Kultura

Film Přes kosti mrtvých zahájí Febiofest

obrazek

Agnieszka Mandatová a Miroslav Krobot ve filmu Přes kosti mrtvých

FOTO: CinemArt

23.3.2017 08:33 Temný detektivní příběh polské režisérky Agnieszky Hollandové Přes kosti mrtvých, oceněný Stříbrným medvědem na únorovém Berlinale, zahájí ve čtvrtek večer v pražském Obecním domě 24. ročník Febiofestu.

Na snímku se koprodukčně podílela České republika, na scénáři spolupracoval s Hollandovou a s autorkou předlohy Olgou Tokarczukovou Štěpán Hulík. Jednu z důležitých rolí ztvárnil Miroslav Krobot, střihačem byl Pavel Hrdlička ml.. Distribuční premiéru chystá společnost CinemArt na 20. dubna.

Cena Kristián pro Jana Třísku

Slavnostního zahájení se zúčastní i řada významných hostů. Hollandová osobně uvede svůj film, čestného Kristiána převezmou český herec Jan Tříska, který na podzim oslavil osmdesáté narozeniny, a americký režisér žijící v Itálii Abel Ferrara.

Toho proslavily provokativní snímky, žánrové neo-noirové filmy z prostředí New Yorku a spolupráce s velkými studii i hereckými hvězdami, jako jsou Harvey Keitel, Christopher Walken, Steve Buscemi nebo Gérard Depardieu. Febiofest uvede přehlídku jeho vybraných filmů.

Během festivalu převezme Kristiána také britský kameraman Peter Suschitzky. Hlavní festivalová soutěž Nová Evropa prezentuje první a druhé filmy nadějných tvůrců, jejichž snímky často vznikají v mezinárodních koprodukcích.

V programu letošní soutěže tak diváci najdou například premiéru intimního dramatu Špína z prostředí dospívající mládeže odehrávajícího se v současné Bratislavě, který je debutem absolventky FAMU Terezy Nvotové.

Čestný předseda Herz

Soutěž bude tradičně hodnotit třiatřicetičlenná laická porota, jejímž čestným předsedou bude letos režisér Juraj Herz.

Pod vedením nových programových ředitelů Anny Kopecké a Michala Hogenauera přinese letošní Febiofest několik nových sekcí.

Mainstreamové filmy či distribuční premiéry představí sekce Central Park, fanoušci filmových žánrů ocení snímky sekce Noční cirkus, v níž se mísí bizarní komedie s krvavými a akčními filmy. Panorama bude zaměřena na současné trendy festivalových filmů a sekce Masters prezentuje aktuální díla světoznámých režisérů.

Febiofest proběhne v Praze do 31. března, ozvěny se budou konat ve třinácti městech v celé České republice a skončí 28. dubna ve Zlíně.

Věra Míšková, Právo

nahoru

Kultura:

Festival Colours of Ostrava odstartoval v dešti

-

včera 18:34 V Dolní oblasti Vítkovic začal ve středu v poledne...

Freddie Mercury zpívá, bojuje a umírá. Trailer Bohemian Rhapsody je venku

-

včera 16:18 Video: Ten příběh má v sobě všechno, co potřebuje...

Slovanská epopej je v Obecním domě. Brzy bude mít stálý domov, slíbila Krnáčová

-

včera 14:45 Část Slovanské epopeje Alfonse Muchy je k vidění v...

Festival představuje geniálního Bacha klasicky i jazzově

-

včera 12:27 Festival Bach for All uvádí díla Johanna Sebastiana...

Organizátor festivalu Obscene Extreme Miloslav „Čurby“ Urbanec: Našimi sponzory jsou fanoušci

-

včera 12:00 V trutnovském areálu Na Bojišti se od 18. do 22....

Rozdejte pistole ve školce. Borat novým pořadem pobouřil hlavně politiky

-

včera 10:33 Video: Slavný komik Sacha Baron Cohen, představitel...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů