Žena

Manželství ohrožuje deprese

25.10.2004 14:55 Zajímavý výzkum manželských vztahů uskutečnili odborníci ze Spojených států. Zaměřili se na studii štěstí, úzkosti a deprese mezi partnery. Podle jejich zjištění se ve fungujícím vztahu přenáší psychické rozpoložení z partnera na partnera.

Lze tedy říci, že nemůže být jeden šťastný, když není druhý, a zároveň netrpí depresí jen jediný partner, ale svou úzkost a starosti přenáší na svou drahou polovičku.

Do psychologie manželství a vztahů se rozhodli vkročit experti Mark Whisman a Lauren Weinstocková z University of Colorado a Lisa Uebelackerová z Lékařské fakulty Brown University.

Tomuto týmu se podařilo odhalit, že čím více úzkostí nebo depresí jeden z partnerů prožívá, tím méně je spokojený se svým manželstvím. Mezi pohlavími přitom vůbec nejsou rozdíly v míře manželské spokojenosti, přičemž nezávisí ani na tom, který z manželů trpí úzkostí nebo depresí.

Největším rizikovým faktorem se jeví deprese. Ta totiž dokáže velmi výrazně ovlivnit spokojenost v manželství a to mnohem více než úzkost. Čím hlubší a dlouhodobější deprese je, tím menší spokojenost v manželství partneři cítí.

Rozpoložení jednoho partnera výrazně ovlivňuje spokojenost druhého. Pokud se však u jednoho z dvojice objeví úzkost, málokdy výrazně ovlivní spokojenost v manželství.

Korzo/P

nahoru

Žena:

Adéla Gondíková: S Jirkou jsme voda a oheň, doplňujeme se jako ozubená kolečka

-

dnes 08:28 Obrazem: Na čerstvou pětačtyřicítku Adéla Gondíková...

Sexuolog Jaroslav Zvěřina: Co všechno škodí plodnosti mužů

-

včera 13:57 Kdysi byla neplodnost považována za vysloveně dámský...

Alena Mihulová: Stále se učím být oporou sama sobě

-

včera 08:43 Obrazem: Než získala Českého lva za roli pečovatelky...

Alzheimerově chorobě se dá předcházet, je k tomu zapotřebí mentální a fyzická aktivita

-

21.9. 13:17 Alzheimerova choroba patří mezi největší strašáky...

Načerpejte módní inspiraci z rušných ulic Londýna

-

21.9. 12:05 Obrazem: Měsíc módy je v plném proudu a ve světových...

Jediný člověk, který může vyložit váš sen, jste vy sami

-

21.9. 11:05 Naši předci byli mnohem více pověrčiví než jsme my,...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů