Kultura

Na podporu Sencovovi. Laureátka Nobelovy ceny Alexijevičová opouští ruský PEN klub

obrazek

Světlana Alexijevičová

Profimedia.cz

11.1. 17:17 Laureátka Nobelovy ceny za literaturu Světlana Alexijevičová ve středu opustila ruský PEN klub. Oznámila to agentura Interfax. Spisovatelka se tak připojila k početné skupině ruských literátů, kteří se už dříve vzdali členství na protest proti rozhodnutí PEN klubu odmítnout podporu ukrajinskému režisérovi Olehu Sencovovi vězněnému v Rusku.

„Dlouho mě přemlouvali, abych v klubu zůstala,“ řekla novinářům rusky píšící běloruská autorka, nositelka Nobelovy ceny za rok 2015. „Neodešla jsem v naději, že se v tomto boji podaří zvítězit nad silami temna. To se nepovedlo a já se už této hry nechci účastnit,“ uvedla Alexijevičová.

Režisér Sencov byl loni v Rusku odsouzen na 20 let za údajnou přípravu teroristických útoků na anektovaném Krymu. Kyjev kauzu označuje za politickou. Za Sencova se postavila Evropská unie, USA, Amnesty International a filmové svazy na Ukrajině a v Rusku.

Požadavek Sencovova omilostnění v prohlášení podpořilo i 60 ruských spisovatelů. Moskevský PEN klub se ale od výzvy distancoval a signatáře obvinil, že se protiví stanovám a diskreditují pověst spisovatelské obce. Ruský prezident Vladimir Putin nedávno Sencova obvinil, že „svůj život zasvětil terorismu“.

Ruský PEN klub se v posledních letech potýká s problémy, které vyvolává jeho konzervativní politická orientace. Klub opustili známí spisovatelé Ljudmila Ulická, Viktor Šenděrovič, Vladimir Vojnovič a mnozí další.

ČTK

nahoru

Kultura:

La La Land má čtrnáct nominací na Oscara

-

dnes 15:21 Nejvíce nominací na prestižní filmové ceny Oscar za rok...

Národní muzeum přivítá návštěvníky v říjnu 2018

-

dnes 15:01 Video: Rekonstrukce Historické budovy Národního muzea v...

ŽEBŘÍČEK: Komedie Všechno nebo nic zůstává v čele

-

dnes 13:48 Již druhý týden je nejvíce navštěvovaným filmem českých...

Americký herec Luther Raphael Simon se představí v české verzi muzikálu Rocky

-

dnes 13:15 Roli boxerského šampióna Apolla Creeda v chystaném...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby