Koktejl

Letadlo letělo při přistání těsně nad vodou, od katastrofy ho prý dělily sekundy

Boeing se při přistání na Svatém Martinu nacházel jen kousek nad hladinou moře

13.3.2017 17:49 Karibský ostrov Svatý Martin je kromě přírodních krás známý také díky svému letišti nacházejícímu se hned u pobřeží. Letadla tam při přistání proletí těsně nad pláží Maho, která je nezřídka obsypána turisty čekajícími právě na tento okamžik. Při jednom z nedávných přistání se ale pilot ocitl při klesání příliš blízko hladiny moře a manévr musel přerušit. Podle některých odborníků nebylo daleko k tragédii.

Fotografii přistávajícího letadla pořídila 7. března letecká fotografka Cristine Garnerová z hotelu u pláže Maho. Garnerová si myslela, že bude svědkem havárie, uvedl web amerického časopisu Forbes.

Video zachycující oba manévry poté zveřejnil web ATCpilot. Záběry nabízejí i porovnání, jak vysoko se stroj nacházel při každém z pokusů o přistání. Letadlo nakonec přistálo asi 45 minut poté, co došlo k přerušení prvního přistání.

Pocit, že letadlo společnosti WestJet letící z Toronta bylo jen přibližně 15 metrů nad vodou, potvrdil podle časopisu Forbes pilot, který létá na stejném stroji pro jiné aerolinky. „Snímek mluví za vše,“ uvedl.

Rovněž jednomu z pasažérů bylo jasné, že se děje něco neobvyklého. „Podíval jsem se z okénka a viděl jsem, že jsme příliš blízko vody, přičemž žádná země nebyla vidět,“ řekl Kyle St. Hilaire. Pak ucítil prudké zrychlení a strmé stoupání „jako na horské dráze“. „Atmosféra v letadle byla napjatá,“ dodal.

Sekundy od nehody

Mluvčí společnosti WestJet Lauren Stewartová uvedla, že na prvním pokusu „nebylo nic neobvyklého“. Letoun se podle ní k hladině nepřiblížil na méně než 150 metrů. Aerolinky se odkázaly na data společnosti FlightAware, která sbírá podrobné údaje o letech. Jenže na letišti na Svatém Martinu podle Forbesu nemá k poskytnutí těchto informací potřebnou techniku.

Jiný zkušený pilot Boeingu 737, který je zároveň odborníkem na leteckou bezpečnost, však Forbesu řekl, že podle něj dělily stroj od katastrofy jen sekundy.

Ostrov Svatý Martin leží asi 250 kilometrů východně od Portorika, jeho území je rozděleno mezi Nizozemsko a Francii.

Novinky, ČTK

nahoru

Koktejl:

Demonstranti v Mexiku zajali starostu a žádali výkupné na financování jeho nesplněných slibů

-

včera 17:46 Nečekaný průběh měla nedělní demonstrace obyvatel...

Kočka se projela na střeše auta v téměř stokilometrové rychlosti

-

včera 14:19 Video: Neuvěřitelné záběry se v pátek podařilo...

Na terénní auto se převrátil kamión, nezranění pasažéři vylezli z jeho kabiny

-

včera 13:03 Nedaleko města Lichfield v anglickém hrabství...

Pes nesplnil úkol, při vloupání do domu spokojeně vrtěl ocasem

-

včera 09:46 Velkým strašákem zlodějů jsou zpravidla psi, kteří...

Orel chtěl lišce ukrást uloveného králíka, ta se nedala a letěla vzduchem

-

včera 04:30 Fascinující snímky ze světa zvířat zachytil fotograf...

Žena prodala dárkovou tašku z Harryho svatby za více než 600 tisíc. Byl v ní dopis a občerstvení

-

23.5. 18:26 Jedenatřicetileté Claire Oliverové se dostalo větší...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby