Domácí

Akademii věd povede profesorka Eva Zažímalová

obrazek

Budoucí předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová

FOTO: Michal Doležal, ČTK

15.12.2016 12:02 (aktualizováno: 15.12.2016 12:43) Akademie věd ČR si ve čtvrtek na svém sněmu zvolila do čela Evu Zažímalovou. Ta je profesorkou pro obor anatomie a fyziologie rostlin na Univerzitě Karlově. Vedení akademie by se měla ujmout příští rok v březnu poté, co volbu potvrdí vláda a jmenuje ji prezident.

Zažímalovou, která byla jediným kandidátem, navrhlo čtyřicet z 54 akademických ústavů. Akademii věd by měla vést do roku 2021. Bude teprve druhou ženou, která stane v čele této instituce. První předsedkyní byla Helena Illnerová v letech 2001 až 2005.

„Slibuji, že udělám, co budu moci, aby Akademie věd byla v co nejlepší kondici. Uvědomuji si velmi dobře, že to není práce pro jednoho člověka,” uvedla Zažímalová po zveřejnění výsledku volby. Považuje za důležité, aby i do dalších orgánů AV ČR, akademické i vědecké rady byli zvoleni kvalitní lidé. „Věřím, že posuneme Akademii věd o kousek dál,” dodala.

Podle končícího šéfa Akademie věd Jiřího Drahoše se v osobě Zažímalové pojí nezpochybnitelná vědecká kvalita s respektem v široké akademické obci.

Dosavadní předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš

FOTO: Jan Handrejch, Právo

Kandidaturu přivítali i vicepremiér pro výzkum Pavel Bělobrádek a ministryně školství Kateřina Valachová. Oba věří, že Zažímalová naváže na práci současného vedení akademie.

Zažímalová chce mimo jiné zlepšit financování Akademie věd, podpořit špičkový výzkum a vyřešit vnitřní zadlužení akademických pracovišť kvůli stagnujícímu rozpočtu.

Související téma:

Akademie věd České republiky

Novinky, ČTK

nahoru

Domácí:

Hamáček v čele ČSSD? Cesta do vlády, hodnotí volbu politici

-

včera 19:05 aktualizováno Zvolení Jana Hamáčka do čela ČSSD...

Babiš a Zeman se sešli ke společné večeři. ČSSD jsme moc neřešili, řekl premiér

-

včera 18:15 Video: aktualizováno Premiér v demisi Andrej Babiš...

Chovanec končí ve vedení ČSSD. Žádnou hořkost necítím, tvrdí

-

včera 17:38 Zklamání ani hořkost necítím, prohlásil končící...

Firmy mají o vězně stále větší zájem, jsou levní

-

včera 17:21 Čeští vězni jsou lenoši, kteří polehávají na postelích...

Rychetský: Okamura neměl být ve vedení Sněmovny, jeho výroky jsou neonacistické

-

včera 14:24 aktualizováno Xenofobní, rasistické, neonacistické....

Vzdejte se Babišovi, shrnul Pospíšil prezidentův projev na sjezdu ČSSD

-

včera 12:54 aktualizováno Vzdejte se Babišovi a nechtějte ani...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby