Věda a školy

Bionická protéza může dívce nahradit ruku. Ale pojišťovna nic nezaplatí

Žena s bionickou protézou na ruce

ZDROJ: Právo

22.3.2017 15:30 Teprve v sedmnácti letech poznala Kamila Šabršulová ze Vsetínska, jaké je to mít dvě ruce. Stala se totiž jedním z prvních lidí v Česku, kteří testují nejmodernější bionické protézy horních končetin. Její cena je přes milión, ale Kamile ji pojišťovna nezaplatí. Nárok na ni má totiž jen ten, kdo nemá ani jednu končetinu nebo musí být bez jedné končetiny a druhou mít funkčně poškozenou.

Bez ruky se studentka střední školy z Valašského Meziříčí Kamila Šabršulová mladá slečna již narodila a to kvůli vrozené vývojové vadě. Místo pravé ruky tak má jen část paže. „Od dětství mi připadal život bez jedné ruky přirozený. Už jako dítě jsem používala kosmetickou protézu a měla to za zcela normální,“ přiznala. Protéza ji umožňovala jezdit na odrážedle, koloběžce a později i kole.

„Taky jsem se o ni často opírala, když jsem si hrála v sedě na zemi,“ popsala a dodala, že jak dospívala, musela jednotlivé typy protéz střídat. „Kosmetická protéza přidržet může, ale klouže vám to, nechytnete do ní nic.“

Loni na podzim se s pomocí frýdecko-místecké společnosti ING Corporation a Ortopedické protetiky Frýdek-Místek stala testovacím klientem bionické protézy nejnovější generace od britského výrobce Touch Bionics, který je divizí nadnárodní firmy Össur.

Bionickou protézu předvedla sedmnáctiletá studentka obchodní akademie Kamila Šabršulová ze Vsetínska, která se bez pravé ruky již narodila

FOTO: Pavel Karban, Právo

„Je to úplně něco jiného než protéza, kterou denně používám. Je zajímavé vidět, jak se prsty a ruka samy hýbají podle toho, jaký pohyb jsem chtěla udělat. Když jsem si ji poprvé nasadila, bylo to příjemně zvláštní,“ nastínila Kamila s tím, že už po několika minutách byla schopná novou protézu ovládat tak, že dokázala sevřít ruku v pěst, pohybovat prsty a zkoušela různé úchopy.

Pojišťovna ji neproplatí každému

Kamila by si ráda bionickou protézu pořídila. Její cena je však vysoká, pohybuje se kolem 1,2 miliónu korun. Zdravotní pojišťovna jí ji neuhradí. Nárok na ni má totiž jen ten, kdo nemá ani jednu končetinu nebo musí být bez jedné končetiny a druhou mít funkčně poškozenou.

„Jak ji získám ještě nevím, třeba nám půjčí banka. Rodiče na něco takového šetřili od narození, věřili, že něco bude. Ale není to dost,“ zmínila se Kamila.

Demonstrace pohyblivosti bionické protézy

FOTO: Pavel Karban, Právo

Podle ergoterapeutky z Ortopedické protetiky Frýdek-Místek Hany Šámalové se bionická protéza ovládá několika způsoby. Pacienti ji ovládají elektronickými impulsy ze svalů, na kterých mají elektrody.

„Základní ovládání může být pomocí aplikace, kterou může mít v mobilním telefonu klient, protetik nebo terapeut, který protézu nastaví,“ uvedla a dodala, že protézu lze ovládat i pohybem v prostoru. A to tím, že se do ní nadefinuje určitý úchop a protéza pak reaguje na gesta uživatele.

„Možné je i ovládání pomocí čipů, které prostřednictvím bluetooth technologie reagují na konkrétní zařízení, kam se přiloží,“ popsala Šámalová a a dodala, že člověk tak třeba přijde k počítači a protéza se automaticky nastaví na ovládání počítače.

Funkce protézy je možno nastavit prostřednictvím aplikace v mobilním zařízení připojeném přes bluetooth.

FOTO: Pavel Karban, Právo

Co se musí každý člověk používající tento typ protézy naučit, je cit v umělých prstech. „Cit je otázkou tréninku. Člověk je schopen natrénovat stisk tak, aby byl dostatečně pevný na to, aby něco zvedl či dokonce rozmáčkl, ale i naopak, aby úplně křehké věci dokázal chytit a uměl s nimi manipulovat tak, že je nezničí, nerozbije,“ objasnila ergoterapeutka.

Kamila Šabršulová měla bionickou protézu kvůli testům už několikrát. Přiznala, že s ní zvládá všechno, co jiní zdraví lidé. „Možná mi jen něco trochu déle trvá. Ale jinak vařím, uklízím, posiluju, běhám, bruslím, jezdím na kole,“ potvrdila.

V čem spatřuje výhodu, je to, že se na protézu může spolehnout. „Když nesu tašku nebo více věcí a vedu třeba psa, tak nemusím mít všechno v jedné ruce. Stejně tak když něco míchám na pánvičce, tak si to můžu chytit pravou rukou, ne pahýlem, a nemusím být skrčená,“ řekla.

Pavel Karban, Právo

nahoru

Věda a školy:

Solární kapuce přemění lidi ve sluneční elektrárnu

-

dnes 17:57 Možná je solární kapuce vymyšlená studentem...

Třetina žáků zdravotnických SŠ zvažuje odchod do zahraničí, tvrdí průzkum

-

dnes 12:19 Více než třetina žáků na středních zdravotnických...

Roste zájem o výuku češtiny

-

dnes 11:09 Počty cizinců, kteří k nám přicházejí za prací, rostou....

Praxe je levá ruka a teorie pravá, říká student a technický ředitel firmy v jedné osobě

-

včera 09:33 Už na střední škole se pozastavoval nad tím, jak...

Nejspokojenější jsou rodiče se školami v Dublinu, Praha je osmá, tvrdí průzkum EU

-

včera 04:49 aktualizováno V metropolích států Evropské unie jsou...

Plán výrazně přidat kantorům je ohrožen

-

18.9. 12:47 Další desítky miliard korun ročně by musela vláda...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů