Cestování

Největší sbírku mučidel na světě vystavuje muzeum v Káhiře

BEZ KOMENTÁŘE: Muzeum mučích nástrojů v Káhiře bylo inspirováno diktátorem Saddámem Husajnem

ZDROJ: AP

14.1.2017 14:02 Skutečný dům hrůzy, tak se dá bez nadsázky přezdívat muzeu mučicích nástrojů v Káhiře. Předměty, které vystavuje, ovšem nejsou žádné atrapy. Všech 750 exponátů jsou historické kusy z nejrůznějších období dějin. K založení instituce inspiroval sběratele Abdela Wahaba výlet do Iráku - někdejší diktátor Saddám Husajn totiž proslul tím, že rád mučil lidi.

Velmi naturalistické muzeum láká na mnoho unikátních exponátů, z celkových 750 je to jen 180 velikých mučidel posbíraných po celém světě. Jedním z nejznámějších předmětů je kolo, které se používalo k lámání kostí kriminálníků, předtím než byli popraveni.

Jiným chronicky proslulým nástrojem je také rakev s ostny, ve které trestanci umírali příšerně bolestivou smrtí. Aby Wahab dodal exponátům na autentičnosti, používá figuríny, aby si lidé lépe dokázali představit, jak v minulosti probíhalo útrpné právo.

Myšlenku na založení muzea dostal Wahab poprvé při výletu do Iráku v roce 2002. Navštívil totiž dům bývalého prezidenta Husajna, který byl známý tím, že popravoval a mučil lidi, kteří se mu znelíbili. „Navštívil jsem Husajnův dům s jedním místním, který hrozně zblednul, když jsme vešli. Prý i ptáci se přes to místo bojí přeletět, kvůli jeho minulosti,“ řekl Wahab pro agenturu AP.

Gilotina i kyvadlo

Později se začal o mučení zajímat detailněji, četl nejrůznější knihy a inspiroval se mnoha západními muzei. „Nakonec se mi podařilo shromáždit nejvíc mučicích nástrojů na světě. Mám tu dokonce i funkční gilotinu nebo nechvalně proslulé kyvadlo jako z Poeovy Jámy a kyvadla,“ dodává.

Sesbírat tolik unikátních předmětů ovšem nebylo vůbec jednoduché. Tvrdí, že to není jako sbírat například starý nábytek, protože dnes jsou tato stále fungující zařízení dost často ukrytá před zraky veřejnosti. Wahab uvažuje, že celé muzeum přesune do USA, jelikož egyptské úřady ne zcela podporují takovou instituci, jakou je muzeum mučidel.

mšv, Novinky

nahoru

Cestování:

Městečko v Argentině založili Velšané. Jejich odkaz v něm dodnes přetrvává

-

včera 11:58 Rádi byste navštívili Wales, ale na druhou stranu vám...

Les z cukrové vaty i čokoládové fontány. V muzeu sladkostí se plní všechny fantazie

-

17.2. 13:25 Video: Muzeum, které je zhmotněnou fantazií všech...

Jsem císař a chci knedlíky! Zákupský zámek dobrotivého Habsburka dostane významnou finanční injekci

-

16.2. 18:48 Habsburský zámek v Zákupech u České Lípy je jednou z...

Jako z pekla. Při osmihodinovém letu nepřetržitě křičelo dítě

-

16.2. 16:28 Velmi nepříjemný let prožili cestující při cestě z...

Mezi jezery a Mayi. V Guatemale se čeští Vandráci na chvíli rozdělili

-

16.2. 14:59 Video: Cesta Střední Amerikou zavedla trojici českých...

Aerolinky Norwegian opět pokořily rychlostní rekord při transatlantickém letu

-

16.2. 11:08 Není to ani měsíc, kdy nízkonákladová společnost...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby