Domácí

Policie plánuje u Prahy nový areál za 3,4 miliardy

obrazek

Ilustrační foto

FOTO: Ondřej Kořínek, Novinky

3.12.2016 03:50 Policii a zejména jejímu Kriminalistickému ústavu se možná blýská na lepší časy. Dosud roztroušená pracoviště ústavu i celostátních útvarů, včetně nové Národní centrály proti organizovanému zločinu, by se v budoucnu mohla přestěhovat do nového areálu.

Ten má vyrůst v policejním areálu na pražské Zbraslavi. Policie podle informací Práva odhaduje celkové náklady na 3,381 miliardy korun, přičemž ze státního rozpočtu by až do roku 2022 mělo na výstavbu, vybavení i provoz putovat 2,431 miliardy.

Ačkoli záměr daleko přesahuje mandát Sobotkovy vlády, měli by ministři podle zjištění Práva v příštích týdnech návrh posvětit nebo zamítnout. A to kvůli tomu, že policie chce v případě souhlasu využít evropské dotace v rámci operačního programu věda, výzkum a vzdělávání.

Ta by mohla dosáhnout 650 miliónů korun. A dalších 300 miliónů z eurodotace by šlo na vybavení. K tomu ale musí předložit projektovou žádost spolu s územním rozhodnutím a žádostí o stavební povolení. Nejzazší termín pro žádost přitom je březen roku 2018.

Poslanci policii fandí

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který návrh pro vládu připravil, nyní čeká na stanovisko klíčové osoby, a to šéfa státní kasy. „Těžko se teď k tomu mohu vyjádřit, nemám zatím žádné informace,“ omezil se na stručný komentář na dotaz Práva Andrej Babiš (ANO).

Informace o záměru vystavět nový areál nemají zatím ani členové sněmovního výboru pro bezpečnost, kteří ale – jak řekli Právu – mají osobní zkušenosti s tím, jak vypadají pracoviště Kriminalistického ústavu. Vládní i opoziční členové výboru oslovení Právem uznávají, že kriminalisté si lepší podmínky zaslouží.

„Nevím sice o záměru vystavět nový areál, ale vím, že situace není ideální,“ uvedl Bohuslav Chalupa (ANO). Podle něj bude záležet na detailech a je jisté, že jako člen bezpečnostního výboru je bude chtít znát. „Nejsem ale v zásadě proti,“ prohlásil Chalupa.

Pracoviště kriminalistů v žalostném stavu

Za „poměrně vysokou“ označil celkovou sumu Martin Lank (Úsvit), který ale také nemá problém s podporou záměru, byť bude záležet na rozhodnutí vlády, nikoli poslanců.

„Kriminalistický ústav je špičkové pracoviště, a když jsem navštívil některé jejich laboratoře, tak opravdu musím uznat, že pracují v nuzných podmínkách,“ uvedl Lank.

Právě experti ústavu se pyšní třeba tím, že se zařadili mezi jedenáctku evropských zemí, které mají vyškolené specialisty schopné provést identifikaci obětí hromadných neštěstí. Naposledy si své schopnosti vyzkoušeli letos v září na Teplicku při simulované letecké nehodě.

Podle zprávy, kterou ministr vnitra připravil pro jednání vlády a se kterou se Právo mělo možnost seznámit, poskytují znalecká pracoviště Kriminalistického ústavu své služby nejen všem policejním útvarům podílejícím se na trestním řízení, ale také orgánům státní moci, soudům a státním institucím.

Ročně ústav zpracuje pětadvacet tisíc vzorků DNA a jednadvacet tisíc tzv. daktyloskopických karet. Soustředění pracovišť na jedno místo a jeho vybavení moderní technikou, stejně jako zavádění nových znaleckých metod, by mělo přispět ke zkvalitnění práce na místě činu i samotných laboratorních postupů.

Naďa Adamičková, Marie Königová, Právo

nahoru

Domácí:

Zeman: Dokud bude vyjednávat, nedávám Babišovi žádný limit

-

včera 21:45 Dokud bude premiér Andrej Babiš (ANO) vyjednávat o...

Na důchody loni šlo 404 miliard

-

včera 19:48 Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) loni na...

Ze stravenek „pro socky” se stává byznys, končí u překupníků

-

včera 17:59 Část poukázek, v nichž úřady práce od prosince...

V Plzni byl k vidění československý vládní speciál, jezdil v něm Gottwald i Zápotocký

-

včera 17:34 Video: Unikátní Škoda VOS (vládní osobní speciál), ve...

Hrdost Čechů roste, poraženectví přiznává nejméně lidí za 25 let

-

včera 16:33 Podle drtivé většiny české veřejnosti je nutné bránit...

V Beskydech kácejí stromy na repliku vyhořelého kostela v Gutech

-

včera 15:50 Video: V plném proudu je těžba stromů na stavbu...Stalo se Domácí Vaše zprávy Zahraniční Krimi Kultura Sport Ekonomika Finance Žena Koktejl Komentáře Internet a PC AutoMoto Muži Věda a školy Bydlení Kariéra Cestování Téma Počasí Speciály Horoskop TV program

ZpětHlavní strana
Podmínky užití služby