Krimi

Kvůli botám pro policii obvinila GIBS čtyři lidi a firmu Blažek

obrazek

Pražská centrála GIBS (Ilustrační foto)

Mapy.cz

7.12.2016 07:55 Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila minulý týden z podvodu při tendru na boty pro policisty čtyři lidi a jednu firmu. Jde o dva důstojníky z policejního prezidia, výrobního ředitele firmy Blažek, jednu z nejuznávanějších znalkyň v obuvnickém oboru Marii Ordeltovou a také společnost Blažek Praha. Uvedly to středeční Hospodářské noviny.

Hodnota zakázky z roku 2012 na letní a zimní vysoké boty pro policisty činila 72,5 milionu korun.

Podle vyšetřovatelů všichni obvinění dobře věděli, že se policie chystá nakoupit nekvalitní boty. „Je prokazatelné, že společnost Blažek Praha uváděla zadavatele zakázky v omyl, že mu dodává boty v požadované kvalitě,“ citují HN z 48stránkového obvinění.

Hlavní roli v právní bitvě budou podle HN hrát posudky a výklady paragrafů. Vyšetřovatelé totiž nemají odposlechy ani podobné důkazy. Vše stojí podle deníku hlavně na papírech a rozboru toho, jak se zakázka odehrála a proč podle některých expertů nejsou boty správně vyrobené.

Firma: Policie všechny změny odsouhlasila

Firma Blažek obvinění z podvodu nerozumí, z desetitisíců dodaných bot si policie stěžovala na kvalitu jen u zlomku. „Máme zhruba 150 až 200 reklamací,“ řekl listu ředitel firmy Jan Vácha. O celé zakázce navíc prý firma policii průběžně informovala.

„Všechny změny nám policie předem odsouhlasila schválením referenčního vzorku obuvi před samotným zahájením výroby. Nechápu, proč jsme obviněni,“ dodal Vácha. Policisté zodpovědní za průběh zakázky nedostatky podle vyšetřovatelů ignorovali.

Hlavním problémem bot je vnitřní vložka, která měla být kožená, v botách se ale nakonec objevila textilní. Boty měly podle HN také slabší zateplení, než policie požadovala, a ani povrch obuvi nebyl náležitě odolný proti vodě. Boty se v dešti promáčí už po ujití 750 metrů. Další pochybení je v podrážce, která neměla požadovaný dezén.

Na začátku obvinění pro podvod stálo trestní oznámení, které na zakázku podal konkurenční výrobce bot Prabos.

Související téma:

Generální inspekce bezpečnostních sborů

 

 

ČTK

nahoru

Krimi:

Pár zlodějů vykradl podle policie až 80 garáží, pečlivě si vedl jejich seznam

-

dnes 14:10 Trutnovští policisté zadrželi v sobotu muže a jeho...

Pojišťovny neplatí převozy velmi obézních pacientů, stěžují si hasiči a záchranáři

-

dnes 14:00 Středočeský kraj řeší problém spojený s převozem velmi...

Osmaosmdesátiletý senior napadl ve Varech manželku paličkou na maso

-

dnes 13:51 Video: Osmaosmdesátiletý muž napadl v úterý svou ležící...

Za zmanipulování Binga má jít programátor na tři a půl roku do vězení

-

dnes 12:38 aktualizováno Na tři a půl roku poslal ve středu...

Kůň uvázl v pneumatice z traktoru, zachraňovat ho museli hasiči

-

dnes 11:55 Obrazem: Kuriózní zásah za sebou mají jihomoravští...

Ukrást dědictví přijeli zloději v kuklách s nákladní tatrou a bouracím kladivem

-

dnes 11:52 Udělal osudovou chybu. Chtěl se podělit o štěstí, které...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby