Ekonomika

Volkswagen chce ve firmě mluvit anglicky. Přátelé němčiny na protest prodali akcie

obrazek

Němčina v pozici firemního jazyka koncernu Volkswagen končí. Nelíbí se to obráncům němčiny, kteří vlastnili 200 akcií automobilky.

FOTO: Ondřej Kořínek, Novinky

23.12.2016 13:08 Německý automobilový koncern Volkswagen se rozhodl zavést angličtinu jako nový firemní jazyk. Na to zareagovala Nadace německého jazyka (SDS), která firmu zkritizovala a na protest prodala všech svých 200 akcií společnosti. Informoval o tom list Handelsblatt s odvoláním na DPA. Škodná nadace nebyla, akcie totiž prodala dráž, než za kolik je nakoupila. Celkem za prodej inkasovala 27400 eur (zhruba 740 tisíc korun).

„Slova Volkswagen a němčina se k sobě už bohužel nehodí,“ uvedl předseda nadace profesor Walter Krämer. „Jsem zděšen, jak lehkovážně se naše elity vzdávají vlastního jazyka a kultury,” dodal.

Koncern nahrazení němčiny angličtinou v pozici hlavního jazyka společnosti odůvodňuje snadnější spoluprací s mezinárodním managementem. Krämer to však považuje za zcestné.

Podle něj je pro mezinárodní vedoucí pracovníky jednoduché naučit se jazyk nového zaměstnavatele. Naopak pro domácí dělníky může být angličtina nepřekonatelnou komplikací, domnívá se.

Jsem zděšen, jak lehkovážně se naše elity vzdávají vlastního jazyka a kultury.

Šéf nadace zároveň zaútočil na spolkovou zemi Dolní Sasko, jež vlastní 20 procent akcií Volkswagenu. „Nedokázali zabránit útěku největšího zaměstnavatele v zemi od zemského jazyka,“ vyčetl zemské vládě.

Handelsblatt připomněl, že nadace na protestním prodeji 200 akcií paradoxně vydělala. Při nákupu totiž platila 100 eur (zhruba 2700 korun) za kus, prodala je však, když stály 137 eur (zhruba 3700) za kus. Inkasovala tak o 7400 eur (zhruba 200 tisíc korun) více, než za kolik akcie původně nakoupila.

bož, Novinky

nahoru

Ekonomika:

Nissan testuje sdílení jízd v samořízených vozech. Chce konkurovat Uberu

-

včera 16:43 Japonská automobilka Nissan Motor Co v pátek...

Část Čechů bohatne, luxus jede

-

23.2. 19:25 Ačkoliv je každý desátý Čech podle statistiků v...

ČEZ podepsal smlouvu o prodeji bulharských aktiv

-

23.2. 18:13 aktualizováno Energetická skupina ČEZ v pátek...

Developer dostal pokutu 300 tisíc za poškození přírody v Krkonoších

-

23.2. 15:27 Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) uložila...

Prodej ČEZ v Bulharsku stál hlavu tamní ministryni energetiky

-

23.2. 13:57 aktualizováno Bulharská ministryně energetiky...

Čínská vláda převzala kontrolu nad obří pojišťovnou. Šéfa obvinila

-

23.2. 13:07 Čínská vláda převzala kontrolu nad společností Anbang...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby