Zahraniční

Blaira opouštějí nejbližší politici

17.3.2003 18:24 Na protest proti britské podpoře vojenskému úderu na Irák opouštějí premiéra Tonyho Blaira jeho nejbližší spolupracovníci. Již v pondělí rezignoval šéf Dolní sněmovny a někdejší ministr zahraničí Robin Cook, v úterý odstoupil státní ministr zdravotnictví Lord Hunt. Státní ministryně pro mezinárodní rozvoj Clare Shortová si rezignaci nakonec rozmyslela.

Cook, jehož funkce je na úrovni ministra, oznámil své rozhodnutí premiéru Tony Blairovi v pondělí krátce před naléhavým zasedáním vlády. Cookovo osobní prohlášení v Dolní sněmovně v pondělí večer odměnili někteří poslanci potleskem ve stoje. Cook svým kolegům vysvětlil, že je pro něj nepřijatelné podporovat válku, které chybí mezinárodní i domácí podpora.

Stejně tak Lord Hunt zdůvodnil svůj odchod tím, že setrvat ve vládě, když odmítá úder na Irák, by nebylo fér. Vicepremiér John Prescott se jeho rezignaci vysmál s tím, že o žádném Lordu Huntovi ani nikdy neslyšel.

Britské poslance čeká klíčové rozhodnutí

V úterý čeká britské poslance zřejmě nejdůležitější rozhodnutí jejich politické kariéry, jak nazval hlasování o britské podpoře úderu na Irák britský ministr zahraničí Jack Straw. Tony Blair požádá poslance o svolení k "použití všech potřebných prostředků" k odzbrojení Saddáma Husajna.

S rebelujícími labouristickými poslanci Blair jednal ještě v pondělí v noci. Ti adresovali britské vládě prohlášení, že neexistuje žádné morální ospravedlnění války bez nové rezoluce.

Britská veřejnost válku nechce

Blair v pondělí přislíbil americkému prezidentovi Georgi Bushovi britskou podporu při vojenské operaci v Iráku. Je si však vědom, že na svou stranu musí nejdřív získat ještě řadu vlastních poslanců i samotných voličů.

Výzkum pro list Guardian nicméně ukázal, že ačkoli nadále převládá nesouhlas s válkou, oproti minulému měsíci (38 %) přibylo 9 procent lidí, kteří úder podporují.

Jan Horák, BBC

nahoru

Zahraniční:

Zvláštní vyšetřovatel se zajímá o Trumpovy záznamy z Bílého domu

-

dnes 10:56 Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, který v USA...

Trumpova řeč je štěkáním psa. Karavanu nezastaví, vzkázala Severní Korea

-

dnes 10:22 Trumpův silácký projev v OSN, kde vyhrožoval úplným...

Zabijáka z trhu v Berlíně nechali tři hodiny unikat

-

dnes 08:04 Několikahodinový chaos policejních složek poté, kdy...

Irácká armáda zahájila útok na město Havídža, poslední baštu radikálů IS

-

dnes 07:45 Video: aktualizováno Irácká armáda zahájila ve čtvrtek...

V Británii zadrželi dalšího podezřelého kvůli atentátu z metra

-

dnes 07:37 aktualizováno V Británii zadrželi šestého podezřelého...

Maria míří k Dominikánské republice, hurikán si vyžádal už deset obětí

-

dnes 06:57 Video: aktualizováno Počet obětí hurikánu Maria, který...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby