Bydlení

Skleněný dům od architekta Rýznera je jednou z nejzajímavějších staveb na Vysočině

obrazek

Vila se nachází v lokalitě Humpolec-Panský vrch.

FOTO: Jiří Podrazil

11.1. 12:29 Elegantní a vzdušně působící stavba od architekta Luďka Rýznera v lokalitě Humpolec-Panský vrch je vybavena prakticky vším dostupným technickým zařízením, včetně ovládání a řízení internetem nebo mobilním telefonem. Jde o moderní stavbu, která je jedním z nejvýraznějších současných příkladů individuálního bydlení na Vysočině.

Rodinná vila přezdívaná Skleněný dům vznikla mezi lety 2000 a 2001. Je umístěna v zástavbě rodinných domů nedaleko městského centra. Stojí na menší, do zahrady se svažující parcele.

Do uzavřeného východního uličního průčelí jsou prolomeny jen dvě řady pásových oken, na severní fasádě jsou otvory minimalizovány, zatímco jižní a východní straně dominuje převážně skleněný obvodový plášť. Právě ten dává vile její tvář.

Před nežádoucími slunečními paprsky chrání majitele venkovní žaluzie.

FOTO: Jiří Podrazil

Vila má tři podlaží, která architekt navrhl jako zóny. Částečně zapuštěný suterén funguje jako relaxační zóna s poslechovou místností (s parametry nahrávacího studia), s bazénem a masážní vanou, fitness místností, saunou a technologiemi.

Pobytovou zónu v přízemí tvoří obytný prostor, jídelna s kuchyní a zimní zahrada, klidová zóna patra obsahuje ložnice, koupelny, hostinský pokoj a pracovnu.

Hlavním dekorativním prvkem této strany domu jsou pásová okna.

FOTO: Jiří Podrazil

Interiér vily s náznakovým nebo částečným dělením jednotlivých částí vytváří kontinuální prostor s prolínáním vnitřku a vnějšku.

Z materiálů volil architekt ty, které podle něj „umějí stárnout“. Jde o přírodní probarvené omítky, nerez, hliník, pohledový beton, travertin, sklo a dřevo.

Interiér je zařízen v chladných tónech, přívětivost mu dodává dřevěná podlaha.

FOTO: Jiří Podrazil

Jak sám autor přiznává, inspirací pro něj byl příklad vilové architektury šedesátých let od Newyorčana Richarda Meiera, vůdčího představitele tzv. nové moderny, který spolu s architekty Eisenmanem, Gravesem, Gwathmeyem a Hejdukem založil architektonickou Newyorskou pětku (New York Five) a nastoupil cestu tvořivého revivalu dvacátých let.

Jednotlivé nábytkové kusy mají velkorysý prostor k umístění. Interiér díky tomu působí vzdušně.

FOTO: Jiří Podrazil

Skleněný dům je zařízen nadstandardně. Spolu s vlastním domem architekta jsou na Vysočině nejzdařilejšími individuálními stavbami.

Slavné vily kraje Vysočina, editace: Jan Sedlák, tnk, Novinky

nahoru

Bydlení:

Při výběru matrace nespěchejte, do manželské postele volte raději dvě

-

dnes 09:15 Obrazem: Jaká je největší chyba při výběru matrace?...

Pestrobarevná podzimní nadílka v zahradách

-

včera 08:02 Obrazem: Podzim umí být pořádně mrzutý, ale smutný...

Effie - pomocník, který během chvilky vyžehlí až dvanáct kusů oblečení

-

17.11. 12:38 Obrazem: Kdo nerad žehlí, nebo na tuto činnost prostě...

Architekt proměnil panelákový byt ve vzdušný a originální domov

-

17.11. 09:08 Obrazem: Nový byt si Pavel s Alicí představovali jako...

Vykácení stromů nemusí domu prospět

-

16.11. 14:17 Vzrostlé vysoké stromy blízko domu mohou při...

Jak vybrat pro psa správný košík a postroj

-

16.11. 12:31 Kromě obojku a vodítka má vybavení pro psa další dvě...Stalo se Domácí Vánoce Vaše zprávy Zahraniční Krimi Sport Kultura Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby