Zahraniční

Začal největší přesun armády USA v Evropě od studené války. Do Polska dorazila tisícovka vojáků s tanky

obrazek

Američtí vojáci

FOTO: Ints Kalnins, Reuters

10.1.2017 16:15 Do polské Vratislavi v úterý dorazila první tisícovka amerických vojáků, kteří posílí východní křídlo Severoatlantické aliance. Jedná se o odpověď na ruskou anexi Krymu a konflikt na východě Ukrajiny. Podle deníku The Independent tak začal největší přesun americké vojenské techniky a personálu v Evropě od konce studené války.

S odvoláním na mluvčího polského ministra obrany Bartlomieje Misiewicze o tom informovala televize TVN 24.

„Dovolte mi, abych to řekl velmi jasně. Jde nám o potření ruské agrese, zajištění územní integrity našich spojenců a udržení Evropy, která bude jednotná, svobodná, prosperující a mírumilovná,“ cituje deník The Independent zástupce velitele amerických sil v Evropě Tima Raye.

Spolu s vojáky dorazila do Polska také těžká technika. Obranu východního křídla NATO v rámci operace Antlantic Resolve (Atlantické odhodlání) vyztuží také obrněnci americké tankové brigády. Cílem je dát Rusku jasně najevo, že jsou Spojené státy odhodlány své spojence v Pobaltí a ve východní Evropě bránit.

Americké tanky, samohybná děla a bojová vozidla pěchoty mají být podle TVN 24 dislokovány v posádkách Žagaň a Drawsko Pomorskie na západě a severozápadě Polska, kde se od února počítá se společnými cvičeními s evropskými spojenci.

Cílová stanice Pobaltí, Bulharsko i Rumunsko

Z Polska se má část sil přemístit do Pobaltí, další do Bulharska a Rumunska. Týlová jednotka pak do Německa, poznamenala TVN 24.

Celkem bude americké brigádní uskupení podle ČTK sestávat z 3500 vojáků, více než 400 pásových a přes 900 kolových vozidel, včetně 87 tanků M1A2 Abrams, 18 samohybných houfnic Paladin, 144 bojových vozidel pěchoty Bradley i více než 400 vozů Humvee.

Novinky

nahoru

Zahraniční:

Trump: Evropská unie je nepřítel USA

-

včera 17:06 aktualizováno Evropská unie je nepřítelem USA, nechal...

Smí Srbové fandit Chorvatům? Rány z války se hojí pomalu

-

včera 16:18 Vyjádření srbského tenisty Novaka Djokoviče, že na...

Skotská policie zadržela demonstranta, který letěl nad Trumpovým golfovým areálem

-

včera 14:53 Video: Skotská policie zadržela aktivistu hnutí...

Zachráněným thajským chlapcům řekli o smrti potápěče. Rozplakali se a pak mu vzdali hold

-

včera 13:36 V Thajsku se v sobotu uskutečnil státní pohřeb Samana...

Trump prý Mayové radil, aby s EU nejednala, ale zažalovala ji

-

včera 12:22 Americký prezident Donald Trump poradil britské...

Turisté na vrcholu Rysů v Tatrách umístili tabulku se svými jmény, vyvolalo to poprask

-

včera 11:27 Zaměstnanci soukromého dopravce umístili na vrcholu...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů