Zahraniční

Turečtí imámové v Německu donášeli Erdoganovi. Mimo jiné na tamní poslance

obrazek

Imám v Německu, ilustrační foto.

Profimedia.cz

9.12.2016 06:23 Turečtí muslimští duchovní v Německu pomáhali vládě v Ankaře s vytvářením seznamů údajných příznivců duchovního Fethullaha Gülena, jemuž Turecko připisuje zorganizování neúspěšného červencového puče. Imámové předávali informace tureckým konzulátům v německých městech, které pak posílaly zprávy do Ankary. V depeších figurují i jména německých poslanců, napsal web listu Die Welt.

„R. A.: Odstoupil po pokusu o převrat z rady obce mešity. Je biologickým synovcem A. A., bývalého redaktora novin Zaman, který je hledaný na základě zatykače. Hrál roli při sbírání příspěvků této struktury na (muslimský) svátek oběti,” cituje Die Welt z jedné německou redakcí anonymizované zprávy od imáma H. K. z oblasti Westerwaldu, který takto popsal osobu domněle blízkou Gülenově skupině.

Informace shromažďovali imámové z Ditib, největší zastřešující islámské organizace v Německu, kterou finančně podporuje Ankara.

Informace pak předávali tureckým generálním konzulátům nejméně ve třech městech – Kolíně nad Rýnem, Mnichově a Düsseldorfu. Odtud nakonec putovaly do Ankary až k parlamentní komisi, která se zabývá objasňováním pozadí pokusu o převrat.

Terčem udávání byli jak turečtí, tak i němečtí občané. Zpráva konzulátu v Mnichově věnuje zvláštní pozornost i takzvané turecké olympiádě, která se ve městě konala v dubnu 2014. Ve zprávě je přímo jmenována i bývalá moderátorka televize ARD Sabine Christiansenová a poslanci Doris Wagnerová (Zelení) a Florian Post (sociální demokracie).

EU chce zmrazit přístupová jednání

Zatímco režim tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana pokračuje v čistkách, které rozpoutal ihned po zmařeném puči, v Evropské unii už panuje více méně shoda, že do ní Turecko v současné politické situaci nepatří.

Zmrazení přístupových rozhovorů podpořil minulý týden nezávaznou rezolucí Evropský parlament poměrem 479 ku 37 hlasům.[celá zpráva] A o pár dní se ve stejném duchu vyjádřila i spolková kancléřka Angela Merkelová [celá zpráva].

Znamená to, že s jednáním o případném připojení země půlměsíce ke sjednocené Evropě je v dohledné době konec.

Související téma:

Pokus o vojenský převrat v Turecku 2016

Novinky, ČTK

nahoru

Zahraniční:

Přestaňte vyhrožovat, jinak si to odskáčete, vzkázal Trump Íránu

-

dnes 09:18 Už nikdy nevyhrožujete Spojeným státům, jinak pocítíte...

Írán zasáhlo další zemětřesení

-

dnes 05:00 Írán v pondělí zaznamenal další zemětřesení. Postihlo...

Útočníka s nožem přemohl v německém autobusu pěstmi nebojácný řidič

-

dnes 04:50 Čtyřiatřicetiletého Němce íránského původu, který v...

Kubánský parlament schválil novou ústavu, která uznává soukromé vlastnictví

-

včera 23:05 Kubánský parlament v neděli schválil návrh nové...

Macronova poradce obvinili kvůli zmlácení demonstranta

-

včera 22:16 Francouzské úřady v neděli obvinily Alexandra Benallu,...

Izrael útočil v Sýrii, bombardoval vojenský objekt

-

včera 21:36 Izrael v neděli bombardoval vojenský objekt ve městě...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů