Zahraniční

Nejvyšší diplomat Británie v EU nečekaně rezignoval

obrazek

FOTO: Toby Melville, Reuters

3.1.2017 14:34 (aktualizováno: 3.1.2017 15:45) Britský stálý zástupce při EU Ivan Rogers v úterý nečekaně rezignoval, uvedl v úterý list Financial Times s odvoláním na diplomatovo okolí. Důvod ministerstvo zahraničí neoznámilo. Očekávalo se přitom, že právě tento zkušený diplomat bude hrát klíčovou roli při vyjednávání brexitu, uvedla BBC. Rogers post opustí v nadcházejících týdnech, jeho nástupce bude oznámen brzy, uvedla britská vláda.

Jeden z nejzkušenějších britských vyjednávačů v EU tak svůj úřad opouští ještě před tím, než na jaře formálně začnou vyjednávání mezi Bruselem a Londýnem o odchodu Británie z evropského bloku.

Rogers ve své funkci působil od roku 2013 a původně odejít měl letos v listopadu, uvedl list The Financial Times. Význam své rezignace Rogers podle informací listu před svými spolupracovníky zlehčoval. Řekl jim, že odchází jen o něco dříve, než bylo v plánu.

Podle FT byl jedním z předních poradců někdejšího premiéra Davida Camerona v době, kdy předseda vlády před červnovým referendem o EU vyjednával s Bruselem o úpravě postavení Británie v rámci osmadvacítky. S přípravami na takzvaný brexit radil rovněž současné premiérce Therese Mayové.

List FT také připomněl, že ačkoli Rogerse spojují s Mayovou dlouholeté pracovní vazby, v posledních měsících se vztahy mezi tímto diplomatem a některými členy premiérčina kabinetu zhoršily. 

V prosinci soukromě řekl britským ministrům, že jednání o obchodní dohodě Spojeného království a EU mohou trvat deset let. Dodal, že takový odhad mají i země EU. Upozornil i na problémy se schvalováním dohody, protože ji musí ratifikovat každý členský stát EU zvlášť. Čelil kvůli tomu kritice zastánců odchodu, že přejímá stanoviska EU. [celá zpráva]

Novinky

nahoru

Zahraniční:

Bývalý Trumpův právník se dohodl na spolupráci s vyšetřovateli FBI

-

dnes 21:53 Bývalý osobní právník amerického prezidenta Donalda...

Nový most v Janově může stát za osm měsíců, slibuje provozovatel zřícené stavby

-

dnes 19:45 Video: Firma Autostrade per l'Italia, provozovatel...

Každý rok z výletních lodí záhadně zmizí dvě desítky lidí, píše německý Focus

-

dnes 17:38 Případ turistky z Velké Británie, která uprostřed noci...

Ruský satelit vyvolává v USA obavy, mohl by být určen k ničení družic

-

dnes 17:36 Ruská družice Kosmos 2519 se dostala do centra...

Muslimští poutníci v Miná ukamenovali Satana

-

dnes 16:10 Video: Více než dva milióny muslimských poutníků ze 165...

Kim jaderný program nezastavil, varuje agentura pro atomovou energii

-

dnes 15:04 Severní Korea neplní slib, který dal její vůdce Kim...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů