Kultura

V Hollywoodu rozdají Oscary, favoritem je La La Land

obrazek

Emma Stoneová a Ryan Gosling v hlavních rolík ve filmu La La Land.

FOTO: Freeman Ent.

25.2.2017 10:01 V noci z neděle na pondělí rozdají v hollywoodském Dolby Theatre prestižní filmové ceny Oscar. Seznamu kandidátů 89. ročníku cen americké Akademie filmových umění a věd vládne snímek La La Land, který získal čtrnáct nominací.

Převaha v počtu nominací u La La Landu přinesla do historie Oscarů několik zajímavostí. La La Land je první muzikál, který je nominovaný na Nejlepší film od roku 1980. Se čtrnácti nominacemi vyrovnal rekord snímků Vše o Evě (1950) a Titanic (1997). Je také prvním muzikálem s původní hudbou i scénářem, který nominovali v kategorii Nejlepší film od roku 1980, kdy získal nominaci All That Jazz, a druhým od roku 1946, kdy nominovali snímek Zvednout kotvy.

Přípravy na ceremoniál jsou v Hollywood v plném proudu.

FOTO: Lucy Nicholson, Reuters

Osm nominací si na konto připsali filmy Moonlight a Příchozí, o dvě méně mají Místo u moře, Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny a Lion. Všechny se ucházejí o Oscara pro nejlepší film, přičemž devítku nominovaných v této kategorii doplňují Fences, Skrytá čísla a Hell or High Water.

Meryl Streepová zlepšila svůj rekord

Pořadatelé oscarového ceremoniálu také zveřejnili, že Dede Gardner a Jeremy Kleine se stali prvními producenty, kteří získali čtyři roky po sobě nominaci v kategorii Nejlepší film. Letos se jim to podařilo díky snímku Moonlight. Meryl Streepová pak zlepšila svůj rekord v počtu získaných hereckých nominací na dvacet.

Meryl Streepová je rekordmankou.

FOTO: Peter Nicholls, Reuters

Nominace Thomase Newmana za hudbu k filmu Pasažéři je jeho čtrnáctou a zvýšila celkový počet nominací pro rodinu Newmanových (Alfred, Lionel, Emil, Thomas, David a Randy) na devadesát, což je více, než má jakákoli jiná rodina filmových tvůrců. Také uvedli, že dokument O. J.: Made in America je s délkou 7 hodin a 47 minut historicky nejdelším filmem, který nominovali na Oscara.

Hvězdní hosté

Představovat nominované a předávat ceny budou na slavnostním večeru Leonardo DiCaprio, Brie Larson, Mark Rylance, Alicia Vikanderová, Halle Berryová, Jamie Dornan, Chris Evans, Samuel L. Jackson, Scarlett Johanssonová, Dakota Johnsonová, Amy Adamsová, Riz Ahmed, Javier Bardem, John Cho, Dwayne Johnson, Felicity Jonesová, Leslie Mannová, Janelle Monáeová, David Oyelowo, Emma Stoneová, Charlize Theronová a další.

Ceremoniál bude moderovat Jimmy Kimmel a očekává se, že se letos umělci nezdrží kritiky na adresu nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Čeští filmoví fanoušci budou moci předávání cen sledovat od pondělních 2:30 hodin živě na programu ČT2.

Jaroslav Špulák, Právo

nahoru

Kultura:

Zemřel režisér Petr Weigl známý adaptací opery Radúz a Mahulena

-

včera 19:25 Ve věku 79 let zemřel režisér Petr Weigl, který byl...

Orlická brána je festival pro všechny. Prošli jí Oceán, Sabina Křováková, Švihadlo i divadelníci

-

včera 12:15 Ve východočeském Žamberku se v pátek a sobotu odehrál...

Festival Mighty Sounds drží laťku nahoře

-

včera 11:34 Na táborské letiště Čápův dvůr se o víkendu jako...

RECENZE: Ženská sexualita ve švédském komiksu

-

včera 11:13 Švédská historička myšlení Liv Strömquistová se...

Herečka Anna Fialová: Umím jít za svým, ale ne zběsile jako Helena

-

včera 10:15 V letošní novince Letních shakespearovských slavností,...

Rok 1968 jako silné umělecké téma

-

včera 06:55 Západočeská galerie v Plzni připravila výstavu...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů