Ekonomika

Trumpova vláda dala souhlas se stavbou sporného ropovodu Keystone XL

obrazek

Prezident Donald Trump s ministrem obchodu Wilburem Rossem (vlevo) a ministrem energetiky Rickem Perrym oznamuje povolení stavět ropovod Keystone XL

FOTO: Evan Vucci, ČTK/AP

24.3.2017 18:36 Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa dala energetické společnosti TrasCanada souhlas se stavbou ropovodu Keystone XL, uvedla v pátek BBC. Ropovod dlouhý 1900 kilometrů má přepravovat ropu z kanadských roponosných písků do Texasu, kde jsou vhodné rafinérie, které dokáží zpracovat tuto ropu plnou živic. Barack Obama stavbu zablokoval.

Americké ministerstvo zahraničních věcí oznámilo, že zjistilo, že projekt je v amerických zájmech. Trump to označil za „velký den pro pracovní místa pro Američany“.

TransCanada oznámila, že kvůli stavbě vznikne během dvou let 13 tisíc pracovních míst.

Trump vydal dekret povolující stavbu hned po nástupu do funkce, ale stavba potřebovala ještě povolení amerického ministerstva zahraničí, protože Keystone XL vede přes hranice.

„TransCanadě se nakonec umožní rychle a efektivně dokončit tento dlouho odkládaný projekt,“ prohlásil americký prezident. S potěšením na verdikt zareagovala i společnost TransCanada, která je z Calgary. Její ředitel stál při oznámení verdiktu za Trumpem.

Ještě Nebraska

TransCanada ale ještě musí získat povolení státu Nebraska, aby mohl Keystone XL vést přes jeho území. Trump už nabídl, že guvernérovi ještě během pátku zavolá.

Ropovod by měl denně přepravit 800 tisíc barelů ropy z kanadské Alberty. Otázkou ale je, zda se vzhledem k cenám ropy vyplatí zpracovávat těžkou ropu plnou živic, která se navíc obtížně doluje. Obama projekt zastavil také v rámci snahy omezit emise, což ale Trump nepovažuje za svou prioritu.

Komplikací také může být Trumpova podmínka, že TransCanada použije trubky z americké oceli, což nejen zvýší cenu, ale může to vést i k tomu, že Američany požene Světová obchodní organizace (WTO) k soudu. Ekologické organizace varují před znečištěním.

Novinky

nahoru

Ekonomika:

Plzeňská Škoda by měla dodat do Polska 45 vlaků pro varšavské metro za 6,5 miliardy

-

dnes 15:44 Plzeňská Škoda Transportation zvítězila v soutěži na...

Jablka z Polska obsahovala dvacetkrát více pesticidu, než je povoleno

-

dnes 15:42 Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

CEFC Shanghai neuhradila úroky z dluhopisů ve výši 680 miliónů korun

-

dnes 14:19 aktualizováno Společnost CEFC Shanghai International...

Kde udělali soudruzi chybu? Z čínských skleniček se uvolňují kadmium a olovo

-

dnes 12:47 Ministerstvo zdravotnictví varuje spotřebitele před...

Klasické cigarety se stanou minulostí, říká šéf Philip Morris

-

dnes 11:11 Tradiční cigarety postupně nahradí modernější varianty,...

Cena nafty i benzínu za týden klesla, ale pouze mírně

-

dnes 09:30 Průměrné ceny pohonných hmot v Česku za poslední týden...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů