Zahraniční

John Kerry veřejně uznal porážku

3.11.2004 17:43 John Kerry ve středu v Bostonu veřejně uznal svou porážku v amerických prezidentských volbách. "Dnes jsem hovořil s prezidentem Bushem a poblahopřál jsem mu k vítězství ve volbách," řekl Kerry před davem svých stoupenců.
George Bush tak byl zvolen pro druhé čtyřleté funkční období v Bílém domě. Vítězný projev pronesl Bush dvě hodiny poté ve Washingtonu.

Telefonický rozhovor trval pět minut. Kerry Bushovi poblahopřál. Bush ho nazval "skvělým a ctihodným protivníkem". Představitelé Bíleho domu uvedli, že Bush svého protikandidáta označil za velmi laskavého, když přiznal porážku.

Kerry Bushovi zavolal poté, co představitelé Kerryho volebního týmu dospěli k závěru, že Bush vyhrál v Ohiu, kde získal rozhodující hlasy.

Bush zdůraznil, že za svého nového mandátu bude dále upevňovat postavení Spojených států ve světě a posilovat jejich bezpečnost. Své vítězství v úterních prezidentských volbách označil za historické.

Znovuzvolený prezident USA George W. Bush pri vítězném projevu. Foto: REUTERS/Larry Downing

"Amerika promluvila a já jsem dojat důvěrou mých spoluobčanů," řekl 58letý vítěz po hlasování, které zaznamenalo rekordní účast voličů a ve kterém Bush získal nejvíce hlasů v historii prezidentských voleb v dějinách země.

Znovuzvolený šéf Bílého domu vyjádřil přitom vstřícnost k zahraničním spojencům. "Po boku našich spojenců povedeme válku proti terorismu všemi prostředky, jaké máme k dispozici, aby naše děti mohly žít svobodné a v míru."

.: kliknutím obrázek zvětšíte

Bílý dům už ve středu ráno tamního času oznámil, že republikán George W. Bush získal od voličů nový mandát.

Ohio rozhodlo

Před zveřejněním výsledků z Ohia získal Bush 254 volitele z 538, Kerry jich měl o dva méně. K vítězství je jich potřeba 270. Dvacet hlasů volitelů z Ohia postačovalo jakémukoli z kandidátů k celkovému vítězství. Hlasy z Nového Mexika a Iowy už na výsledku nemohou nic změnit.

V Iowě mají ve dvou okresech problémy s hlasovacími stroji, takže výsledky budou známy až ve čtvrtek.

Dosavadní výsledek sčítání hlasů v Ohiu naznačil, že Bushův náskok je tak velký, že Kerrymu prakticky nezůstala šance na úspěch. Po několikahodinových konzultacích s nejbližšími spolupracovníky se Kerry nakonec rozhodl předejít podobné nejistotě kolem konečného výsledku voleb, jaká panovala před čtyřmi lety, a svou prohru uznal.

Problém Ohia je, že některé hlasy se musí ověřovat. Řada lidí totiž nedostala hlasovací lístky, a tak jim byly ve volebních místnostech vystaveny provizorní. Těch bylo v 87 z 88 okresů na 147 570. Do výsledků se nemohou započítat do té doby, dokud nejsou prověřeny, aby se vyloučilo, že pomocí provizorních hlasovacích lístků někdo nevolil dvakrát. Toto prověřování trvá deset dnů.

V 17 hodin SEČ získal George Bush 58 487 138 hlasů ze 113 451 176 sečtených, což je 51 procent. Kerry dostal 48 procent.

Novinky, ČTK, DPA, BBC

nahoru

Zahraniční:

Cyklón Gita na Novém Zélandu odřízl přes šest tisíc lidí od okolního světa

-

dnes 12:23 Video: Cyklón Gita, který zasáhl Nový Zéland, odřízl od...

Novým generálním tajemníkem Evropské komise bude šedá eminence Selmayr

-

dnes 11:31 aktualizováno Novým generálním tajemníkem Evropské...

Trump chce omezit pravidla pro držení zbraní, žádá zákaz urychlovačů střelby

-

dnes 09:21 Americký prezident Donald Trump chce v USA zakázat...

Muž, který pašoval syna v kufru, dostal pokutu

-

dnes 08:39 S pokutou ve výši 92 eur (2330 korun) odešel od...

Vězeň, který za sebe do cely nastrčil zdrogované dvojče, je zpět za mřížemi

-

dnes 07:55 Peruánské úřady znovu zadržely vězně, který uprchl z...

Macron chce ve Francii zpřísnit podmínky žadatelům o azyl

-

dnes 06:21 Vláda francouzského prezidenta Emmanuela Macrona...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby