Ekonomika

Japonci převezmou Plzeňský Prazdroj na konci března

obrazek

Výrobní linka Plzeňského Prazdroje

FOTO: David W Cerny, Reuters

20.3.2017 15:16 (aktualizováno: 20.3.2017 15:54) Japonská skupina Asahi převezme Plzeňský Prazdroj k 31. březnu, uvedl pivovar. Transakci schválila Evropská komise. Za pět pivovarů v Evropě zaplatí Asahi 200 miliard korun.

Souhlas komise byl udělen, prvním pracovním dnem nové organizace tedy bude pondělí 3. dubna, potvrdila informaci serveru Lidovky.cz mluvčí Prazdroje Jitka Němečková.

Asahi Group Holdings, 12. největší výrobce piva na světě, nabídl loni v prosinci za pivovary v ČR, Polsku, Maďarsku, Rumunsku a Slovensku v konkurenci sedmi zájemců nejvyšší cenu. V soutěži o koupi byla také česká investiční skupina PPF.

Japonci už dříve uvedli, že plzeňský Pilsner Urquell považují za velmi silnou prémiovou značku. Podle pivovarských odborníků je odkup Prazdroje a dalších východoevropských značek SABMilleru japonskou skupinou pro plzeňský pivovar dobrou zprávou.

Společnost Asahi, 12. největší pivovar na světě, byla založena v Ósace již koncem 19. století, v roce 1889. Dnes má firma ústředí v Tokiu. V Česku nejsou Japonci nováčkem, již 16 let v Praze vzniká nejpopulárnější značka Asahi – Super Dry, která míří do celé Evropy. Pro Japonce ji vaří konkurent Prazdroje, Pivovar Staropramen.

Plzeňský Prazdroj
Pivovar byl založen v roce 1842, první várku piva uvařil bavorský sládek Josef Groll. Stavba Měšťanského pivovaru v Plzni, předchůdce dnešního Plzeňského Prazdroje, začala v roce 1839. První písemná zmínka o vaření piva v Plzni je už z roku 1305.
Dnes je největší pivovarnickou skupinou v ČR. Má značný exportní potenciál (vyváží do více než 50 zemí) a zhruba 45procentní podíl na českém trhu.
V tuzemsku firma provozuje pivovary v Plzni (značky Pilsner Urquell, Gambrinus), Nošovicích (Radegast) a Velkých Popovicích (Velkopopovický kozel).
Hrubý zisk Plzeňského Prazdroje ve finančním roce, který skončil v březnu 2016, vzrostl o pět procent na 3,7 miliardy korun. Tržby firmy se zvýšily o 3,3 procenta na 14,4 miliardy korun.
ČTK

nahoru

Ekonomika:

Lidé na východě Německa déle pracují a méně vydělávají

-

dnes 06:04 Od znovusjednocení Německa sice letos v říjnu uplyne 28...

Vítkovice loni skončily ve ztrátě čtyři a půl miliardy

-

včera 16:53 Společnost Vítkovice a.s. měla loni ztrátu po zdanění...

Lanový most na D11 je podobné konstrukce jako most v Janově, nebezpečný ale není

-

včera 16:48 Video: Lanový most přes Labe stojí na 42. kilometru...

Moderní odysea skončila. Tsipras oslavil opuštění záchranného programu projevem

-

včera 14:33 Za „den osvobození” a „konec moderní odysey” označil v...

Integrace uprchlíků se daří, pochvaluje si německý úřad práce

-

včera 13:34 Začlenění uprchlíků na německý trh práce se daří....

Kdo postaví nové jaderné bloky? Ministryně průmyslu jednala s korejskou firmou

-

včera 11:22 Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO)...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů