Ekonomika

Japonci převezmou Plzeňský Prazdroj na konci března

obrazek

Výrobní linka Plzeňského Prazdroje

FOTO: David W Cerny, Reuters

20.3.2017 15:16 (aktualizováno: 20.3.2017 15:54) Japonská skupina Asahi převezme Plzeňský Prazdroj k 31. březnu, uvedl pivovar. Transakci schválila Evropská komise. Za pět pivovarů v Evropě zaplatí Asahi 200 miliard korun.

Souhlas komise byl udělen, prvním pracovním dnem nové organizace tedy bude pondělí 3. dubna, potvrdila informaci serveru Lidovky.cz mluvčí Prazdroje Jitka Němečková.

Asahi Group Holdings, 12. největší výrobce piva na světě, nabídl loni v prosinci za pivovary v ČR, Polsku, Maďarsku, Rumunsku a Slovensku v konkurenci sedmi zájemců nejvyšší cenu. V soutěži o koupi byla také česká investiční skupina PPF.

Japonci už dříve uvedli, že plzeňský Pilsner Urquell považují za velmi silnou prémiovou značku. Podle pivovarských odborníků je odkup Prazdroje a dalších východoevropských značek SABMilleru japonskou skupinou pro plzeňský pivovar dobrou zprávou.

Společnost Asahi, 12. největší pivovar na světě, byla založena v Ósace již koncem 19. století, v roce 1889. Dnes má firma ústředí v Tokiu. V Česku nejsou Japonci nováčkem, již 16 let v Praze vzniká nejpopulárnější značka Asahi – Super Dry, která míří do celé Evropy. Pro Japonce ji vaří konkurent Prazdroje, Pivovar Staropramen.

Plzeňský Prazdroj
Pivovar byl založen v roce 1842, první várku piva uvařil bavorský sládek Josef Groll. Stavba Měšťanského pivovaru v Plzni, předchůdce dnešního Plzeňského Prazdroje, začala v roce 1839. První písemná zmínka o vaření piva v Plzni je už z roku 1305.
Dnes je největší pivovarnickou skupinou v ČR. Má značný exportní potenciál (vyváží do více než 50 zemí) a zhruba 45procentní podíl na českém trhu.
V tuzemsku firma provozuje pivovary v Plzni (značky Pilsner Urquell, Gambrinus), Nošovicích (Radegast) a Velkých Popovicích (Velkopopovický kozel).
Hrubý zisk Plzeňského Prazdroje ve finančním roce, který skončil v březnu 2016, vzrostl o pět procent na 3,7 miliardy korun. Tržby firmy se zvýšily o 3,3 procenta na 14,4 miliardy korun.
ČTK

nahoru

Ekonomika:

MMF: Česko za pět let předběhne v HDP na hlavu Itálii

-

dnes 03:05 Česko překoná v hrubém domácím produktu na hlavu, což...

ČEZ chce vyplatit na dividendách 17,8 miliardy

-

včera 16:15 aktualizováno Představenstvo energetické společnosti...

Pepsi celosvětově zvýšila zisk na 28 miliard

-

včera 14:43 Americká nápojářská společnost PepsiCo mírně zvýšila...

Jméno Lionel Messi je obchodní značka. Slavný fotbalista vyhrál soud

-

včera 14:16 Argentinský fotbalista a hráč FC Barcelona Lionel...

Kdo zaplatí nové jaderné bloky? Varianty posoudí za milión poradenská firma

-

včera 13:42 V květnu budou známé varianty financování dostavby...

Kellnerově PPF bance stoupl čistý zisk na 1,5 miliardy

-

včera 12:40 PPF bance stoupl v roce 2017 čistý zisk meziročně o...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby