Internet a PC

Z nejlepšího hráče se vyklubal podvodník. Místo člověka hrál počítač

obrazek

Hra go

Profimedia.cz

12.1.2017 09:34 Neznámý hráč vzbudil na přelomu loňského a letošního roku poprask na herních sítích, které se věnují deskové hře go. Porážel totiž jednoho velmistra za druhým, neprohrál jedinou partii. Skoro se zdálo, že se zrodí nová legenda. Nakonec se však ukázalo, že jde tak trochu o podvod – za všemi tahy stál počítač, respektive program AlphaGo.

Tajemný hráč vystupující pod přezdívkou Master(P) se objevil na internetových herních serverech teprve dva dny před koncem loňského roku. Nejprve rozdrtil ty nejlepší hráče korejského serveru Tygem, načež se přesunul na stejně zaměřený web FoxGo, kde svůj úspěch bez zaváhání zopakoval.

Na první pohled se tak mohlo zdát, že se v tichosti zrodil nový světový šampión ve hře go. Podezřelé bylo snad jen to, že hrál bez únavy jednu partii za druhou, což s ohledem na složitost hry není vůbec jednoduché.

Tvůrci se přiznali

Záhadu až před pár dny rozlouskli tvůrci počítačového programu AlphaGo, kteří se přiznali, že na herní servery poslali hrát vylepšenou verzi svého softwaru. Nejlepší hráče světa tak pokořil počítač.

A není to bohužel poprvé. Programu AlphaGo podlehl už loni na jaře světový šampión ve hře go I Se-dol z Jižní Koreje. Umělá inteligence si tehdy na své konto připsala čtyři výhry, zatímco jeho lidský protějšek pouze jednu. [celá zpráva]

Světový šampión ve hře go I Se-dol

FOTO: Stringer, Reuters

Na rozdíl od šachových partií, ve kterých jsou počítačové programy schopné porazit elitní hráče už od konce minulého století, měli až do loňského roku navrch ve hře go lidé. A to především kvůli tomu, že tato starodávná asijská desková hra obsahuje příliš mnoho kombinací, aby je mohl kdokoliv – klidně i stroj – v nějakém krátkém čase spočítat. Hráči tedy celou partii ovládají především intuicí.

Úspěch programu AlphaGo svědčí o tom, jak jsou moderní počítačové systémy sofistikované. Dokážou tedy člověka předčít už i v otázce intuice.

mif, Novinky

nahoru

Internet a PC:

Podvodníci se vydávají za Zuckerberga a mámí z lidí peníze

-

dnes 19:51 Tisíce dolarů se podařilo z uživatelů sociálních sítí...

Další zásah pro Telegram. Írán telekomunikační službu zcela zakázal

-

dnes 16:03 Írán nařídil provozovatelům internetu přestat...

Zadej heslo a potvrď přístup. Seznam.cz zavedl dvoufázové ověření

-

dnes 14:56 Společnost Seznam.cz tento týden spustila funkci...

Hru Destiny 2 čekají světlé zítřky. Přídavek Warmind přinese novou porci zábavy

-

dnes 12:50 Video: Hra Destiny 2 to po uvedení na trh neměla lehké....

Policie zabavila počítače za desítky miliónů. Novodobí zlatokopové kradli elektřinu

-

dnes 11:21 Největší razii proti novodobým zlatokopům podnikla...

Kybernetickým útokům je konec. Bezpečnostní experti vyřadili internetové dělo z provozu

-

dnes 09:34 Spolupráce policejních složek několika zemí vedla k...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby