Bydlení

Zahrada může lahodit oku i v zimě

obrazek

Půvab rozmanitosti. Pečlivost, s jakou majitelé zahradu naplánovali a osázeli, se jim štědře vrací v podobě krásné zimní podívané.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

11.2.2017 07:56 Třeskutý mráz propůjčil stromům vážnou a strnulou tvář, dokonce i trávy oněměly pod ledovou nadílkou. Jen voda v rybníčcích si na zahradě Ivy a Oldřicha Sedláčkových dál vesele pobrukuje, jako by se jí zima vůbec netýkala.

Pronikavé tóny zčeřené hladiny by v mrazivém tichu čekal málokdo. „Není v tom žádné kouzlo,“ prozrazuje Oldřich, „prostě nechávám běžet čerpadla.“ Efektní trik oživuje celou zahradu a svádí k procházkám za každého počasí. O to šlo majitelům především.

„Chceme s ní být ve spojení celý rok, nejen v létě, když je teplo,“ shodují se.

Černé perly

Přesně takový dojem budí dvojice koupacích rybníčků, když se do nich neopírá modré letní nebe a v okolí září bělostná sněhová pokrývka. Na ploše 3300 m2 vytvářejí nepřehlédnutelnou dominantu, na kterou je parádní výhled jak z terasy, tak z ploché střechy rodinného domu zapuštěného do svahu.

Zčeřená hladina. Rybníčky díky běžícím čerpadlům nezamrzají a jejich bublání příjemně oživuje posmutnělé zimní ticho.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

S jejich budováním začali majitelé dřív, než se vůbec rozhodli, že v Hradčanech u Tišnova zakotví natrvalo.

„Nejdřív jsme se sem jezdili jen koupat. Tu a tam jsem něco vysadil. Teprve po pár letech přišel na řadu dům a stěhování,“ vypráví Oldřich, který proměnil nudlovitý útržek zoraného pole v plnohodnotnou zahradu, z níž se raduje celá rodina.

Přitažlivé rozdíly. Temná hlubina ostře kontrastuje se sněhem i blonďatými zbytky rostlin.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Vzrušující mládí

Zahrada neoslavila ještě ani deset roků, přesto už všechno má jasné rysy a díky promyšlenému plánování si lze snadno představit podobu, k jaké dospěje. Zatím si však Iva s Oldřichem užívají vzrušující podívanou na vývoj mladých stromů a keřů, které každým rokem mohutní takřka před očima. Bez přidané zálivky by to ovšem nešlo, dešťů totiž každým rokem ubývá.

Zima není jen bílá. Škumpa pyšně předvádí hojnost rudých plodenství. Pod ní se zelená sbírka neopadavých skalníků (Cotoneaster).

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Odkvetlá plodenství trvalek se pod sněhovým závojem nerýsují, protože tu v sezóně prakticky žádné nekvetou. Zato dřevin je po všech koutech naseto přebohatě a rostou přehledně, jako by je rozmístil šachový mistr.

V roli králů se představují smrky, za dámy jsou tu vznešené jedle a borovice, k pěšcům patří modříny, habry a duby. Tato sympatická sestava krášlí také zdejší lesy, kam Oldřich chodí rád nejen na hříbky, ale i pro inspiraci.

Samotáři i pestré skupinky

V sólovém postavení vynikají kuželovité smrky, rozsochaté škumpy (Rhus typhina) probarvené červenými plodenstvími nebo třeba dub se sloupovitou siluetou.

Pohledově výrazný je žlutě panašovaný stálezelený brslen (Euonymus fortunei) s kulatou korunou zapěstovanou na kmínku či trojice štíhlých tisů (Taxus baccata). V rohu pozemku tvoří tříčlennou skupinu také vrby, v jejichž korunách jsou k radosti vnoučat zavěšené nejrůznější prolézačky.

Nevšední ozdoba. Panašovaná odrůda brslenu (Euonymus fortunei), nezvykle zapěstovaná na kmínku, obohacuje záhon u domovních dveří.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

Jak na záhonech, tak na valech podél hranic pozemku, vymodelovaných z vytěžené zeminy, se v přátelském spolku setkávají zakrslé borovice, tužkovitě i poléhavě rostoucí jalovce (Juniperus), hlohyně (Pyracantha), pěnišníky, tavolníky (Spiraea) a Iviny oblíbené levandule, které se volně přesévají a rozrůstají do hustých chumlů.

Vyvážená kombinace. Na zahradě rostou především ušlechtilé dřeviny. Šanci ovšem dostaly také břízky či olše z náletů.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

„Moc ráda mám i převislé formy vrb a bříz. Vyzařují zvláštní melancholickou a zároveň příjemně uvolňující náladu,“ vysvětluje Iva.

Půdu mezi rostlinami na záhonech pokrývá kačírek, pomalu se však utápí v zelených šlahounech barvínku (Vinca), břečťanu (Hedera) a skalníku (Cotoneaster). Ten se svérázně spouští dokonce i ze zídek a z částečně ozeleněné střechy domu.

Živo nejen na krmítku

Před zasklenou terasou stojí krmítko, v zimě téměř nepřetržitě obklopené sýkorkami a vrabčáky. Semínka, co utrousí, hbitě odnáší myš, kterou ve sněhu prozrazují miniaturní stopy. Červené jeřabiny, malebně ladící s vínovými pruty svíd (Cornus alba), zase lákají k obědu hladové kosy.

Šťavnaté jeřabiny. Září z holých větví jako rubíny. Aspoň do doby, než je spolykají kosi a kvíčaly.

FOTO: Adéla Taitlová, Právo

„Po nastěhování jsme nezahlédli živáčka, teď se do vzrostlých stromů stěhují ptáci v celých hejnech,“ raduje se Oldřich. Od jara je prý nejvíc rušno u rybníčků. Nalétávají sem vzácní ledňáčci, kačeny, do toho kuňkají žáby a v létě mezi trávami na březích šramotí užovky a ježci.

Vysoké travní porosty Oldřich seče již před zimou, aby je nemusel svazovat a jejich polámané listy ve vodě nezahnívaly.

„Z vlastní zkušenosti vím, že i když do obnažených stébel naprší a voda v nich zmrzne, na jaře vždycky spolehlivě obrazí.“

Napište nám

Postavili jste dům, rekonstruovali byt nebo máte hezkou zahradu a rádi byste se pochlubili?

Napište nám do redakce na adresu: bydleni@novinky.cz.

 

Adéla Taitlová, Právo

nahoru

Bydlení:

Semlerův dům vznikl spojením dvou objektů, slávu mu přinesl interiér navržený Adolfem Loosem

-

dnes 12:37 Obrazem: Plzeňský Semlerův dům vznikl spojením na sebe...

Kamenný obklad, černozlatá tapeta aneb Jak majitelka vylepšovala svůj domov

-

dnes 09:46 Honza s Kristinou a jejich dvěma syny bydlí ve svém...

Úzký dům je klidným útočištěm mladé rodiny

-

dnes 06:28 Obrazem: Mladá rodina využila možnosti a koupila...

Domům sluší klasická střešní okna i vikýře

-

včera 12:08 Obrazem: Plánujete rozsáhlou rekonstrukci podkroví...

Jak se nespálit při nákupu lednice. Co neopomenout při výběru

-

včera 09:23 Lednice patří k největším a také nejdůležitějším...

I interiér zařízený odpadem může působit luxusním dojmem, stačí si s ním pohrát

-

včera 06:38 Obrazem: Prohlédněte si neobyčejně luxusní interiér...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů