Ekonomika

Spotřeba elektřiny byla loni v Česku největší v historii

obrazek

Spotřeba elektřiny v Česku

FOTO: David Ryneš, Novinky

22.2.2017 15:23 Firmy a domácnosti v Česku loni spotřebovaly téměř 61 tisíc gigawatthodin elektřiny, což je nejvíce v historii. Vyplývá to z údajů Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Za vyšší spotřebou elektřiny stojí růst ekonomiky i chladné počasí.

Z předběžných údajů vyplývá, že loňská spotřeba mírně překonala dosavadní rekord z roku 2008. Zpřesněné údaje bude mít ERÚ k dispozici v květnu.

„V Česku byl důvodem pro růst spotřeby růst ekonomiky a průmyslu i chladnější počasí,” řekl Novinkám odborník na energetiku, analytik J&T Michal Šnobr.

Podle něj si nyní užíváme období, kdy ceny elektřiny i obecně energií dosáhly svého dna. „A jak je známo, když je něco levné, na spotřebu se nehledí. Úspory a další efektivní opatření se v tomto směru prosazují mnohem hůře,“ dodal.

Příčinou nízkých cen silové elektřiny je podle něj rozvrat tržního principu, který pro celý region nabouralo Německo svou extrémní energetickou politikou, která navíc paradoxně směřuje jinak než cíle EU, když Unie bojuje za ochranu klimatu a Němci proti jaderným elektrárnám.

„V některých vyspělých zemích, jako jsou například Německo i Dánsko, se daří snižovat spotřebu energií i při růstu ekonomiky. V ČR se to zatím nedaří, s plněním cílů v oblasti úspor energií máme problémy,“ řekl jednatel poradenské společnosti ENA a ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor. Podle něj navíc ve vybavenosti domácností elektrospotřebiči ještě vyspělé sousedy doháníme.

„A své si vybral i studený závěr roku, protože elektrické vytápění hraje v ČR velkou roli. To vše dohromady pak ústí do nárůstu spotřeby,“ dodal Gavor.

tov, Novinky

nahoru

Ekonomika:

Odklon od čokolád. Nestlé v USA prodalo byznys se sladkostmi

-

dnes 22:41 Švýcarská firma Nestlé prodala své cukrářské aktivity...

Koruna trhá rekordy, je nejsilnější za pět let

-

dnes 17:14 aktualizováno Česká měna k euru ve středu zpevnila na...

Goldman Sachs se po šesti letech propadl do ztráty. Kvůli novým daním

-

dnes 15:59 Americká investiční banka Goldman Sachs Group Inc....

V Praze je ve velmi špatném stavu 23 mostů, mezi nimi i Karlův

-

dnes 15:30 Tři lávky v Praze jsou podle nové zprávy o stavu mostů...

Živnostníků v pohostinství ubylo nejméně za pět let. Navzdory zákazu kouření

-

dnes 13:43 V uplynulém roce v pohostinství ubylo 953 živností. To...

Státy EU získají větší volnost při určování DPH

-

dnes 13:42 aktualizováno Státy Evropské unie získají větší...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby