Ekonomika

Kraft Heinz stahuje nabídku na koupi Unileveru za 3,6 biliónu

obrazek

Ilustrační foto

Profimedia.cz

19.2.2017 23:01 Americká potravinářská skupina Kraft Heinz se po vzájemné dohodě rozhodla stáhnout nabídku na převzetí britsko-nizozemského výrobce spotřebního zboží Unilever. Firmy to v neděli uvedly ve společném prohlášení. Americký podnik za převzetí nabízel 143 miliard dolarů (více než 3,6 biliónu Kč).

Skupina Kraft Heinz v pátek oznámila, že předložila návrh na spojení se společností Unilever. O fúzi usilovala i přesto, že vedení Unileveru návrh odmítlo. [celá zpráva]

Unilever v pátek uvedl, že skupina Kraft Heinz nabídla za každou jeho akcii 50 dolarů. Akcionáři Unileveru měli dostat 30,23 dolaru v hotovosti a zbytek v akciích sloučené skupiny. Podle Unileveru nabídka firmu výrazně podhodnocovala a neměla pro akcionáře žádný finanční ani strategický přínos.

„Naším záměrem bylo postupovat na přátelské bázi, jasně se však ukázalo, že Unilever si transakci nepřeje,” uvedl mluvčí firmy Kraft Heinz. „Nejlepší je rychle to ukončit, aby se oba podniky mohly zaměřit na své individuální plány,” dodal.

„Zodpovědný Unilever”

Společnost Kraft Heinz vznikla v roce 2015 spojením potravinářské skupiny Kraft Foods a výrobce kečupů H. J. Heinz. Firmu ovládá známý americký investor Warren Buffett spolu s brazilskou investiční skupinou 3G Capital Management.

Korespondent BBC Joe Lynam upozorňuje, že skupina 3G je známá prosazováním tvrdých opatření ke snížení nákladů, včetně zavírání továren a propouštění zaměstnanců. Unilever má podle něj naopak pověst sociálně zodpovědného podniku, který nehledí pouze na své zisky.

V roce 2010 nicméně Unilever uzavřel závod v Nelahozevsi na Mělnicku, a ukončil tak výrobu v České republice. Nadále však v tuzemsku prodává širokou škálu produktů, například rostlinné tuky, majonézy a dresinky Hellmann’s, margaríny Flora, Rama, Perla či Hera a kořenicí směsi nebo omáčky Knorr. Do portfolia Unileveru patří také zmrzliny Algida, Míša nebo Ledňáček a kosmetické značky Dove a Rexona.

ČTK

nahoru

Ekonomika:

Pošlete fotku kreditky. Poznat podvod na internetu je stále obtížnější

-

včera 20:25 Spotřebitelé se začínají ztrácet v poučkách, co je na...

V Číně staví obří visutý most, dělníci pracují 250 metrů nad zemí

-

18.8. 21:48 Video: V hornatém terénu na jihovýchodě Číny budují...

Trump nechce, aby firmy zveřejňovaly čtvrtletní výsledky

-

17.8. 23:25 Americký prezident Donald Trump vyzval Komisi pro...

Akcionáři řeší vyhoření vizionáře Muska

-

17.8. 20:16 Šéf společnosti Tesla a zakladatel projektu SpaceX...

Cestovní kancelář RS Tour vyhlásila úpadek

-

17.8. 14:16 aktualizováno Cestovní kancelář RS Tour vyhlásila...

Číňané jedou do Washingtonu jednat o možném uklidnění obchodní války

-

17.8. 12:56 Čínu a USA příští týden čeká další kolo obchodních...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů