Kultura

RECENZE: Tři středoškolačky a netvor s poruchou osobnosti

obrazek

Anya Taylor-Joyová má trauma z dětství.

FOTO: Cinemart

11.1. 16:24 Rozpolcený zní český název amerického filmu Split režiséra M. Night Shyamalana. Využívá v hororech oblíbenou mnohočetnou poruchu osobnosti a netroškaří, Kevinovi jich místo dvou věnuje celkem 23.

Tři středoškolačky se chystají na cestu domů, ale auto unese plešatý chlapík, na první pohled blázen, který tři princezny odnese do své podzemní sluje. Povídá si s nimi, ale nic rozumného z něj nevypadne - kromě jasného sdělení, že si pro ně přijde Netvor a stanou se jeho potravou. Protože často mění podobu i hlasy, tušíme, že jde o člověka skrývajícího několik identit.

Od zcela banálního horůrku se Rozpolcený liší jen tím, že se chvílemi snaží vážně probírat psychologické problémy. Upoutají dialogy šílence a doktorky, kde má James McAvoy možnost předvádět různé osobnosti. Jsme tak svědky zábavného hereckého sóla, kdy přeskakuje velmi rychle mezi módesmanem, který se chová jako gay, dominantním krutým chlapíkem, dítětem Hedwigem nebo divnou slečnou Patricií. Film tvrdí, že má 23 osobností, ale všechny neukáže, takže není jasné, proč právě tohle číslo.

James McAvoy je rozpolcený.

FOTO: Cinemart

Dívky ve sklepě

FOTO: Cinemart

Režisér nás mezitím nápadně postrkuje k tomu, že své sympatie máme věnovat nepopulární osamělé dívce Casey, jež byla v dětství nějak zneužita. Jediná pochopí, že se dá rozpolcenost únosce využít k jeho manipulování.

Chování všech dívek ovšem trochu zaráží. Po chvíli se sice logicky pokusí utéct, ale provádějí to tak ledabyle, jako by snad ani ven nechtěly. Přitom jsou tři a mohou se domlouvat. Pachatel je sám, není o moc větší než ony, nemá u sebe zbraň, v jednom kuse otevírá dveře, staví se k nim zády a podobně.

Druhá polovina dvouhodinového filmu se už pěkně vleče, opakují se podobné scény a jen čekáme, kdy už tedy přijde ten velký Netvor. Přijde, jenže korunu všemu nasadí dějový zvrat z říše nadpřirozena, který je zcela absurdní a posouvá celý film do béčkové roviny.

Celkové hodnocení: 60 %

 

Stanislav Dvořák, Novinky

nahoru

Kultura:

La La Land má čtrnáct nominací na Oscara

-

dnes 15:21 Nejvíce nominací na prestižní filmové ceny Oscar za rok...

Národní muzeum přivítá návštěvníky v říjnu 2018

-

dnes 15:01 Video: Rekonstrukce Historické budovy Národního muzea v...

ŽEBŘÍČEK: Komedie Všechno nebo nic zůstává v čele

-

dnes 13:48 Již druhý týden je nejvíce navštěvovaným filmem českých...

Americký herec Luther Raphael Simon se představí v české verzi muzikálu Rocky

-

dnes 13:15 Roli boxerského šampióna Apolla Creeda v chystaném...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby