci, ČTK/AP

24.3.2017 18:36 Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa dala energetické společnosti TrasCanada souhlas se stavbou ropovodu Keystone XL, uvedla v pátek BBC. Ropovod dlouhý 1900 kilometrů má přepravovat ropu z kanadských roponosných písků do Texasu, kde jsou vhodné rafinérie, které dokáží zpracovat tuto ropu plnou živic. Barack Obama stavbu zablokoval.

Americké ministerstvo zahraničních věcí oznámilo, že zjistilo, že projekt je v amerických zájmech. Trump to označil za „velký den pro pracovní místa pro Američany“.

TransCanada oznámila, že kvůli stavbě vznikne během dvou let 13 tisíc pracovních míst.

Trump vydal dekret povolující stavbu hned po nástupu do funkce, ale stavba potřebovala ještě povolení amerického ministerstva zahraničí, protože Keystone XL vede přes hranice.

„TransCanadě se nakonec umožní rychle a efektivně dokončit tento dlouho odkládaný projekt,“ prohlásil americký prezident. S potěšením na verdikt zareagovala i společnost TransCanada, která je z Calgary. Její ředitel stál při oznámení verdiktu za Trumpem.

Ještě Nebraska

TransCanada ale ještě musí získat povolení státu Nebraska, aby mohl Keystone XL vést přes jeho území. Trump už nabídl, že guvernérovi ještě během pátku zavolá.

Ropovod by měl denně přepravit 800 tisíc barelů ropy z kanadské Alberty. Otázkou ale je, zda se vzhledem k cenám ropy vyplatí zpracovávat těžkou ropu plnou živic, která se navíc obtížně doluje. Obama projekt zastavil také v rámci snahy omezit emise, což ale Trump nepovažuje za svou prioritu.

Komplikací také může být Trumpova podmínka, že TransCanada použije trubky z americké oceli, což nejen zvýší cenu, ale může to vést i k tomu, že Američany požene Světová obchodní organizace (WTO) k soudu. Ekologické organizace varují před znečištěním.

Novinky

nahoru

Ekonomika:

Na důchody loni šlo 404 miliard

-

včera 19:48 Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) loni na...

Český šofér v Německu vysoudil čtvrt miliónu, teď už ve firmě nedělá

-

včera 17:38 Řidič kamiónu, kterému německý soud přiřkl za jízdy v...

Prezident Fordu pro Severní Ameriku musel skončit kvůli „nevhodnému chování“

-

včera 16:56 Šéf severoamerické divize automobilky Ford Raj Nair...

Africký mor nemizí, veterináři rozšiřují oblast se zvláštním režimem

-

včera 15:04 O sedmnáct katastrů na Zlínsku se ve čtvrtek zvětšila...

ČEZ prodá svá bulharská aktiva firmě, která budí pochybnosti

-

včera 14:03 aktualizováno Energetická skupina ČEZ se stahuje z...

Polská centrální banka dala půl miliónu na skrytou kampaň proti kryptoměnám

-

včera 13:33 Centrální banka v Polsku zaplatila internetovým firmám...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby