Zahraniční

Začal největší přesun armády USA v Evropě od studené války. Do Polska dorazila tisícovka vojáků s tanky

obrazek

Američtí vojáci

FOTO: Ints Kalnins, Reuters

10.1.2017 16:15 Do polské Vratislavi v úterý dorazila první tisícovka amerických vojáků, kteří posílí východní křídlo Severoatlantické aliance. Jedná se o odpověď na ruskou anexi Krymu a konflikt na východě Ukrajiny. Podle deníku The Independent tak začal největší přesun americké vojenské techniky a personálu v Evropě od konce studené války.

S odvoláním na mluvčího polského ministra obrany Bartlomieje Misiewicze o tom informovala televize TVN 24.

„Dovolte mi, abych to řekl velmi jasně. Jde nám o potření ruské agrese, zajištění územní integrity našich spojenců a udržení Evropy, která bude jednotná, svobodná, prosperující a mírumilovná,“ cituje deník The Independent zástupce velitele amerických sil v Evropě Tima Raye.

Spolu s vojáky dorazila do Polska také těžká technika. Obranu východního křídla NATO v rámci operace Antlantic Resolve (Atlantické odhodlání) vyztuží také obrněnci americké tankové brigády. Cílem je dát Rusku jasně najevo, že jsou Spojené státy odhodlány své spojence v Pobaltí a ve východní Evropě bránit.

Americké tanky, samohybná děla a bojová vozidla pěchoty mají být podle TVN 24 dislokovány v posádkách Žagaň a Drawsko Pomorskie na západě a severozápadě Polska, kde se od února počítá se společnými cvičeními s evropskými spojenci.

Cílová stanice Pobaltí, Bulharsko i Rumunsko

Z Polska se má část sil přemístit do Pobaltí, další do Bulharska a Rumunska. Týlová jednotka pak do Německa, poznamenala TVN 24.

Celkem bude americké brigádní uskupení podle ČTK sestávat z 3500 vojáků, více než 400 pásových a přes 900 kolových vozidel, včetně 87 tanků M1A2 Abrams, 18 samohybných houfnic Paladin, 144 bojových vozidel pěchoty Bradley i více než 400 vozů Humvee.

Novinky

nahoru

Zahraniční:

Ve venezuelské zoo krmí vyhladovělá zvířata nejslabšími jedinci

-

dnes 11:08 Venezuelská zoo se kvůli katastrofálnímu nedostatku...

KLDR dochází potraviny, palivo i papír pro stranický list

-

dnes 09:04 Severní Koreji dochází palivo, potraviny i papír, takže...

Maďarští studenti opět vyšli do ulic, žádali svobodnější vzdělávání

-

dnes 08:46 Několik tisíc většinou středoškolských studentů...

Znásilněno bylo nejméně 12 procent Francouzek

-

dnes 08:15 Dvanáct procent Francouzek, tedy asi čtyři milióny žen,...

Dotační bič na odmítače dál štěpí EU

-

dnes 03:08 Ke spojení unijních dotací s přikývnutím na...

Ve válce v Jižním Súdánu se vypichují oči, kastrují muži a děti musejí přihlížet znásilňování matek

-

včera 20:58 Brutální válčené zločiny provázejí etnickou občanskou...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby