Kultura

Zemřel trumpetista Jaromír Hnilička, autor Jazzové mše

obrazek

Jaromír Hnilička půsil v proslulém Orchestru Gustava Broma.

ČTK

7.12.2016 16:29 Ve věku 84 let zemřel ve středu v Brně trumpetista, skladatel, pedagog a hudební aranžér Jaromír Hnilička. Od roku 1956 působil v Orchestru Gustava Broma, vynalezl hudební nástroj hnilofon a jeho nejslavnější skladbou je Jazzová mše, která vznikla na konci šedesátých let.

Hnilička se narodil českým rodičům v Bratislavě. I když se už od mládí učil hrát na harfu a klavír, chtěl být elektroinženýrem. Ovšem z politických důvodů mohl studovat pouze na konzervatoři v Bratislavě hru na trubku. Už za studií si ho všiml dirigent Gustav Brom a nabídl mu angažmá.

Vstup do Orchestru Gustava Broma byl pro něj zásadní, protože tam mohl naplno uplatnit svůj talent i obdiv k jazzové, ale i vážné hudbě. Spolupracoval s například s kontrabasistou Luďkem Hulanem na skladbě Egyptská suita či s Karlem Velebným na žánrových úpravách lidových písní. Z jeho autorské dílny pochází také slavná skladba Pozdrav astronautovi, která zlidověla pod názvem Dobrý den, majore Gagarine.

Jaromíra Hniličku vždy zdobil především široký žánrový záběr. Kromě Jazzové mše, kterou vytvořil na objednávku studia Bruna Schwera ve Villingenu, patří k jeho dalším zásadním dílům například Suita pro trubku, Festival, Severská sonáta a Kyrie Elesio. Kromě toho se věnoval i pedagogické činnosti, každoročně učil na Letní jazzové dílně ve Frýdlantu.

šíd, Právo

nahoru

Kultura:

Kolegové i veřejnost se v pátek rozloučí s Gabrielou Vránovou

-

včera 18:13 Poslední rozloučení s herečkou Gabrielou Vránovou se...

Lipo má klip o chlapci, který překonává handicap

-

včera 17:31 Video: Liberecký raper Lipo v novém klipu připomíná...

Sochy Maria Kotrby budou vystaveny v Broumově

-

včera 16:08 V Galerii Dům v klášteře v Broumově budou vystaveny...

Jak se dívat na masakry minulosti? Ve Varech bude o vítězství bojovat i Radu Jude

-

včera 15:17 O hlavní cenu karlovarského festivalu – Křišťálový...

Mandrage zveřejnili mrazivý videoklip k písničce Apolinář

-

včera 15:09 Video: Kapela Mandrage letos vydala album Po půlnoci,...

Skupova Plzeň v Kristových letech

-

včera 14:39 Největší domácí přehlídka loutkového divadla Skupova...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Počasí Téma Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby
Ochrana údajů