Ekonomika

Jurečka chce větší obchody s Kubánci. Jako za dob socialistického Československa

obrazek

Marián Jurečka na výstavišti v Brně

FOTO: Milan Vojtek, Právo

20.3. 14:10 Ministr zemědělství Marián Jurečka (KDU-ČSL) v pondělí zahájil pracovní cestu na socialistickou Kubu. Cílem cesty je podle něj posílit spolupráci mezi oběma zeměmi a navázat na dobu před rokem 1989, kdy „bylo Československo historicky jedním z největších dodavatelů na Kubu”. Novinky o tom informovala tisková mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková.

„Cílem naší cesty na Kubu je především posilování vztahů mezi oběma zeměmi a jejími institucemi a také zlepšení vzájemné obchodní spolupráce,” uvedl Jurečka.

„Zejména v oblasti zemědělské techniky a potravinářských technologií bylo Československo historicky jedním z největších dodavatelů na Kubu. Věřím proto, že na tuto spolupráci dokážeme navázat,” dodal.

Navštíví ministerstvo i zemědělské družstvo

Jurečka má v úterý na programu návštěvu Mezinárodního zemědělsko-průmyslového a potravinářského veletrhu FIAGROP 2017, kterého se Česko také účastní. Jedná se o největší zemědělský veletrh na Kubě, jehož součástí jsou i odborné konference.

V dalších dnech se ministr setká s prezidentem Kubánské obchodní komory Orlando Hernándezem Guillénem, představiteli ministerstva zahraničního obchodu a zahraničních investic a navštíví také zemědělské družstvo Niceto Pérez.

Potenciál tu je

„Agrární obchod mezi Českem a Kubou nedosahuje zdaleka svého potenciálu, když obrat činil v roce 2016 pouhých 323 miliónů korun,” uvedla mluvčí ministerstva.

Hlavním zbožím, které se z Česka vyváží na Kubu, jsou zahuštěné mléko a smetana, slad a nově oves. Mezi hlavní dovozní artikly z Kuby do Česka patří rum a doutníky, v menší míře pak i káva.

bož, Novinky

nahoru

Ekonomika:

Nezaměstnanost na Slovensku klesla na historické minimum

-

dnes 15:25 Nezaměstnanost na Slovensku klesla v říjnu na 6,14...

Ministerstvo financí zlepšilo růst odhadu ekonomiky na 4,1 procenta

-

dnes 14:10 aktualizováno Ministerstvo financí (MF) v nové...

Ve třetím penzijním pilíři letos ubylo 47 tisíc střadatelů

-

dnes 13:42 Na penzi se státním příspěvkem v takzvaném třetím...

Prodejnám Norma loni v Česku stoupl zisk o čtvrtinu na 37 miliónů

-

dnes 11:49 Německým diskontům Norma loni v Česku stoupl zisk o...

V EU jsou nejvíce ohroženy chudobou rumunské a bulharské děti. Češi jsou na tom dobře

-

dnes 10:41 Děti a mladiství jsou v rámci Evropské unie nejvíce...

Euro po krachu jednání o nové německé vládě mírně oslabuje

-

dnes 08:52 Euro zahájilo týden poklesem, protože krach jednání o...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby