Zahraniční

Blaira opouštějí nejbližší politici

17.3.2003 18:24 Na protest proti britské podpoře vojenskému úderu na Irák opouštějí premiéra Tonyho Blaira jeho nejbližší spolupracovníci. Již v pondělí rezignoval šéf Dolní sněmovny a někdejší ministr zahraničí Robin Cook, v úterý odstoupil státní ministr zdravotnictví Lord Hunt. Státní ministryně pro mezinárodní rozvoj Clare Shortová si rezignaci nakonec rozmyslela.

Cook, jehož funkce je na úrovni ministra, oznámil své rozhodnutí premiéru Tony Blairovi v pondělí krátce před naléhavým zasedáním vlády. Cookovo osobní prohlášení v Dolní sněmovně v pondělí večer odměnili někteří poslanci potleskem ve stoje. Cook svým kolegům vysvětlil, že je pro něj nepřijatelné podporovat válku, které chybí mezinárodní i domácí podpora.

Stejně tak Lord Hunt zdůvodnil svůj odchod tím, že setrvat ve vládě, když odmítá úder na Irák, by nebylo fér. Vicepremiér John Prescott se jeho rezignaci vysmál s tím, že o žádném Lordu Huntovi ani nikdy neslyšel.

Britské poslance čeká klíčové rozhodnutí

V úterý čeká britské poslance zřejmě nejdůležitější rozhodnutí jejich politické kariéry, jak nazval hlasování o britské podpoře úderu na Irák britský ministr zahraničí Jack Straw. Tony Blair požádá poslance o svolení k "použití všech potřebných prostředků" k odzbrojení Saddáma Husajna.

S rebelujícími labouristickými poslanci Blair jednal ještě v pondělí v noci. Ti adresovali britské vládě prohlášení, že neexistuje žádné morální ospravedlnění války bez nové rezoluce.

Britská veřejnost válku nechce

Blair v pondělí přislíbil americkému prezidentovi Georgi Bushovi britskou podporu při vojenské operaci v Iráku. Je si však vědom, že na svou stranu musí nejdřív získat ještě řadu vlastních poslanců i samotných voličů.

Výzkum pro list Guardian nicméně ukázal, že ačkoli nadále převládá nesouhlas s válkou, oproti minulému měsíci (38 %) přibylo 9 procent lidí, kteří úder podporují.

Jan Horák, BBC

nahoru

Zahraniční:

Britští poslanci schválili odluku od práva Evropské unie, na řadě jsou lordi

-

dnes 21:57 Poslanci Dolní sněmovny britského parlamentu v...

Ruští komunisté sázejí v boji o Kreml na jahodového krále

-

dnes 18:29 Za překvapení nadcházejících ruských prezidentských...

MeToo: Allenova adoptivní dcera opět obvinila režiséra ze zneužití

-

dnes 16:53 Adoptivní dcera Woodyho Allena Dylan Farrowová ve...

Trump není dementní, prokázalo vyšetření. Rozezná například lva od nosorožce

-

dnes 16:39 Americký prezident Donald Trump dokáže odlišit lva od...

Obě Koreje nastoupí na olympiádě pod jednou vlajkou, budou mít i společný tým hokejistek

-

dnes 16:29 Severní a Jižní Korea budou při slavnostním zahájení...

Rusko chce legalizovat a dostat pod kontrolu soukromé armády, v Sýrii se osvědčily

-

dnes 16:10 Ruský parlament začne v únoru projednávat návrh zákona,...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby