Finance

Zlozvyky přijdou Čechy i na tisíce korun měsíčně

obrazek

Ilustrační snímek

Profimedia.cz

3.3.2017 11:52 Kouření, konzumace alkoholu či sladkostí patří mezi zlozvyky mnoha Čechů. Nejenže si ničí zdraví, navíc je to měsíc co měsíc stojí i hodně peněz. Lidem, kteří kouří, způsobí nákup cigaret za měsíc doslova vítr v peněžence.

Průměrný český kuřák totiž vykouří podle statistik 13 cigaret denně. Při ceně krabičky o dvaceti kusech kolem stokoruny, jej tento zlozvyk přijde měsíčně na téměř dva tisíce korun. Pokud kouří levnější cigarety, stojí Čechy jejich nákup měsíčně v průměru 1300 korun. Za alkohol pak utratí Češi v průměru 600 korun měsíčně a sladkosti je přijdou zhruba na 400.

Potvrzuje to i nejnovější průzkum agentury Ipsos pro společnost Profi Credit, který proběhl v České republice a třech okolních státech – na Slovensku, v Polsku a v Bulharsku.

Dvě pětiny Čechů holdují alkoholu několikrát týdně Dana Hakavcová, Profi Credit

Téměř dvě třetiny Čechů pijí alkoholické nápoje alespoň jednou týdně, někteří i častěji. „Skoro dvě pětiny Čechů holdují alkoholu několikrát týdně,“ doplnila Dana Hakavcová z Profi Credit.

Nejvíce ale pijí Bulhaři – ke konzumaci alkoholu minimálně jednou týdně se přiznaly čtyři pětiny z nich. Podle toho vypadá i průměrná útrata – Češi měsíčně za alkohol vydají téměř 600 korun, Bulhaři o stovku více.

Zatímco Češi popíjejí častěji v hospodě – alespoň jednou týdně do ní zavítá každý šestý oslovený, Bulhaři spíše konzumují alkohol doma s rodinou či přáteli.

Kolik lidé utratí za zlozvyky (v průměru měsíčně v Kč)
ZeměAlkoholCigaretySladkosti
Česká republika590 1274 405
Slovensko5131242621
Polsko6201107594
Bulharsko7021323783
Zdroj: Průzkum Ipsos

Bulhaři jsou na sladkosti

Sladkosti si ale Češi dopřávají častěji než pivo, víno či jiný druh alkoholu, devět z deseti lidí se přiznalo, že si život osladí minimálně jednou do týdne, třetina i několikrát denně. Podobně jsou na tom Slováci i Poláci. Prim opět hrají Bulhaři, 95 procent z nich si aspoň jednou týdně zobne něčeho sladkého, přičemž polovina tak činí i několikrát denně.

Za sladké pak Češi v průměru utratí 400 korun měsíčně, nejméně ze všech sledovaných národů. K nejvyšší útratě za sladkosti se přiznali Bulhaři, v průměru dvakrát tolik než Češi.

Průměrný český kuřák podle průzkumu vykouří 13 cigaret denně, slovenský pak 11 a polský 12. Nejvíce opět každý den vykouří Bulhaři, v průměru 14 cigaret.

Lidé se kvůli zlozvykům i zadluží

I přesto, že cigarety, alkohol i sladkosti tzv. lezou do peněz, mnozí lidé se jich odmítají vzdát. A to i za cenu, že jim před výplatou peníze dojdou. Společnosti poskytující nebankovní půjčky pravidelně v tomto období sledují nárůst žádostí o půjčky, o čemž svědčí i řada kuriózních půjček.

Například polský respondent požádal o půjčku na sladkosti po přepočtu ve výši asi 19 tisíc korun. Bulharský občan si zase půjčil na alkohol po přepočtu téměř 70 tisíc korun.

Barbora Buřínská, Novinky, Právo

nahoru

Finance:

Čeští školáci neumí s penězi hospodařit, každý druhý už má zkušenost s dluhy

-

dnes 03:30 Naprostá většina starších dětí dostává od rodičů či...

Příjem z prodeje nemovitosti se někdy danit nemusí

-

včera 09:43 Pokud prodáte byt, dům či jinou nemovitost, musíte...

Ceny pronájmů i letos mírně porostou

-

23.2. 02:30 Poptávka po nájemním bydlení, především menších bytů,...

Plány Čechů pro rok 2018: Vylepšit si bydlení, začít šetřit i věnovat se sami sobě

-

22.2. 03:30 V letošním roce mají Češi hodně plánů. Polovina lidí...

Jak nenaletět při koupi bytu v novostavbě

-

21.2. 04:40 Ve chvíli, kdy se rozhodnete koupit byt v novostavbě,...

Hypotéky jsou stále dražší, zájem o ně klesá

-

21.2. 00:01 Hypoteční trh vstoupil do nového roku dalším zdražením...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby