Zahraniční

Korupční skandál v Jižní Koreji zasáhl velké firmy včetně Samsungu

obrazek

Ilustrační foto

FOTO: Miloslav Fišer, Novinky

11.1. 11:55 Předpokládaný dědic největšího jihokorejského podniku Samsung Group I Če-jong byl oficiálně označen za podezřelého v korupčním skandálu, který vedl k dočasnému sesazení jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje. Oznámili to ve středu vyšetřovatelé. Samsung posílal peníze nadacím spravovaným důvěrnicí prezidentky Čche Son-sil.

Panuje podezření, že peníze Samsung poskytoval nadacím, aby z toho získával různé výhody, Mohlo jít o podporu jihokorejské vlády pro kontroverzní fúzi společnosti Samsung C&T s firmou Cheil Industries, se kterou nesouhlasili menšinoví vlastníci, uvedl mluvčí vyšetřovacího týmu Hong Čong-sok. Fúzi nakonec umožnila podpora státního penzijního fondu NPS, který měl podíl v obou firmách.

Ze spojení firem Samsung C&T a Cheil Industries nejvíc těžil I Če-jong a jeho rodina, uvedla agentura AP. Výslech předpokládaného dědice Samsungu I Če-jonga začne ve čtvrtek. Kvůli tomu se nezúčastní ani Světového ekonomického fóra v Davosu. Tam ale nepojedou ani ředitelé firem SK Group, Lotte. Ty stejně jako v případě společností Hyundai Motor Company a Hanwha Group posílaly peníze do nadací Mir a K-Sport, kterou spravovala právě Čche Son-sil. Celkem tam firmy poslaly 80 miliard wonů (1, 7 miliardy korun).

Problémy Samsungu

Minulý měsíc I Če-jong před poslanci jihokorejského parlamentu prohlásil, že bylo nevyhnutelné posílat peníze nyní vězněné prezidentčině důvěrnici Čche Son-sil. Zároveň připustil, že tyto dary byly nepatřičné. Peníze byly mimo jiné určeny na nákup koní pro dceru Čche Son-sil, která se věnuje jezdeckému sportu a získala zlatou medaili na asijských hrách. I Če-jong tvrdí, že o tom nevěděl.

Úřady zatím odmítají sdělit, kolik peněz Samsung investoval do nadací a dalších zájmů prezidentčiny důvěrnice. Podle tamních médií a poslanců, citovaných agenturou AP, Samsung podepsal smlouvu v hodnotě 18 miliónů dolarů s firmou prezidentčiny důvěrnice na financování jezdeckého výcviku Čcheiny dcery v Německu. Daroval údajně i 17 miliónů dolarů dvěma neziskovým nadacím, které Čche využívala i ke svému osobnímu prospěchu.

Mluvčí týmu vyšetřovatelů uvedl, že vyšetřovatelé zabavili prezidentčině důvěrnici počítač, v němž našli podrobnosti o transakcích mezi Samsungem a důvěrnicí, včetně peněz použitých pro její dceru v Německu. Až vyšetřovatelé dokončí výslech I Če-jonga, rozhodnou, zda přidají na seznam podezřelých více představitelů Samsungu.

I Če-jong, který je místopředsedou dceřiné společnosti Samsung Electronics, vede celý konglomerát Samsung Group od května 2014, kdy jeho otce I Kun-hia ochromil infarkt. I Če-jong je jeho jediný syn.

Kvůli skandálu s důvěrnicí v prosinci dočasně odvolal prezidentku Pak Kun-hje parlament. O jejím dalším setrvání ve funkci definitivně rozhodne ústavní soud, který už začal záležitost projednávat. [celá zpráva]

Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Izraelský voják, který zastřelil zraněného ležícího Palestince, milost nedostane

-

dnes 21:41 Izraelský prezident Reuven Rivlin odmítl udělit milost...

Devatenáctiletá Američanka prodala panenství za 64 miliónů, odborníci jsou proti

-

dnes 21:03 K poněkud zvláštnímu obchodu se uchýlila 19letá...

Polsko je jako putinovské Rusko, kritizoval poměry Tusk

-

dnes 19:01 Předseda Evropské rady Donald Tusk na Twitteru tvrdě...

V Maroku ušlapali 15 lidí při rozdělování humanitární pomoci

-

dnes 17:24 Nejméně patnáct lidí zahynulo na jihu Maroka v...

Migranti se plavili přes hranice do Maďarska na gumovém člunu

-

dnes 13:50 Maďarská policie zadržela v sobotu na hranicích se...

Mugabe má čas do úterka, jinak mu hrozí sesazení

-

dnes 13:07 aktualizováno Vedení zimbabwské vládní strany Africký...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby