Bydlení

Jilemnická vila doktora Fischera ve svém okolí vyniká jednoduchostí a čistotou tvarů

obrazek

Vila s adresou: Valdštejnská čp. 216, Jilemnice.

FOTO: Slavné vily Libereckého kraje

15.2.2017 13:31 Rodinný dům doktora Fischera je umístěn severně od jilemnického náměstí. Funkcionalistická stavba je díky svému tvaru v hornatém Podkrkonoší nepřehlédnutelná. Má strohé tvary, které jsou v lokalitě celkem výjimečné. Vila je mimořádnou ukázkou funkcionalistické architektury, která by v prostředí Libereckého kraje těžko hledala konkurenci.

Jiří Fischer se narodil v Nové Pace, po studiu na lékařské fakultě působil nejdřív v Roztokách u Jilemnice a teprve později v Jilemnici. Datum jeho příchodu do Jilemnice není známé, ale může souviset s dostavbou jeho vily. Stavba vznikla před rokem 1934.

Po obsazení pohraničí nacistickým Německem se Fischer vzhledem ke svému židovskému původu rozhodl emigrovat. Prakticky bez prostředků přesídlil do jihoamerické Paraguaye. Už začátkem ledna 1946 se ale vrátil zpátky do Jilemnice.

Stavbu navrhl specialista na bazény 

Architektem Fischerova domu byl Václav Kolátor, specialista na stavbu lázní a bazénů. Proslavila ho předně stavba plaveckého bazénu v Praze pod Barrandovem.

Z uliční strany stavba působí celkem strohým dojmem.

FOTO: Slavné vily Libereckého kraje

Na projektu Fischerova domu s lékařskou ordinací se podíleli i architekti Vladimír Frýda a Alois Vavrouš. Bohužel z dochovaných dokumentů není možné zjistit, jak moc se na návrhu podíleli. Je možné, že Frýda a Vavrouš se na stavbě podíleli jen jako stavitelé.

Chloubou stavby je soustava velkorysých balkónů.

FOTO: Slavné vily Libereckého kraje

Budova na přibližně čtvercovém půdorysu má směrem do Valdštejnské ulice celkem strohou vizáž s několika málo okny, z nichž vyniká vertikální pás oken osvětlující schodiště. Strohý a uzavřený výraz domu je přesným opakem části obrácené do zahrady.

Na střeše garáže v suterénu je umístěna velká terasa, ze které se dá po schodišti vystoupat na balkon v prvním patře a vstoupit do obytných pokojů. Lehkost a vzdušnost zahradní strany vily tak kontrastuje s přísností a odměřeností uliční strany. Kolátor dokázal využít svažující se pozemek a pokoje na východ tak těží z mimořádného výhledu do údolí a na protější svahy.

Stavbu dekorují pásová okna ve dvou směrech.

FOTO: Slavné vily Libereckého kraje

Václav Kolátor uplatnil typické znaky funkcionalistické architektury, jako jsou subtilní terasa, vřetenové schodiště, trubkové zábradlí, pásová a velká okna nebo terasy.

Suterén vily obsahoval kromě technického vybavení také místnost pro vodoléčbu a z východu připojenou garáž pro dvě auta. Horní patro, které se nachází na úrovni Valdštejnské ulice, bylo vyhrazeno pro ordinace.

Uprostřed mezi oběma ordinacemi byla společná čekárna, ze které mohli pacienti vystoupit na velkou terasu nad garáží. Na tomto patře byl umístěn i pokoj pro hosty a ložnice s kuchyňkou, pravděpodobně pro personál ordinací. Obytné patro sloužilo jen pro Fischera a jeho rodinu.

Obývací pokoj byl propojen s působivou zimní zahradou.

FOTO: Slavné vily Libereckého kraje

Ve vile později vznikla mateřská školka a také základní umělecká škola. Pro návštěvníka podhorského kraje, který spíš očekává tradiční lidovou architekturu, představuje funkcionalistická vila velké překvapení.

Text: Jan Randáček, editace: tnk, Novinky

nahoru

Bydlení:

Největší budova Austrálie bude mít zelenou páteř

-

dnes 06:35 Video: V samém srdci Melbourne vyroste stavba s...

Jak si moderátorka a bylinkářka Simona Berková splnila sen o bydlení

-

včera 12:17 Obrazem: Televizní moderátorka, vášnivá bylinkářka a...

Koupelnovému nábytku vedle klasiky stále častěji vládne i pestrost

-

včera 08:47 Obrazem: Koupelna není jen obyčejné místo, které...

V mezonetovém bytě v centru Prahy zůstal zachován genius loci

-

včera 06:40 Video: Respektovat vzhled domu a zachovat jeho...

Designové lahve mají v domácnosti nejen praktickou, ale i dekorativní funkci

-

19.8. 09:31 Obrazem: Teplé letní počasí si žádá dodržování pitného...

Co nám vyrostlo na zahradě aneb Jak od sebe odlišit anděliku, bolševník a bolehlav

-

18.8. 07:59 Obrazem: Tři rostliny ze stejné čeledi, přesto si...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů