Domácí

Při umělém oplodnění zaměnili embrya dvou žen na klinice patřící do Babišova impéria

obrazek

Sídlo brněnské kliniky Reprofit

Mapy.cz

3.1.2017 14:14 (aktualizováno: 3.1.2017 14:22) Na brněnské klinice Reprofit, která ženám provádí umělé oplodnění, mělo dojít k záměně embryí. Na případ, který se má týkat dvou žen, upozornil Blesk.cz. Záležitostí se již zabývá Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Klinika je součástí investičního fondu Hartenberg, který spravuje peníze vicepremiéra a šéfa ANO Andreje Babiše, ale stojí mimo holding Agrofert.

Podle informací SÚKL klinika nahlásila případ v polovině prosince loňského roku. Úřad následně vyslal do zdravotnického zařízení inspekci.

„Dosavadní šetření neprokázalo, že by se jednalo o systémovou chybu. Podle všeho šlo o selhání jednotlivce, sdělila Novinkám mluvčí SÚKL Lucie Přinesdomová.

To, že šlo o chybu jednotlivce, řekl i Matěj Stejskal, zástupce společnosti FutureLife, která kliniku vlastní. Fond Hartenberg je stoprocentním vlastníkem FutureLife.

"Šlo o lidské selhání, ne o systémovou chybu. Ti, kteří manipulovali s dotčenými embryi, jsou suspendováni," cituje server Stejskala. Pochybení klinika Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv sama nahlásila. "Přijali jsme opatření, aby se nic podobného neopakovalo, a nic nezametáme pod koberec," doplnil.

Matky jsou ze zahraničí

Podle Stejskala byly ženy ze zahraničí, ze zemí EU, a klinika je s nimi v kontaktu. Zda jsou stále těhotné, nechtěl uvést. Podle Blesku by jedna z nich mohla být z Rakouska.

Vyšetřování ze strany SÚKL dále probíhá. O záležitosti bylo zpraveno i ministerstvo zdravotnictví. O tom, kdy by mohl být znám výsledek vyšetřování ani jaký postih klinice hrozí, nechtěla mluvčí spekulovat.

Jak Blesk upozornil, z právního hlediska je matkou dítěte žena, která je porodila. Oba dotčené páry by případně mohly usilovat o odškodnění.

Asistovaná reprodukce spočívá v oplodnění vajíčka ženy spermatem biologického otce.

Novinky, ČTK

nahoru

Domácí:

Přistěhovalci budou muset absolvovat integrační kurz. Sněmovna podpořila cizineckou novelu

-

dnes 13:13 Cizinci, kteří se přistěhují do Česka, by měli mít ze...

Transparency International podala další podnět Evropské komisi na Babiše

-

dnes 12:00 Nevládní protikorupční organizace Transparency...

Maření spravedlnosti bude nový trestný čin, rozhodla Sněmovna

-

dnes 11:42 Sněmovna ve středu schválila novelizaci trestního...

Ťok chce prosadit odbočování na červenou

-

dnes 11:35 Zkrátit řidičům čas trávený na křižovatkách a přispět...

Budu laskavý, slíbil Zeman podpořit rozpočet

-

dnes 10:53 Video: Prezident Miloš Zeman slíbil kabinetu premiéra...

Opozice: Vláda je neschopná, rozpočet nepřijatelný a nezodpovědný

-

dnes 10:17 Zostra se pravice pustila do rozpočtu se schodkem 40...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů