Ekonomika

Spotřeba elektřiny byla loni v Česku největší v historii

obrazek

Spotřeba elektřiny v Česku

FOTO: David Ryneš, Novinky

22.2. 15:23 Firmy a domácnosti v Česku loni spotřebovaly téměř 61 tisíc gigawatthodin elektřiny, což je nejvíce v historii. Vyplývá to z údajů Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Za vyšší spotřebou elektřiny stojí růst ekonomiky i chladné počasí.

Z předběžných údajů vyplývá, že loňská spotřeba mírně překonala dosavadní rekord z roku 2008. Zpřesněné údaje bude mít ERÚ k dispozici v květnu.

„V Česku byl důvodem pro růst spotřeby růst ekonomiky a průmyslu i chladnější počasí,” řekl Novinkám odborník na energetiku, analytik J&T Michal Šnobr.

Podle něj si nyní užíváme období, kdy ceny elektřiny i obecně energií dosáhly svého dna. „A jak je známo, když je něco levné, na spotřebu se nehledí. Úspory a další efektivní opatření se v tomto směru prosazují mnohem hůře,“ dodal.

Příčinou nízkých cen silové elektřiny je podle něj rozvrat tržního principu, který pro celý region nabouralo Německo svou extrémní energetickou politikou, která navíc paradoxně směřuje jinak než cíle EU, když Unie bojuje za ochranu klimatu a Němci proti jaderným elektrárnám.

„V některých vyspělých zemích, jako jsou například Německo i Dánsko, se daří snižovat spotřebu energií i při růstu ekonomiky. V ČR se to zatím nedaří, s plněním cílů v oblasti úspor energií máme problémy,“ řekl jednatel poradenské společnosti ENA a ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor. Podle něj navíc ve vybavenosti domácností elektrospotřebiči ještě vyspělé sousedy doháníme.

„A své si vybral i studený závěr roku, protože elektrické vytápění hraje v ČR velkou roli. To vše dohromady pak ústí do nárůstu spotřeby,“ dodal Gavor.

tov, Novinky

nahoru

Ekonomika:

Odvoz české nafty z Německa bude pokračovat. Jednání se zúčastnil i Tomáš Pitr

-

dnes 15:13 Odvoz zbytku české nafty ze skladu zkrachovalé...

Krejčířovu vilu se zatím nepodařilo vydražit

-

dnes 14:28 Neúspěšně dopadla v úterý dražba kdysi luxusního sídla...

Seznam.cz požádal o licence pro nový televizní kanál

-

dnes 12:43 Společnost Seznam.cz požádala Radu pro rozhlasové a...

Blamáž s firmou doporučenou z Hradu. V Kyrgyzstánu volají po padání hlav ve vládě

-

dnes 11:31 Obvinění z blamáže i volání po padání hlav ve vládě zní...

Soumrak amerického hračkářského gigantu. Toys 'R 'Us bankrotuje

-

dnes 10:58 Největší řetězec s hračkami v USA Toys 'R 'Us požádal...

Ryanair zveřejnil seznam rušených letů, jsou na něm i spoje s Prahou

-

dnes 08:56 Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair, která...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby