Kultura

Zemřel trumpetista Jaromír Hnilička, autor Jazzové mše

obrazek

Jaromír Hnilička půsil v proslulém Orchestru Gustava Broma.

ČTK

7.12.2016 16:29 Ve věku 84 let zemřel ve středu v Brně trumpetista, skladatel, pedagog a hudební aranžér Jaromír Hnilička. Od roku 1956 působil v Orchestru Gustava Broma, vynalezl hudební nástroj hnilofon a jeho nejslavnější skladbou je Jazzová mše, která vznikla na konci šedesátých let.

Hnilička se narodil českým rodičům v Bratislavě. I když se už od mládí učil hrát na harfu a klavír, chtěl být elektroinženýrem. Ovšem z politických důvodů mohl studovat pouze na konzervatoři v Bratislavě hru na trubku. Už za studií si ho všiml dirigent Gustav Brom a nabídl mu angažmá.

Vstup do Orchestru Gustava Broma byl pro něj zásadní, protože tam mohl naplno uplatnit svůj talent i obdiv k jazzové, ale i vážné hudbě. Spolupracoval s například s kontrabasistou Luďkem Hulanem na skladbě Egyptská suita či s Karlem Velebným na žánrových úpravách lidových písní. Z jeho autorské dílny pochází také slavná skladba Pozdrav astronautovi, která zlidověla pod názvem Dobrý den, majore Gagarine.

Jaromíra Hniličku vždy zdobil především široký žánrový záběr. Kromě Jazzové mše, kterou vytvořil na objednávku studia Bruna Schwera ve Villingenu, patří k jeho dalším zásadním dílům například Suita pro trubku, Festival, Severská sonáta a Kyrie Elesio. Kromě toho se věnoval i pedagogické činnosti, každoročně učil na Letní jazzové dílně ve Frýdlantu.

šíd, Právo

nahoru

Kultura:

Ghost of You: Máme cíle a máme i sny

-

dnes 17:34 Brněnská indierocková kapela Ghost of You vydala v roce...

ŽEBŘÍČEK: Black Panther a Padesát odstínů

-

dnes 16:20 V čele žebříčku návštěvnosti kin je momentálně...

GLOSA: Herečka se distancovala od Allena, ale „možná jakoby tak úplně nesouhlasí”

-

dnes 15:27 Kauza kolem režiséra Woodyho Allena se zamotává do...

Národní divadlo ve znamení výročí, klasiky i dramatizací

-

dnes 14:41 Na dvě desítky premiér uvede pražské Národní divadlo...

Ceny Anděl v Praze s venkovním pódiem, Mydy Rabycad i Pokáčem

-

dnes 12:50 Ceny Anděl budou letos 20. března o něco větší show než...

Zpěvák skupiny Metallica hraje se Sheldonem v dramatu o šíleném vrahovi

-

dnes 11:13 Zpěvák James Hetfield je asi ten poslední, od kterého...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby