Věda a školy

Olomoucká laboratoř pomůže zavádět nové metody šlechtění

obrazek

Vedoucí aplikační laboratoře Jaroslav Doležel při jejím slavnostním otevření

FOTO: Ústav experimentální botaniky AV ČR

15.2.2017 11:36 Zavádění nových metod šlechtění do praxe usnadní první tuzemská aplikační laboratoř Akademie věd ČR. K jejímu otevření došlo v úterý olomouckém Ústavu experimentální botaniky. Pracoviště propojí špičkové vědce se šlechtiteli, kteří díky tomu získají přístup k výsledkům molekulární genetiky a genomiky i moderním přístrojům. Nové metody mohou šlechtění nových odrůd, kupříkladu zemědělských plodin, výrazně urychlit, jak uvedl vedoucí pracoviště Jaroslav Doležel.

Olomoučtí vědci chtějí podle Doležela šlechtitelům pomoci s nesnadným úkolem získávat nové odrůdy zemědělských plodin, které lépe odolají suchu, klimatickým změnám, chorobám i škůdcům, anebo budou mít lepší užitné vlastnosti.

„Velké šlechtitelské firmy ve Francii, Německu, USA či v Anglii mají vlastní laboratoře zaměřené na metody molekulární biologie a genomiky. V ČR je situace jiná a pro většinu firem je zřízení takových laboratoří mimo jejich finanční možnosti,” zdůvodnil Doležel vznik aplikační laboratoře.

Spolupráce je podmínkou fungování

Upozornil, že bez nových metod by tuzemští šlechtitelé nebyli schopni nadále konkurovat svým zahraničním kolegům.

Šlechtitelé se v aplikační laboratoři v Olomouci seznámí s novinkami ve výzkumu a budou se moci zúčastnit seminářů, školení i workshopů. K dispozici budou mít moderní techniku. Vědci naopak získají důležité poznatky ze šlechtitelské praxe.

Centrum strukturní a funkční genomiky rostlin Ústavu experimentální botaniky AV ČR v Olomouci

FOTO: Ústav experimentální botaniky AV ČR

„Vzájemná spolupráce je podmínkou toho, aby vše dobře fungovalo. Šlechtitelé musí rozumět tomu, co jim nabízíme. Naopak my vědci nejsme šlechtitelé, a tak možná některé metody a techniky, které máme k dispozici, nejsou využity jen proto, že nevíme, že by se mohly šlechtitelům hodit,” podotkl Doležel.

Urychlení šlechtění

Nové metody, mezi které patří například molekulární techniky, můžou šlechtění nových odrůd zemědělských plodin výrazně zefektivnit a urychlit až o několik let.

„Šlechtění pomocí molekulárních metod bude postupně doplňováno o nové techniky. Už teď je jisté, že během několika let nastane ve šlechtění revoluce a začnou se využívat metody genové editace, tedy nová generace GMO. I s tím počítáme a v aplikační laboratoři budeme nabízet odbornou podporu tak, aby se tyto metody mohly využívat v praxi,” řekl Doležel.

O služby nové laboratoře je už nyní mezi šlechtiteli velký zájem. Slavnostního otevření pracoviště a následného semináře se v Olomouci zúčastnilo sedm desítek šlechtitelů a odborníků z různých koutů Česka.

Vědci z olomouckého Ústavu experimentální botaniky AV ČR patří mezi špičku ve svém oboru. Nedávno například vyvinuli novou metodu, která výrazně zrychlila analýzu dědičné informace pšenice.

Společně s dalšími laboratořemi sdruženými v mezinárodním konsorciu získali genetický plán této důležité plodiny. Jeho využití usnadní práci šlechtitelům i rostlinným biologům.

Novinky, ČTK

nahoru

Věda a školy:

Pochod na Hrad a výstřel v únoru 1948

-

dnes 01:00 Po dramatických dnech mělo padnout rozhodnutí. V půl...

Klíčem ke štíhlé linii je podle nové studie pomalé stravování

-

včera 19:17 Britští vědci představili výsledky rozsáhlého výzkumu...

Většina ryb z Atlantiku má v sobě plasty

-

včera 02:51 Částečky jedovatých plastů byly zjištěny v tělech...

Kůň Převalského není poslední divoký kůň na světě, tvrdí studie. Jeho předci žili s lidmi

-

23.2. 13:18 Koně Převalského, kteří se i díky programu pražské...

Večerní obloha nabídne pozoruhodný úkaz, Měsíc zakryje velmi jasnou hvězdu

-

23.2. 12:04 I pouhým okem by měl být za příznivého počasí v pátek...

Kamnáři budou muset stavět ekologičtěji. Nařizují to evropské normy

-

23.2. 03:45 Video: Ekologičtější kamna a sporáky budoucnosti se...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby