Internet a PC

Z nejlepšího hráče se vyklubal podvodník. Místo člověka hrál počítač

obrazek

Hra go

Profimedia.cz

12.1. 09:34 Neznámý hráč vzbudil na přelomu loňského a letošního roku poprask na herních sítích, které se věnují deskové hře go. Porážel totiž jednoho velmistra za druhým, neprohrál jedinou partii. Skoro se zdálo, že se zrodí nová legenda. Nakonec se však ukázalo, že jde tak trochu o podvod – za všemi tahy stál počítač, respektive program AlphaGo.

Tajemný hráč vystupující pod přezdívkou Master(P) se objevil na internetových herních serverech teprve dva dny před koncem loňského roku. Nejprve rozdrtil ty nejlepší hráče korejského serveru Tygem, načež se přesunul na stejně zaměřený web FoxGo, kde svůj úspěch bez zaváhání zopakoval.

Na první pohled se tak mohlo zdát, že se v tichosti zrodil nový světový šampión ve hře go. Podezřelé bylo snad jen to, že hrál bez únavy jednu partii za druhou, což s ohledem na složitost hry není vůbec jednoduché.

Tvůrci se přiznali

Záhadu až před pár dny rozlouskli tvůrci počítačového programu AlphaGo, kteří se přiznali, že na herní servery poslali hrát vylepšenou verzi svého softwaru. Nejlepší hráče světa tak pokořil počítač.

A není to bohužel poprvé. Programu AlphaGo podlehl už loni na jaře světový šampión ve hře go I Se-dol z Jižní Koreje. Umělá inteligence si tehdy na své konto připsala čtyři výhry, zatímco jeho lidský protějšek pouze jednu. [celá zpráva]

Světový šampión ve hře go I Se-dol

FOTO: Stringer, Reuters

Na rozdíl od šachových partií, ve kterých jsou počítačové programy schopné porazit elitní hráče už od konce minulého století, měli až do loňského roku navrch ve hře go lidé. A to především kvůli tomu, že tato starodávná asijská desková hra obsahuje příliš mnoho kombinací, aby je mohl kdokoliv – klidně i stroj – v nějakém krátkém čase spočítat. Hráči tedy celou partii ovládají především intuicí.

Úspěch programu AlphaGo svědčí o tom, jak jsou moderní počítačové systémy sofistikované. Dokážou tedy člověka předčít už i v otázce intuice.

mif, Novinky

nahoru

Internet a PC:

Na Facebook jen se souhlasem rodičů. Věkové omezení pro děti zavádí i Francie

-

dnes 08:31 Francouzské děti mladší 16 let budou potřebovat k...

Nové digitální televizní vysílání nemohou přijímat už jen v jižních Čechách

-

včera 15:45 Digitální pozemní vysílání druhé generace mohou před...

Vánoce nakonec stihne. Vlajková loď LG míří do tuzemských obchodů

-

včera 14:51 Ještě před pár týdny nebylo jasné, zda se nová...

Záplatují Apple i Microsoft. Zranitelnosti obsahují Windows či AirPort Base

-

včera 13:53 Český Národní bezpečnostní tým CSIRT.CZ varoval před...

Toshiba urovnala spor s Western Digital, miliardový obchod dostal zelenou

-

včera 11:01 Japonská společnost Toshiba bude moci prodat za 18...

Evropský parlament zamítl možnost přeshraničního vysílání on-line televizí

-

včera 10:28 Evropský parlament v úterý zamítl návrh Evropské...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby