Žena

Jak zmírnit vypadávání vlasů a nastartovat obnovu jejich růstu

obrazek

Kvalita a zdraví vlasů odrážejí stav celého organismu.

Profimedia.cz

26.1.2017 10:03 Denně nám může vypadnout až sto vlasů. Většinou se jedná o zcela přirozený proces obnovy. Problém nastává v okamžiku, kdy vlasy vypadávají ve větší míře, což začne být patrné i na vzhledu. V ten okamžik je zapotřebí hledat řešení.

V první řadě je nutné nalézt pravou příčinu padání vlasů. Obvykle za to mohou buď hormony, nebo narušená rovnováha vlasového cyklu, a to vnějšími či vnitřními vlivy (nedostatek vitamínů, minerálů, nadměrný stres, začínající nemoc apod.). Kvalita a zdraví vlasů totiž odrážejí stav celého organismu, včetně psychického i fyzického rozpoložení.

„Hormonální nerovnováha se nejčastěji dotýká lidí v pubertě, v těhotenství, po porodu a v menopauze. Masivní vypadávání bývá obvykle dočasné, jakmile se hladina hormonů v těle vyrovná, problém ustává. Někdy ale za vypadáváním vlasů může být i porucha hormonů štítné žlázy. Zvýšená i snížená funkce této žlázy může mít dopad na zdraví a kvalitu vlasů. Spolehlivě to dovedou odhalit krevní testy, jejichž výsledky pomohou následnou léčbu vhodně zacílit,” vysvětluje dermatoložka MUDr. Naděžda Vojáčková z pražské Polikliniky Anděl.

V některých případech může jít ale i o problém spjatý se špatnou péčí o vlasy. „Vlasy jsou poskládány z keratinu, což je vlastně mrtvý protein. Jakmile jsou vlasy poškozeny, není možné je opravit žádným způsobem, protože postrádají novou regenerační bílkovinu. Existuje sice mnoho přípravků na chemické bázi, které lze použít k léčbě a získání proteinu nazpět, ale zároveň mají tendence vlasy zanechávat oslabené a jakoby nespojené. Prevence je 100 % lepší než následná kúra,” vysvětluje vlasový odborník Daniel Campbell kosmetické značky Lush.

Západní medicína rozlišuje hned několik typů vypadávání vlasů

Difúzní alopecie – stav, kdy vypadávají vlasy difúzně po celé kštici a dochází k jejich prořídnutí. „Příčiny jsou různé, často to bývá onemocnění štítné žlázy či jiné endokrinní poruchy, může být podmíněna nedostatečnou výživou a metabolicky, vzniká v důsledku podávání některých léků nebo chemikálií.

Do této skupiny patří tzv. telogenní efluvium neboli ztenčování, lámání a postupné vypadávání vlasů způsobené vstupem nadměrného množství vlasů do tzv. telogenní fáze vlasového cyklu. Příčinou bývají nejrůznější formy stresu: horečky, porod, chirurgická operace, hladovění, náhlé vynechání hormonální antikoncepce apod.,” upozorňuje MUDr. Naděžda Vojáčková.

Ložisková či areátní alopecie – stav, kdy se tvoří okrsky vypadaných vlasů, které mohou být různě velké. Může se vyskytnout jen jedno ložisko, ale i více.

„Stav, kdy vypadnou všechny vlasy, se označuje jako totální alopecie, může být spojen i s výpadem ostatního ochlupení, jedná se pak o univerzální alopecii. Příčina areátní alopecie není přesně známa. Dává se do souvislosti s jinými autoimunitními chorobami (vitiligo, thyreoiditida) a alergiemi,” vysvětluje dermatoložka.

Androgenní alopecie –  tzv. mužský typ vypadávání vlasů. Stav, kdy postupně dochází k ústupu vlasové hranice, tvoří se „kouty“ a nakonec vypadají vlasy v rozsahu temene hlavy. Je typická pro starší muže, ale může se vyskytnout i u žen. Jedná se o geneticky podmíněné onemocnění, jehož podstatou je nadbytek dihydrotestosteronu. Pokud se tedy objeví u mladé ženy, může se jednat o endokrinologickou chorobu.

Ofiáza – stav, kdy se alopetická ložiska tvoří na okraji vlasové části hlavy. Proces začíná na šíji, pokračuje na spáncích, následuje čelo a nakonec zůstává chomáč vlasů pouze na temeni hlavy. Ofiáza bývá sdružena s atopií (např. atopický ekzém) a dalšími kožními, převážně autoimunitními onemocněními.

Jizvící alopecie – vypadávání vlasů, které způsobuje onemocnění končící jizvou, přičemž dochází k zániku vlasového folikulu. Ten může být způsoben zánětlivým procesem při bakteriálních, houbových nebo virových infekcích, dále mechanickým nebo fyzikálním poškozením či nádorovým onemocněním.

Řešení problému padání vlasů závisí na příčině

Pokud je známa příčina a je možno ji odstranit, je problém vyřešen a vlasy dorostou. To platí pro telogenní efluvium (viz tabulka). V případě, že se příčina neopakuje, vlasy dorostou do šesti měsíců a léčba není potřeba.

Po úpravě snížené funkce štítné žlázy nastává postupně lepší růst vlasů. Vzniká-li alopecie po lécích, po jejich vysazení se spontánně upraví.

Vlasům prospívá konzumace brokolice, špenátu, mrkve a rybího tuku, masa, jater, obilovin, oříšků, ječných krup, pohanky a rýže. Pro posílení křehkých a lámavých vlasů je potřeba zvýšit příjem selenu a také aminokyseliny methionina.

Klíčovým faktorem u kosmetických přípravků je pravidelná a důsledná aplikace. Jedná-li se pouze o příčiny, které vznikají mechanickým poškozením vlasů (fénování, barvení, žehlení, nešetrné mytí apod.), přípravky a správná péče velmi rychle zafungují.

Zleva: 1. Vichy Dercos Aminexil Clinical 5 pro ženy – intenzivní kúra proti vypadání vlasů. Pomáhá ukotvit vlas ve vlasové pokožce, podporuje silné, odolné vlasové vlákno a zmírňuje mikronerovnováhu vlasové pokožky a zvyšuje její odolnost. Cena 1315 Kč; 2. Yves Rocher Kúra proti vypadávání vlasů – měsíční koncentrovaná kúra má dvojí účinek: bojuje proti vypadávání vlasů a zároveň podporuje jejich růst. Cena 549 Kč; 3. Schwarzkopf Professional Aktivační sérum pro podporu růstu vlasů (Hair Growth Serum) 7 x 10 ml – efektivně zmírňuje ztrátu vlasů a zvyšuje jejich hustotu. Cena 359 Kč; 4. Loccitane Esence pro posílení pokožky hlavy – stimuluje vlasovou pokožku a přispívá k zesílení a obnově vlasových vláken, naopak zabraňuje vypadávání vlasů. Vlasy jsou pevné a zdravé od kořínků až ke konečkům. Cena 715 Kč; 5. Vlasový elixír Inlight – obsahuje 100 % ingrediencí v bio kvalitě, díky správné kombinaci vzácných olejů a výtažků z rostlin jej lze doporučit jako kúru při těžkých vlasových problémech i jako balzám či kondicionér pro posílení zdraví a lesku. Cena 1590 Kč

FOTO: archív firem

U špatného prokrvení pokožky musí být péče intenzivnější. Kromě lymfatické masáže hlavy je dobré používat speciální séra pro zvýšení prokrvení. V tomto případě může velmi dobře poradit na základě diagnostiky vlasů profesionální kadeřník.

Pokud se ale jedná o masivní vypadávání či podezření na androgenní alopecii, a tedy závažné onemocnění, lidé by měli v první řadě navštívit kožního lékaře, který jim nabídne komplexní řešení.

„Obtížnější je situace u areátní alopecie. V léčbě se doporučují vitamíny ze skupiny B, minerály zinek a selen, aminokyseliny obsahující síru-methionin, cystein. Lokálně se aplikují kortikoidy v kombinaci s kyselinou salicylovou. Při těžkých stavech se zvažuje celková léčba kortikoidy, u nejzávažnějších forem imunosupresivy. Jejich efekt je však v době podávání, po vysazení může dojít k recidivě,” vysvětluje Vojáčková.

„U mužské androgenetické alopecie se lokálně aplikuje minoxidil. Celkově je možno zvážit podávání blokátoru 5 alfa reduktázy-finasteridu, po jeho vysazení však dochází znovu k padání. U žen se doporučují antiandregeny. Další možností je transplantace vlasů,” dodává dermatoložka.

Zleva: 1. Lush New šampuk se skořicí, hřebíčkem a mátou pro stimulaci vlasové pokožky. Silice ze skořice, pimetovníku a hřebíčku spolu s mátou posilují cirkulaci krve a stimulují vlasové folikuly. Nálev z kopřivy a máty pomáhá stimulovat vlasovou pokožku a zlepšovat zdraví vlasů. Rozmarýn zklidňuje vlasovou pokožku a dodává vlasům skvostný lesk. Cena 265 Kč; 2. Vlasový stimulátor Revitalon pro obnovu vlasů pečuje o zdraví vlasů od kořínků. Snižuje tvorbu toxinů ve vlasových folikulech a tím omezuje vypadávání vlasů. Zatímco obsažený kofein a přírodní extrakty z obilných klíčků stimulují růst nových vlasů, obsažené vitamíny, kyselina hyaluronová a panthenol vyživují pokožku hlavy a posilují vlasovou strukturu. Cena 489 Kč; 3. Schwarzkopf Professional Aktivační šampon pro řídnoucí vlasy Hair Activator 250 ml šetrně čistí vlasy, které nadměrně vypadávají. Pomáhá vytvářet ideální prostředí pro růst vlasů a podporuje vitalitu vlasových kořínků. Cena 139 Kč; 4. La Roche Posey Kerium ANTI-CHUTE – šampon proti vypadávání vlasů má dvojitý účinek, unikátní synergie aktivních látek v jakémkoli bodě přerušuje cyklus vypadávání vlasů. Cena 355 Kč; 5. Eucerin DermoCapillaire tonikum proti vypadávání vlasů 100 ml. Vhodné jako prevence proti řídnutí vlasů danému genetickou dispozicí a hormonálními vlivy. Posiluje vlasové kořínky a podporuje zdravý růst vlasů. Cena 340 Kč

FOTO: archív firem

Padání vlasů z pohledu tradiční čínské medicíny (TČM)

Dle tradiční čínské medicíny je stav vlasů spojený především se stavem krve v organismu. Říká se, že vlasy jsou „výhonky krve“. Za stěžejní orgán jsou v tomto směru považována játra a také ledviny.

„Vlasy jsou silné, zdravé a lesklé, mají hezkou barvu, právě když je v organismu dostatek 'krve jater' a 'esence ledvin',” upozorňuje MUDr. Štefánia Ebenová, Ph.D., vedoucí lékařka z pražské Kliniky Meridian, a dodává:

„Jsou to jinové vitální substance, matérie, které zabezpečují výživu nejen vlasům, ale i celému organismu. Když chybí, vlasy ztrácejí lesk, lámou se. V konečném důsledku jsou potom velmi jemné a šedivějí.”

Vlasy u žen i mužů začínají šedivět i kolem čtyřicítky, kdy začíná přirozeně ubývat životní esence ťing (jing). V tomto období jsou její zásoby asi na polovině a dochází k deklinaci (odchylce). U žen i mužů se začínají objevovat příznaky stárnutí.

MicroLines – pro přirozené zahuštění vlasů v horních částech hlavy. Jedná se o síťku z prakticky neviditelných, speciálních nití, ke kterým jsou připojeny vysoce jakostní, přírodní vlasy, které se barvou i délkou přizpůsobují vlasům zákaznice.

FOTO: YES VIP

Při problémech s vlasy se vždy nemusí jednat o stavy nedostatku, v těle může být například přítomna i stagnace, kterou je zapotřebí rozhýbat, nebo jsou přítomné jiné stavy „nadbytku“ vyžadující specifické ošetření. Proto je zapotřebí nejprve provést důkladnou diagnostiku.

Praktik tradiční čínské medicíny na základě této diagnostiky doporučí lokální i vnitřní bylinnou léčbu, případně akupunkturu, a jistě poradí užitečné potraviny a doplňky stravy. K těm nejúčinnějším patří černý sezam, vlašské ořechy, slunečnice, černé sójové boby, drobné zahradní ovoce jako ostružiny, maliny, borůvky apod. Z léčivek potom rdesno mnohokvěté, děhel čínský, ptačí zob, kordyceps – housenice čínská, reishi apod.

Dieta by měla být všeobecně bohatá na esenciální mastné kyseliny, bílkoviny (nejlépe z bio skopového, kuřete, mořských ryb) a minerály. Zredukovat by se měl příjem kávy, alkoholu i nikotinu, stejně jako potravin obsahujících aditiva. Vhodné jsou i samomasážní techniky na masírování hlavy.

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
Dana Sokolová, Novinky

nahoru

Žena:

Nejpoužívanější dětské hlášky, které dokážou vytočit většinu rodičů

-

dnes 10:33 Video: „Chvilku!,” „Už tam budem”, „Já se nudím”,...

Čtyři časná varování, která mohou značit rozvod

-

dnes 08:44 V minulém roce se podle Českého statistického úřadu...

Léčba neurologických onemocnění se prudce vyvíjí

-

dnes 07:17 Z hlediska počtu nových léků se málokterá oblast...

Pět jednoduchých rad, které okoření váš sexuální život

-

včera 14:48 Hledáte způsob, jak dostat do vaší ložnice nový svěží...

Filip Blažek: Chlap je chlap a ženská je ženská

-

včera 08:48 Obrazem: Jeho mimořádný talent rozeznali tvůrci...

Osobnostní rysy, které předurčují jedince k nevěře

-

14.7. 15:25 I zprvu sebekrásnější vztah může skončit nevěrou....Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů