Domácí

Na Zaorálkově úřadu našli kontroloři chyby v účetnictví za 2,7 miliardy

obrazek

Černínský palác na Loretánském náměstí, sídlo ministerstva zahraničí.

FOTO: Jaroslav Soukup, Novinky

20.3.2017 07:30 (aktualizováno: 20.3.2017 08:21) Chyby v účetnictví ministerstva zahraničních věcí (MZV), které bylo údajně „neúplné, neprůkazné a nesrozumitelné”, odhalilo šetření Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Zjištěné nesrovnalosti byly ve výši 2,7 miliardy korun.

Resort měl chyby v „účtování účetních případů zastupitelských úřadů, podmíněných závazků z transferů a prostředků na financování záloh zastupitelských úřadů”.

„Podle kontrolorů jsou celkové nesprávnosti významné a MZV tak v roce 2015 vedlo nesprávné, neúplné, neprůkazné a nesrozumitelné účetnictví,” konstatovala zpráva NKÚ.

Na desítky tisíc zápisů stačily dva doklady

Kontroloři například zjistili, že resort, v jehož čele stojí ministr Lubomír Zaorálek (ČSSD), neúčtoval položky za jednotlivé zastupitelské úřady průběžně, ale jednorázově. Pouhé dva doklady tak stačily resortu k tomu, aby zaúčtovalo 302 tisíc účetních zápisů, které představovaly 59 procent všech zápisů za rok 2015.

„Navíc tyto doklady nesplňovaly zákonné náležitosti účetních dokladů a nebylo z nich tak zřejmé, čeho se týkají,” uvedli kontroloři, podle nichž MZV stanovilo i nesprávné účetní období. Namísto kalendářního roku se jej rozhodlo stanovit od listopadu 2014 do října 2015.

Nesprávně účtované závazky

Dalším problematickým momentem byla skutečnost, že ministerstvo účtovalo veškeré transakce jako bezhotovostní platby mezi účty bez ohledu na to, že se v některých případech jednalo o hotovostní operace.

„Ve výsledku proto stav peněžních prostředků na účtech zastupitelských úřadů nesouhlasil se zůstatky uvedenými ve výpisech z účtů,” konstatovali kontroloři, kteří zjistili i nesrovnalosti v prostředcích na financování záloh.

„V roce 2015 tak v účetnictví například nevykázalo podmíněné závazky za více než 1,4 miliardy korun vyplývající z povinností daných ministerstvu vládou. Jednalo se například o platby příspěvků mezinárodním organizacím, v nichž je ČR členem,” uzavřel NKÚ.

jas, Novinky

nahoru

Domácí:

Kde si zdarma natrhat ovoce či bylinky? Zájemcům radí web a mobilní aplikace

-

včera 18:17 Video: Máte chuť zajít si natrhat sezónní ovoce, ale...

V zoo v Brně uhynul lední medvěd Umca

-

včera 16:22 V brněnské zoologické zahradě v sobotu uhynul lední...

V opavském babyboxu našli holčičku zabalenou v ručníku

-

včera 15:57 Další zachráněné dítě má „na svědomí“ babybox v Opavě....

Úřad řeší zmatky v kampani nezávislých

-

včera 15:25 Financování kampaní kandidátů do Senátu není...

Česko zažívá nejteplejší období v novodobé historii, vedra budou pokračovat

-

včera 15:06 Horko z posledních týdnů bude pokračovat, vyplývá to z...

Čunek: Trestní oznámení na mě kvůli H-Systemu? To je výborné

-

včera 13:38 Video: aktualizováno Senátor a hejtman Zlínského...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů