Věda a školy

Vědci se chystají na další mapování antarktických ledovců. Využijí bezpilotní systémy

obrazek

Fotografie z minulé výpravy

FOTO: Masarykova univerzita

21.12.2016 16:33 Výzkum ledovců nebo rozšíření nižších rostlin na ostrově Jamese Rosse budou mít za úkol členové tradiční vědecké expedice mířící na Antarktidu, kam odlétají 28. prosince. Na základnu Johanna Gregora Mendela, kterou v roce 2006 dobudovala Masarykova univerzita (MU) v Brně, pojede sedmnáct lidí. Ti budou pro mapování různých přírodních fenoménů na ostrově využívat i bezpilotní systémy.

„Rostlinní fyziologové se doposud zabývali studiem společenstev jen na několika místech ostrova. Letos mají v plánu prozkoumat prostorové rozšíření nižších rostlin a mikroorganismů,“ uvedl vedoucí expedice Daniel Nývlt z Přírodovědecké fakulty MU.

FOTO: Masarykova univerzita

Dron se dostane na nepřístupná místa

K výzkumu využijí mimo jiné bezpilotní systémy se zavěšenou kamerou, které budou pořizovat snímky s dostatečným rozlišením a dostanou se také na nepřístupná místa.

Počítají s detailním zmapováním asi deseti kilometrů čtverečních ostrova.

„Z fotografií a videonahrávek povrchu budeme vytvářet trojrozměrné modely. Kromě rozšíření nižších rostlin se chceme soustředit především na ledovce, dlouhodobě zmrzlou půdu a také na aktivní vrstvu, která v letním období rozmrzá,“ řekl Nývlt s tím, že počítají s detailním zmapováním asi deseti kilometrů čtverečních ostrova.

FOTO: Masarykova univerzita

FOTO: Masarykova univerzita

Odolnost nových technologií

Po několika letech odborníci využijí také georadar, který pomůže se zkoumáním mocnosti a vlastností ledovců. Geolog výpravy bude následně zkoumat dřívější sopečné činnosti na ostrově.

FOTO: Masarykova univerzita

Kromě přírodovědných výzkumů bude pokračovat spolupráce s průmyslovou sférou, kdy se bude testovat odolnost nových technologií, jako jsou polymery či nátěrové hmoty v antarktických podmínkách.

FOTO: Masarykova univerzita

Letošní expedice má sedmnáct členů, kromě MU se budou výzkumu věnovat dva vědci z Univerzity Karlovy a také dva zahraniční odborníci, ze Slovenska a Turecka, kteří se expedice účastní na pozvání Českého antarktického nadačního fondu. S návratem účastníci počítají v polovině března.

fš, Novinky

nahoru

Věda a školy:

Cenu Akademie věd za výzkum obdrželi fyzik, informatik a ekolog

-

dnes 14:22 Předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová udělila v úterý...

Vědci z Hradce Králové představili potravinové doplňky z lupiny

-

dnes 12:57 Vědci z Univerzity Hradec Králové (UHK) představili dva...

Osm měsíců izolace. Tým vyzkoušel let na Mars

-

dnes 11:06 Video: V neděli 17. září skončil na Havaji osmiměsíční...

Airbus poprvé v letecké sériové výrobě použil součástku vytištěnou ve 3D

-

dnes 10:18 Společnost Airbus poprvé v sériové výrobě použila...

Čeští badatelé popsali ojedinělý způsob lovu pavouka, který neumí tvořit sítě

-

včera 20:32 Vědci z Výzkumného ústavu rostlinné výroby v...

Financování vlastního studia není vždy snadné

-

včera 08:51 Vzdělávání často něco stojí. A nemusí jít jen o...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby