Vánoce

Den sv. Ondřeje patřil k nejdůležitějším věšteckým dnům v roce

obrazek

Kříži ve tvaru X se říká Ondřejův. Ilustrační foto

Profimedia.cz

30.11.2016 10:30 Třicátého listopadu slaví svátek všichni Ondřejové. Podle křesťanských tradic patřil tento den k nejdůležitějším věšteckým dnům v roce. Svobodná děvčata se právě v tento den mohla dozvědět o svých budoucích milých.

Svatý Ondřej se narodil v Palestině a se svým bratrem byl rybářem. Učil ho Jan Křtitel a posléze se stal i se svým bratrem Ježíšovým apoštolem.

Ondřej po smrti Ježíše putoval po světě a šířil křesťanství. Usadil se v Řecku, kde jej ale pronásledoval císař Nero a chtěl, aby se víry zřekl. Což se nestalo, Ondřej tak byl ukřižován stejně jako Ježíš, ale na kříži ve tvaru X. Proto se i tomuto kříži říká Ondřejův.

Posléze se svatý Ondřej stal ochráncem všech zamilovaných, a to zejména nevěst. Při oslavě Ondřeje se tak svobodné dívky věnovaly různým věštbám a hádání jejich budoucího milého.

Nejoblíbenější zvyky a pověry
Co se v tuto noc zdá, to se určitě splní.
Pokud si svobodné děvče napíše na sedm lístků jména sedmi chlapců a večer je dá pod polštář, tak první lístek, který ráno otočí, prozradí jméno chlapce, který jí je souzen.
V jiném kraji dívky měly jen čtyři lístky, které pak zavazovaly do rohů kapesníku. Ten vložily také pod polštář. Ráno při rozvázání prvního uzlu uviděly jméno svého budoucího ženicha. 
Večer se scházely nezadané dívky, které na ošatkách točily šátky a říkaly říkanku. Které přitom šátek z ošatky vyskočil, ta se měla do roka vdát.
Některé dívky pak během setkání večer položily na lopatu kousek chleba a čekaly, který kousek sní pes jako první - jeho majitelka se první vdá.
Některé dívky vařily knedlíky. Vypracované těsto se rozdělilo na pět kousků a do čtyř se zabalily papírky s chlapeckými jmény, ten pátý zůstal prázdný. Když se daly knedlíky vařit, tak se čekalo, který z nich první vyplave nahoru. Po rozříznutí si pak dívka buď přečetla jméno chlapce - budoucího ženicha, nebo našla prázdný papírek, který značil, že je svatba v nedohlednu. 
Novinky

nahoru

Vánoce:

Tradice svátku Tří králů

-

5.1. 00:55 Připomínka legendy o mudrcích z Východu, kteří se...

Jak na kocovinu

-

31.12.2017 14:39 Bujaré oslavy k silvestru jednoduše patří....

Vojta Kotek: Silné, zajímavé ženy mě fascinují

-

31.12.2017 08:13 Od osmi let je v dabingovém studiu jako doma,...

Silvestrovské koktejly, které zpestří příchod nového roku

-

29.12.2017 15:06 Bujaré oslavy a míchané nápoje k silvestru...

Tajemství šumivých vín

-

28.12.2017 12:32 Lehké přiťuknutí skleniček se šumivým vínem a...

Jaké šaty si obléknout na novoroční oslavy

-

27.12.2017 11:05 Blížící se oslavy Nového roku si žádají speciální...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby