Ekonomika

Jurečka chce větší obchody s Kubánci. Jako za dob socialistického Československa

obrazek

Marián Jurečka na výstavišti v Brně

FOTO: Milan Vojtek, Právo

20.3.2017 14:10 Ministr zemědělství Marián Jurečka (KDU-ČSL) v pondělí zahájil pracovní cestu na socialistickou Kubu. Cílem cesty je podle něj posílit spolupráci mezi oběma zeměmi a navázat na dobu před rokem 1989, kdy „bylo Československo historicky jedním z největších dodavatelů na Kubu”. Novinky o tom informovala tisková mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková.

„Cílem naší cesty na Kubu je především posilování vztahů mezi oběma zeměmi a jejími institucemi a také zlepšení vzájemné obchodní spolupráce,” uvedl Jurečka.

„Zejména v oblasti zemědělské techniky a potravinářských technologií bylo Československo historicky jedním z největších dodavatelů na Kubu. Věřím proto, že na tuto spolupráci dokážeme navázat,” dodal.

Navštíví ministerstvo i zemědělské družstvo

Jurečka má v úterý na programu návštěvu Mezinárodního zemědělsko-průmyslového a potravinářského veletrhu FIAGROP 2017, kterého se Česko také účastní. Jedná se o největší zemědělský veletrh na Kubě, jehož součástí jsou i odborné konference.

V dalších dnech se ministr setká s prezidentem Kubánské obchodní komory Orlando Hernándezem Guillénem, představiteli ministerstva zahraničního obchodu a zahraničních investic a navštíví také zemědělské družstvo Niceto Pérez.

Potenciál tu je

„Agrární obchod mezi Českem a Kubou nedosahuje zdaleka svého potenciálu, když obrat činil v roce 2016 pouhých 323 miliónů korun,” uvedla mluvčí ministerstva.

Hlavním zbožím, které se z Česka vyváží na Kubu, jsou zahuštěné mléko a smetana, slad a nově oves. Mezi hlavní dovozní artikly z Kuby do Česka patří rum a doutníky, v menší míře pak i káva.

bož, Novinky

nahoru

Ekonomika:

Čína a USA jsou na prahu obchodní války

-

včera 20:36 Spojené státy v pátek podaly u Světové obchodní...

Inspekce upozornila na falšovaný med, na etiketě je neexistující výrobce

-

včera 13:10 Státní potravinářská a zemědělská inspekce (SZPI)...

Akcie Facebooku klesly nejvíce za posledních šest let

-

včera 11:47 Akcie sociální sítě Facebook tento týden klesly o 13...

Venezuela kvůli hyperinflaci škrtne na bankovkách tři nuly

-

23.3. 20:58 Venezuelský prezident Nicolás Maduro nařídil změnu v...

Trump nejprve mlžil, pak rozpočet podepsal. Ale prý už naposledy

-

23.3. 18:44 aktualizováno Americký prezident Donald Trump...

Kofole loni klesly tržby na sedm miliard

-

23.3. 17:30 aktualizováno Nápojářské skupině Kofola loni klesly...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby